تبیان، دستیار زندگی

حمله قلبی در زنان

بیماری‌های قلبی در حال حاضر قاتل شماره‌ی یک زنان در عمده‌ی کشورها به شمار می‌رود. با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای کنترل پیشرفت مشکلات قلبی، هنوز هم متأسفانه آمار مبتلایان به انواع بیماری‌های قلبی -عروقی مخصوصا انفارکتوس حاد میوکارد یا حمله قلبی رو به افزایش است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حمله قلبی در زنان، سکته قلبی زنان، بیماری قلبی زنان،

برخی از عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی در رابطه با زنان قوی‌تر عمل می‌کنند، مانند سیگار کشیدن، فشارخون بالا، چربی خون، چاقی، دیابت نوع دو و عوامل روانی مانند افسردگی.

افزایش وزن بدن نیز به طور خاص با افزایش خطر ابتلا به مشکلات عروقی در ارتباط است و زنان سنگین وزن 4 برابر زنان لاغر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.

همچنین متاسفانه میزان افسردگی در زنان جوان بیشتر از مردان هم سن‌شان است و این خود در افزایش خطر ابتلا به حملات قلبی و مرگ ناشی از آن موثر است. اضطراب نیز می‌تواند یک عامل خطر متوسط برای ابتلا به بیماری عروق قلبی و مرگ در بین زنان و مردان محسوب گردد.

هر چند علائم مشکلات قلبی در زنان و مردان بسیار شبیه است، اما زنان تمایل به نشان دادن علایم غیر معمول‌تر مانند تنگی نفس، تهوع، استفراغ، درد پشت، کمردرد و یا درد فک دارند.

الگوهای زندگی، فرهنگ و تا حدودی نژاد هر فرد نیز می‌تواند در بروز مشکلات قلبی موثر باشد، ولی برنامه‌ریزی برای داشتن یک زندگی سالم،مهم است

 

علل

پارگی پلاک قلب یکی از شایع‌ترین دلایل حملات قلبی محسوب می‌شود و دلیل حمله‌ی قلبی در 76 درصد از مردان و 55 درصد از زنان است.

اما متاسفانه کالبدشکافی‌ها نشان داده است که فرسایش پلاک‌های قلبی نیز یکی از اصلی ترین دلایل مرگ در زنان مخصوصا زنان جوان می‌باشد.

درمان

دو نوع درمان موثر در رابطه با حملات قلبی وجود دارد که شامل درمان ترومبولیتیک و مداخلات اولیه کرونر (PCI)  می‌باشد.

متأسفانه میزان خونریزی و مرگ‌ومیر در زنان تحت درمان ترومبولیتیک بیشتر است، در حالی که در PCI این میزان کاهش می‌یابد، اما در هر صورت باز هم خطر بالایی دارد.

این دو راه تقریبا تنها راه‌های درمان حمله‌ی قلبی در زنان هستند و البته شاید کمی مایوس‌کننده به نظر برسد.

نابرابری‌های نژادی - قومی

یک نکته را به خاطر بسپارید : هر چند زنان نسبت به مردان در معرض خطرات بیشتری در مواجهه با بیماری‌های قلبی هستند، اما این نتایج در میان خود زنان نیز بسیار متفاوت است.

زنان سیاه پوست نسبت به سفید پوست ها در معرض خطر بیشتر حملات قلبی در هر رده‌ی سنی هستند و میزان مرگ‌ومیر ناشی از این مشکل نیز در این گروه از زنان بالاتر است.

همچنین برخی از زنان سفید پوست در برخی از کشورها نیز در رابطه با حملات قلبی دارای آماری برابر با زنان سیاه پوست هستند.

بنابراین می توان گفت الگوهای زندگی و فرهنگ و تا حدودی نژاد هر فرد نیز می‌تواند در بروز مشکلات قلبی موثر باشد و آنچه که ما نباید هرگز فراموش کنیم برنامه‌ریزی برای داشتن یک زندگی سالم است.

ورزش منظم، داشتن برنامه غذایی مناسب، کنترل ذهن و دوری از مواد خطر زا مانند سیگار همگی بخشی از یک زندگی سالم هستند.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.