سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وقتی به سرطان پوست فکر می کنیم، در ابتدا خطر نور خورشید در ذهنمان تداعی می شود. اما عوامل خطرزای دیگری نیز در بروز این بیماری موثرند، از جمله نژاد، ژنتیک، عملکرد سیستم ایمنی و برخی داروها...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بخش هایی از بدن که سرطان پوست را نشان می دهند

وقتی به سرطان پوست فکر می کنیم، در ابتدا خطر نور خورشید در ذهنمان تداعی می شود. اما عوامل خطرزای دیگری نیز در بروز این بیماری موثرند، از جمله نژاد، ژنتیک، عملکرد سیستم ایمنی و برخی داروها. سرطان پوست علائم خود را در مناطق خاصی از پوست بدن بروز می دهد که لازم است افراد مستعد، بیش از دیگران به آن ها توجه کنند.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
معاینه پوست توسط پزشک

سه نوع سرطان پوست وجود دارد: ملانوم (ملانوما)، سرطان سلول ها بازال (پایه) و سرطان سلول های سنگفرشی.

در اینجا مناطقی از بدن که سرطان پوست را نشان می دهند،بیان می کنیم.

پشت گوش

گوش سومین قسمت مهم بدن برای یافتن سلول های بازال سرطان پوست است. بنابراین بهتر است هر از چند گاهی با یک آینه پشت گوش هایتان را بررسی کنید و یا از کسی بخواهید در این رابطه به شما کمک کند.

ناحیه ی بین باسن

باور کنید سرطان پوست می تواند در ناحیه ی بین باسن رخ دهد. علاوه بر انواع معمول سرطان سلول بازال  پوست،  سرطان سلول سنگفرشی و انواع ملانوم را در این ناحیه می توان دید. بثورات جلدی در این ناحیه را حتما جدی بگیرید و مانند گوش هر از چند گاهی این قسمت را با آینه چک کنید.

لایه های مخاطی

هر دو نوع سرطان کارسینومای سلول های سنگفرشی و ملانوم می تواند در لایه ی مخاطی رخ دهد. غشاهای مخاطی شامل لب ها، داخل دهان، بینی و بافت تناسلی می باشد. کارسینومای سلول سنگفرشی می تواند مانند یک زخم باز و خشن و گاها همراه با خونریزی خود را نشان دهد.

ملانوم بیشتر در افراد سفید پوست رخ می دهد تا در افرادی با رنگ پوست تیره

هر فردی ممکن است دچار ملانوم در این ناحیه شود و این مشکل در افراد دارای رنگ پوست تیره تر بیشتر دیده می شود.

بین انگشتان پا

بهتر است نه تنها برای تمیز کردن، بلکه برای بررسی آثار هر گونه بیماری از جمله بیماری خطرناک سرطان پوست، هر چند مدت یک بار و به طور منظم بین انگشتان پاهایتان را بررسی نمایید.

وجود لکه های تیره، زخم هایی که بهبود نمی یابند و ضایعات دیگر از علایم بروز مشکل پوستی مانند سرطان پوست محسوب می شوند.

کف پاها، کف دست ها و بستر ناخن ها

ملانوم رخ  داده در کف پا و کف دست با نام رسمی "آکرال لنتی جینوس ملانوما" شناخته می شود. این نام همچنین برای ملانومای لایه های مخاطی و بستر ناخن ها نیز به کار می رود.

اگر چه ملانوم بیشتر در افراد سفید پوست رخ می دهد تا در افرادی با رنگ پوست تیره، اما افراد تیره پوستی که دچار ملانوم می شوند، اغلب درگیر نوع آکرال لنتی جینوس هستند و 35 تا 90 درصد در قسمت کف پاها رخ می دهد.مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین