سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«رازهای زنان سرزمینم» زینت ناطق پور با مقدمه دکتر عبدالحسین فرزاد که کار پژوهشی تطبیقی در حوزه ادبیات ملی است، در شرایطی به تازگی وارد بازار شده که این محقق از پایان نگارش اثر تطبیقی دیگری خبر داد.این کتاب از سوی انتشارات تیرگان منتشر راهی بازار شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رازهای زنان سرزمینم

بررسی «زن» پیش و پس از انقلاب اسلامی از طریق رمان

«رازهای زنان سرزمینم» زینت ناطق پور با مقدمه دکتر عبدالحسین فرزاد که کار پژوهشی تطبیقی در حوزه ادبیات ملی است، در شرایطی به تازگی وارد بازار شده که این محقق از پایان نگارش اثر تطبیقی دیگری خبر داد.این کتاب از سوی انتشارات تیرگان منتشر راهی بازار شده است.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
رازهای زنان سرزمینم

این پژوهشگر در حال حاضر مشغول بازنگری اثر پژوهشی تازه ای با موضوع بازنگری زنان در نقد تطبیقی دو کتاب «خواب زمستانی» گلی ترقی و «همسایه ها»ی احمد محمود است و بنا دارد این اثر را نیز به زودی راهی بازار کند.
این دانشجوی دوره دکترای زبان و ادبیات فارسی در این کتاب پژوهشی تلاش کرده است دیدگاه شهرنوش پارسی پور در رمان «طوبی و معنای شب» و رضا براهنی در رمان «رازهای سرزمین من» درباره زن پیش از انقلاب و زن پس از انقلاب را مورد بررسی قرار دهد.
این کتاب در چهار فصل نوشته شده است: فصل اول به کلیات مبانی نظری چون تعریف داستان کوتاه، پیرنگ، زاویه دید و... اختصاص یافته است. نویسنده در فصل دوم به بررسی رمان «طوبی و معنای شب» پرداخته است. «بررسی رمان رازهای سرزمین من» عنوان فصل سوم این کتاب است. موضوعاتی چون «نقد اجتماعی رازهای سرزمین من» و «عبارات فمینیستی رمان» در این فصل مطرح شده است. در فصل پایانی هم به نقد تطبیقی این دو رمان توجه شده است.

 در این اثر ارجمند، خواننده ، زن پیش از انقلاب و زن پس انقلاب را در آثار نویسنده زن و مرد می شناسد. به بیان دیگر مردان در این دو برهه ی متفاوت ، زن را چگونه دیده اند و زنان آن را چگونه به تصویر کشیده اند

این مولف درباره این کار پژوهشی خود گفت: در طول تاریخ حاکمیت نگاه مردسالارانه در جامعه ما باعث شده با شکل گیری گرایش های فمینیستی در حق زنان این دیار به نوع دیگری ظلم شود. اسلام دینی است که زن و مرد را مکمل یکدیگر می داند اما گرایش های مارکسیستی با طرح حقوق زنان به بهره کشی از هر دو جنس زن و مرد پرداخته است. البته از آن جا که قانون گذاران ما عمدتا مردان بوده و هستند طبعا در پایه گذاری قوانین و اجرای آن ها بر اساس احکام ثانویه ایراداتی داشته و دارند که باید اصلاح شود.
در مقدمه این کتاب به قلم دکتر عبدالحسین فرزاد آمده است: کتابی که پیش رو دارید به تجربه ای جالب و ارزنده دست زده است. در این اثر ارجمند، خواننده ، زن پیش از انقلاب و زن پس انقلاب را در آثار نویسنده زن و مرد می شناسد. به بیان دیگر مردان در این دو برهه ی متفاوت ، زن را چگونه دیده اند و زنان آن را چگونه به تصویر کشیده اند. رمان «طوبی و معنای شب» اثر شهرنوش پارسی پور در دهه 1360 و «رازهای سرزمین من » در دهه 1380 نوشته شده است. انتخاب این دو نویسنده بسیار زیرکانه صورت گرفته است زیرا هر دو رمان آثاری بوده اند که پس از انتشار چالش هایی را به همراه داشته اند و گاهی برای چاپ ممنوع اعلام شده اند. نویسنده محترم در این پژوهش کوشیده است از خلال این آثار که نویسندگان مطرح و مشهوری آن ها را نگاشته اند مساله فمینیسم را در دو برهه متفاوت با یکدیگر مورد تحلیل و بررسی قرار دهد. به نظر می رسد این پژوهش ، که از موهبت پژوهشگری که خود از منادیان مکتب اصالت زن و مرد است و نیز خود انسان و کرامت او را مدنظر دارد، پژوهشی مغتنم باشد.
زینت ناطق پور متولد 1343 و دانشجوی دوره دکترای ادبیات و زبان فارسی است که هم اکنون به تدریس در مدارس اشتغال دارد.


منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین