تبیان، دستیار زندگی

گل مژه چشم؛ راه‌های پیشگیری و مقابله

گل مژه مانند جوش در لبه یا نزدیکی پلک و به دلیل بسته شدن یکی از غدد چربی بروز می‌کند که عفونی شده است. در این صورت منطقه‌ی مورد نظر قرمز و برجسته، دردناک و ملتهب می‌شود و علائمی مانند التهاب ملتحمه‌ی چشم را بروز می‌دهد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 گل مژه چشم

گل مژه یک بیماری رایج پلک چشم است که در سنین مختلف بروز می‌کند. گل مژه که نباید آن را با شالازیون (برآمدگی پلک که یک توده‌ی داخلی پلک است) اشتباه گرفت، می تواند در قسمت داخلی یا خارجی پلک بروز کند و معمولا در اثر یک عفونت باکتریایی ناشی از بسته شدن غدد چربی بروز می‌کند.

این توده های دردناک برای بینایی خطرساز نیستند، اما باعث بروز نگرانی در هر فردی می‌شوند.

در حالت عادی نیازی به درمان پزشکی نیست و بسیاری از این گل مژه‌ها به خودی خود برطرف می‌شوند. در این شش واقعیت در خصوص پیشگیری و بهبود این توده های مزاحم را عنوان می‌کنیم.

دست‌ها و صورت‌تان را به طور مرتب شستشو دهید

برای رعایت بهداشت روزانه، حتما دست‌هایتان را به طور مرتب بشویید، چون دستمالی کردن چشم‌ها با دست‌های آلوده ممکن است باعث بروز انسداد اولیه در غدد ترشح کننده‌ی چربی پلک شود. بنابراین لازم است که قبل از دست زدن به چشم‌ها از تمیز بودن دست‌هایتان مطمئن باشید. توصیه می‌کنیم روزانه دست‌هایتان را با آب و صابون تمیز شستشو دهید.

توجه داشته باشید که  علاوه بر دست‌های کثیف و آلوده، پلک های کثیف نیز باعث بروز این مشکل می‌شوند. بنابراین شستشو و تمیزی صورت با آب و صابون یا ژل های تمیز کننده را فراموش نکنید. یادتان باشد که بقایای مواد آرایشی صورت نیز باعث انسداد و آبسه‌ی غدد چربی می‌شوند. در نتیجه لازم است که هر روز با دقت، آرایش صورت و چشم هایتان را پاک کنید.

محققان توصیه می‌کنند که از لمس، مالیدن و فشار دادن گل مژه‌ها بپرهیزید، چون این کار باعث انتشار بیشتر عفونت می‌شود

 

لنزهای تماسی را تمیز کنید

خیلی از افراد از لنزهای تماسی برای بینایی بهتر استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید باید بدانید که عدم رعایت بهداشت لنز خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارد. به گفته‌ی محققان مایوکلینیک اگر از مایع لنز مناسب برای تمیز کردن استفاده نکنید و یا با انگشتان کثیف به آنها دست بزنید، بهانه‌ای برای بروز گل مژه ایجاد کرده اید.

محققان مایوکلینیک توصیه می‌کنند چنانچه دچار گل مژه شده‌اید بهتر است تا بهبودی کامل، از گذاشتن لنزهای تماسی خودداری کنید. بهتر است در این ایام از عینک استفاده کرده و تماس با چشم‌ها را محدود کنید. هنگام استفاده از لنزها به تمیزی دست‌ها و لنزها اهمیت بدهید.

خوددرمانی ممنوع!

توصیه می‌کنیم از خوددرمانی گل مژه بپرهیزید. این توده های دردناک و بدشکل در عرض چند روز به خودی خود خالی شده و از بین می روند. بنابراین نیازی به تسریع روند بهبود نیست. در غیر این صورت و با درستکاری آنها اوضاع را بدتر خواهید کرد.

محققان استرالیایی توصیه می‌کنند که از لمس، مالیدن و فشار دادن گل مژه‌ها بپرهیزید، چون این کار باعث انتشار بیشتر عفونت می‌شود. به عقیده‌ی این محققان، تخلیه گل مژه در موارد نادری نیاز هست و این کار را باید به عهده‌ی متخصصان پوست گذاشت.

برخی بیماری‌های زمینه‌ای باعث تشدید مشکل می‌شوند

برخی افراد بیشتر از بقیه در معرض ایجاد گل مژه قرار می گیرند. به گفته‌ی محققان مایو کلینیک افرادی که به عنوان مثال از مشکل بلفاریت (التهاب مزمن لبه‌ی پلک) یا رزاسه (قرمزی مزمن صورت) رنج می برند، بیشتر در معرض ابتلا به گل مژه قرار می گیرند.

اگر شما عادت به مالیدن چشم هایتان داشته باشید، بیشتر دچار گل مژه خواهید شد. به همین دلیل است که کودکان بیشتر از افراد بزرگسال درگیر گل مژه می‌شوند. دلیل آن نیز به گفته Healthline ناشی از مالیدن چشم‌ها با دست‌های کثیف و آلوده است.

علاوه بر دست‌های کثیف و آلوده، پلک‌های کثیف نیز باعث بروز گل مژه می‌شوند. بنابراین شستشو و تمیزی صورت با آب و صابون یا ژل‌های تمیزکننده را فراموش نکنیدبهترین درمان آب ولرم است

اگر دچار گل مژه شده باشید، احتمالا برای خلاص شدن از شر آن عجله خواهید داشت. بنابراین اقدام به استفاده از کرم‌ها یا قرار دادن یخ برای کاهش درد خواهید کرد. اما به گزارش Healthline بهترین کار، قرار دادن گاز استریل ولرم یا یک چای کیسه‌ای ولرم است.

در واقع بهتر است از یک پارچه‌ی تمیز و استریل برای کاهش انتشار آلودگی و باکتری ها استفاده کنید. یادتان باشد که از همان دستمال تمیز یا چای کیسه‌ای روی هر دو چشم استفاده نکنید، چون در غیر اینصورت خودتان باعث انتقال و تکثیر آلودگی و چرک خواهید شد.

درمان خانگی گل مژه

سایت Healthline آموزش های روشنی برای درمان گل مژه ارائه داده است. طبق گفته‌ی متخصصان، بهترین درمان با محلول آب ولرم شروع می‌شود. به این ترتیب که یک دستمال تمیز را به آب ولرم (نه داغ) آغشته کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه روی چشمی که دچار گل مژه شده است قرار دهید.

همچنین می توانید از تی بگ نیز استفاده کنید. برای این کار کافیست چای کیسه‌ای را داخل یک فنجان آب جوش انداخته و سپس آن را خنک کنید. چای کیسه‌ای خیس و ولرم را به مدت 10 دقیقه روی چشم تان قرار دهید. یادتان باشد که یک چای کیسه‌ای را روی هر دو چشم قرار ندهید و برای هر یک از چشم ها، چای کیسه‌ای تازه‌ای استفاده کنید.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.