سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرانجام بعد از دو سال اندی که بحث بررسی فساد و تبانی در فوتبال از سوی کمیسیون اصل نود مجلس، رسانه ای شده بود در روزهای پایانی عمر مجلس نهم این گزارش پر ابهام منتشر شد. در این گزارش طولانی به خیلی از مسائل اشاره شده است اما یک بخش خاص در مورد رسانه های زرد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به بهانه گزارش اصل نود مجلس

چه كسی زیر آب فردوسی پور را زد؟

سرانجام بعد از دو سال اندی که بحث بررسی فساد و تبانی در فوتبال از سوی کمیسیون اصل نود مجلس، رسانه ای شده بود در روزهای پایانی عمر مجلس نهم این گزارش پر ابهام منتشر شد. در این گزارش طولانی به خیلی از مسائل اشاره شده است اما یک بخش خاص در مورد رسانه های زرد و یک برنامه پر مخاطب تلویزیونی وجود دارد.

مهدی طاهرخانی - بخش ورزشی تبیان
برنامه نود

عینا در این بخش بی آنکه نام برنامه نود و عادل فردوسی پور گفته شود، آمده است؛« یکی از برنامه های فوتبالی سیما که مخاطبین بسیاری دارد، بر اساس گزارش های متعدد اهالی فوتبال و برخی شواهد و قرائن، نه تنها در افزایش ناهنجاری های این ورزش نقش فزاینده داشته است، بلکه برخی شائبه ها درباره نقش عوامل اصلی این برنامه، برای اتصال مربیان و بازیکنان خارجی به باشگاه های داخلی وجود دارد که موضوع قابل رسیدگی دقیق تر است .بسیاری از اهالی فوتبال با ارائه مستندات و شواهد قابل اعتنا معتقدند که این برنامه با پرداختن به زشتی های فوتبال و دامن زدن به این موارد، تداوم می یابد.»
دو نوع اتهام در اینجا به این برنامه  تلویزیونی که قطعا غیر از نود نمی تواند برنامه دیگری باشد، وجود دارد.1- گسترش ناهنجاری ها2- شائبه در مورد دلالی.
در مورد اولی نمی شود چندان مصداقی قضاوت کرد. شاید رو در رو شدن دو نفر در برنامه به زعم اعضای کمیسیون اصل نود تولید ناهنجاری به حساب بیاد اما از سوی بعضی از کارشناسان اینگونه بناشد. اما آنچه به عنوان شائبه و دلالی مطرح شد، موضوعی نیست  که بشود بسادگی از آن گذشت. دست اندرکاران برنامه یا دلالی کردند یا نه. اگر حالت اول باشد که باید سند آن ضمیمه گزارش شود و اگر نه باید روشن شود چه کسی و یا چه کسانی این شائبه را مطرح ساختند. اینطور که به نظر می آید از تاکتیک زدن اتهام و در رفتن در این گزارش استفاده شده است و بزودی شاهد مقاله هایی از رسانه های مخالف برنامه نود خواهیم بود که به واسطه این گزارش، لقب دلال را به عادل می دهند.

بدون تردید آنچه همه موافقان و مخالفان فردوسی پور روی آن اتفاق نظر دارند، پاک بودن او از هر لحاظ است. نود در طول 17 سال گذشته منتقدان بسیار دانه درشت تری در دل خود سازمان صدا و سیما داشت و دارد که با ذره بین جزئی ترین موارد این برنامه را تحلیل  میکنند اما فردوسی پور که می داند چگونه برای خارج کردنش از مدار، آن منتقدان ثانیه شماری می کنند، برنامه اش را طوری پیش برده که حتی یک نمونه کوچک  هم علیه اش پیدا نشود. اما چه شده که حالا کمیسیون اصل نود صریحا از شائبه دلالی آن هم از نوع خارجی اش حرف می زند؟
در اینجا با یک واکاوی کوچک می شود به نقش امیر قلعه نویی پی برد. سرمربی سابق استقلال که در چند سال اخیر دست هم هفته ای یک بار علیه برنامه نود و فردوسی پور در لا به لای مصاحبه هایش انتقاداتی را انجام داده است، چندی قبل عنوان کرده بود برادر کوچکتر تهیه کننده نود(امیر فردوسی پور) در آوردن بازیکنان خارجی دستی دارد. او حتی آوردن کی روش را هم بی ارتباط با این کانال ندانست. البته عادل فردوسی پور در همان برهه همه این اتهامات را از بیخ و بن تکذیب کرد و خبرنگارانی که از نزدیک برادر فردوسی پور را می شناسند خود گواهی می دهند که قلعه نویی از کانال اشتباهی کسب اطلاع کرده است.
واکاوی اخبار در موتور جستجوی گوگل نشان می دهد در تاریخ 15 مهر ماه سال 1392 امیر قلعه نویی سرمربی وقت استقلال به دعوت از اعضای کمیسیون اصل نود به همراه دو بازیکن دیگر استقلال(رحمتی و اکبرپور) به دیدار رسایی و دوستانش رفته بودند. چند روز پس از انتشار این خبر، حجت الاسلام علیپور، دبیر هیات رسیدگی به تخلفات فوتبال ایران، در مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری ها گفت : «کمیسیون اصل ۹۰مجلس شورای اسلامی اگر به دنبال پاکسازی فوتبال است از دعوت آدم های مسئله دار خودداری کند»

علیپور با این مصاحبه اعتراض خودش را به حضور قلعه نویی در مجلس نشان داد و همان دو سال قبل هشدار داد اگر اعضای کمیسیون به دنبال اصل حقیقت هستند از افرادی اطلاعات بگیرند که خودشان دچار مشکل نباشند.
حالا بعد از مدت ها در روزهای پایانی عمر مجلس نهم، این گزارش رسانه ای شده و در نهایت تعجب، اظهارات پیشین قلعه نویی علیه فردوسی پور و برادرش، به صورت کد وار در کسوت" شائبه " مطرح شده است.
 شاید اگر مجری و تهیه کننده برنامه نود، سال قبل بعد از اصرارهای فراوان حمید رسایی، از او برای حضور در این برنامه دعوت بعمل می آورد، امروز در این گزارش، اشاره ای به این شائبه عجیب نمی شد. 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین