تبیان، دستیار زندگی

فواید 20 دقیقه پیاده‌روی در روز

پیاده‌روی یکی از آن دست ورزش‌های سبک و مناسب است که اگر به صورت روزانه انجام شود، تاثیر زیادی در حفظ سلامت و تناسب اندام خواهد داشت. در این مطلب شما را با فواید واقعی روزانه 20 دقیقه پیاده‌روی آشنا می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 ورزش پیاده روی

پیاده‌روی صبحگاهی یا عصرگاهی فوق العاده است

پیاده‌روی یکی از بهترین ورزش‌ها برای تمام گروه های سنی است. بهتر است این ورزش را صبح یا عصر انجام دهید، یعنی در ساعاتی که آفتاب شدید نباشد. باید بدانید که روزانه 20 تا 30 دقیقه پیاده‌روی تاثیر زیادی در ارتقای سلامت عمومی‌تان خواهد داشت.

محققان دانشگاه ایلینویز ایالات متحده‌ی آمریکا در خصوص این مسئله پژوهشی انجام داده و نتایج آن را در سال 2013 در مجله «Neuroscience»  به چاپ رساندند. در ادامه‌ی این مطلب، نتایج این پژوهش را به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

پیاده‌روی با فشار خون بالا مقابله می‌کند. این کار حتی برای پیشگیری از اکثر بیماری هایی که گاهی جنبه‌ی ژنتیکی دارند نیز مقابله می‌کند

 

20 دقیقه پیاده‌روی در روز : بهبود عملکرد مغز

این روزها همه سر به زیر شده‌اند. یعنی خیلی از افراد دور و برمان، حتی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها نیز سر در گوشی‌های هوشمند برده‌اند و ساعت‌های طولانی با این گوشی‌ها مشغول هستند. در حالیکه می‌توان همین زمان را به ورزش‌های سبکی مانند پیاده‌روی اختصاص داد و به جای تشدید خطر آرتروز به سلامت عمومی کمک کرد.

باید گفت که روزانه بیست دقیقه پیاده‌روی باعث بهبود قدرت درک می‌شود. مغز اکسیژن کافی را دریافت کرده و به آرامش می‌رسد. همین کار ساده باعث می‌شود که مغز، خون بهتری دریافت کند و به خوبی از عهده‌ی تولید هورمون آندورفین بربیاید. اگر فرد با اراده‌ای باشید و این ورزش را به طور روزانه انجام دهید کمک زیادی به افزایش تمرکز، بهبود حافظه، بهبود یادگیری و به طور کلی ارتقای سلامت مغزتان خواهید کرد.

یادتان باشد که گاهی همه‌ی ما در دام روزمرگی می افتیم. برای اینکه پیاده‌روی تان دچار این مشکل نشود بهتر است تنوع ایجاد کنید. یعنی مکان های پیاده‌روی را عوض کنید. بهترین مکان ها، دامان طبیعت و پارک های مختلف در سطح شهر است.

20 دقیقه پیاده‌روی در روز : بهترین درمان افسردگی

برای همه‌ی ما پیش آمده است که افسردگی را تجربه کنیم و دل و دماغ نداشته باشیم. در این دوره نیز ترجیح می‌دهیم در شرایطی باشیم که نور و سر و صدا کم باشد. علاوه بر این، روابط اجتماعی مان را کاهش می‌دهیم و خلاصه اینکه خودمان را در گوشه‌ای حبس می‌کنیم. اما افتادن در این شرایط اوضاع را بدتر می‌کند. بیرون رفتن و پیاده‌روی تاثیر زیادی در تغییر شرایط روحی دارد.

زمانی که دچار افسردگی می‌شوید حتما پیاده‌روی کنید. نفس عمیق بکشید و اجازه دهید قلب‌تان تندتر بزند. این کارها باعث به آرامش رسیدن مغز و غلبه بر شرایط ناراحت کننده می‌شود. پیاده‌روی منظم باعث می‌شود که شما نگاه دیگری نسبت به مسائل پیرامون تان پیدا کرده و کمتر منفی بافی کنید. در این صورت نیز مشکلات شخصی، شدت و اهمیت خود را از دست می‌دهند.

توصیه می‌کنیم روزانه 20 دقیقه پیاده‌روی را در برنامه تان داشته باشید. این کار علاوه بر بهبود شرایط جسمی باعث بهبود سلامت روحی تان نیز خواهد شد و به شما قدرت مقابله با افسردگی را خواهد داد.

زمانی که دچار افسردگی می‌شوید حتما پیاده‌روی کنید. نفس عمیق بکشید و اجازه دهید قلب‌تان تندتر بزند. این کارها باعث به آرامش رسیدن مغز و غلبه بر شرایط ناراحت کننده می‌شود

 

20 دقیقه پیاده‌روی در روز : روشی ساده و بی خرج برای مراقبت از قلب

روزانه بیست دقیقه پیاده‌روی کردن برای مراقبت از سلامت قلب و عروق فوق العاده خوب است. این کار باعث تقویت قلب و افزایش قدرت پمپاژ خون می‌شود. پیاده‌روی روزانه باعث می‌شود که عروق انعطاف بیشتری داشته باشند و خون به خوبی در آنها جریان داشته باشد. در این صورت نیز تمام ارگان های بدن در شرایط بهتری قرار می گیرند.

پیاده‌روی با فشار خون بالا مقابله می‌کند. این کار حتی برای پیشگیری از اکثر بیماری هایی که گاهی جنبه‌ی ژنتیکی دارند نیز مقابله می‌کند. یادتان باشد که پیاده‌روی روزانه شما را در برابر دیابت مقاوم تر می سازد، چون باعث افزایش سوخت ساز و کنترل قند خون می‌شود.

فواید دیگر پیاده‌روی روزانه

آیا می دانید که روزانه بیست دقیقه پیاده‌روی باعث تقویت استخوان‌ها می‌شود، بدون اینکه نیازی به ورزش‌های سخت و خسته کننده باشد؟ خوشبختانه ورزش سبکی مانند پیاده‌روی از بروز پوکی استخوان پیشگیری می‌کند.

پیاده‌روی باعث بهبود عملکرد روده ها شده و برای افرادی که دچار مشکل یبوست هستند مفید است. این ورزش برای دستگاه گوارش مفید است و بدن را سم زدایی می‌کند.

پیاده‌روی منظم باعث تقویت عضلات پاها می‌شود. خانم ها و آقایانی که از مشکلات جریان خون، واریس، ساییدگی زانوها و غیره رنج می برند، باید روزانه به طور مرتب ورزش کنند.

هیچ گاه دیر نیست

هیچ گاه برای شروع ورزش و پیاده‌روی دیر نیست. مهم نیست که در طول زندگی تان حتی یکبار هم ورزش نکرده اید. پیاده‌روی روزانه نیاز به هیچ تجهیزات خاصی ندارد. البته لازم است کفش مناسب پیاده‌روی داشته باشید. کافیست که 20 دقیقه خودتان را از مشغله ها و گرفتاری های روزمره جدا کرده و زمانی را صرف پیاده‌روی و آرامش خودتان کنید.

یادتان باشد که حتما یک بطری آب دم دستتان باشد و جرعه جرعه بنوشید. در شروع پیاده‌روی حتما با ریتم آهسته و مدت زمان کوتاه تر شروع کنید. به مرور که عضلاتتان تقویت شد و به این کار عادت کردید مدت زمان پیاده‌روی را بیشتر کنید.

نیازی به دویدن و فشار آوردن به خودتان نیست. البته توصیه می‌کنیم 15 دقیقه پیاده‌روی ملایم داشته باشید و 5 دقیقه‌ی آخر را پیاده‌روی تند انجام دهید. به عقیده‌ی متخصصان بهترین کار این است که روزانه دو کیلومتر پیاده‌روی کنید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.