تبیان، دستیار زندگی
آنتی بیوتیک ها بی نهایت مفید هستند، زیرا باکتری های مضر را نابود می کنند، جلوی تکثیرشان را می گیرند و به بدن اجازه می دهند با بیماری مبارزه کند. اما چون باکتری های مفید را هم نابود می کنند می توانند آسیب های قابل توجهی نیز وارد کنند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی ضرر آنتی بیوتیک بیشتر از نفعش است

آنتی بیوتیک ها بی نهایت مفید هستند، زیرا باکتری های مضر را نابود می کنند، جلوی تکثیرشان را می گیرند و به بدن اجازه می دهند با بیماری مبارزه کند. اما چون باکتری های مفید را هم نابود می کنند می توانند آسیب های قابل توجهی نیز وارد کنند. اگر بدانیم مصرف غیرضروری آنتی بیوتیک ها چه عوارضی را درپی دارد، تا حدود زیادی می توانیم از این آسیب ها پیشگیری کنیم.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
مصرف دارو

معمولا این طور است که با کمی خارش گلو به خواب می روید و با گلویی که کاملا دردناک شده بیدار می شوید. به پزشک مراجعه می کنید، معاینه می کند و بعد از توصیه هایی شما را با نسخه ای که آنتی بیوتیک در آن تجویز شده مرخص می نماید.

تحقیقی که در سال 2013 انجام شد نشان داد، پزشکان در 60 درصد از ویزیت های شان برای گلودرد آنتی بیوتیک تجویز می کنند، در حالیکه تنها ده درصد این موارد نیاز به آنتی بیوتیک دارند.

آنتی بیوتیک ها بی نهایت مفید هستند، باکتری های مضر را نابود می کنند، جلوی تکثیرشان را می گیرند و به بدن اجازه می دهند با بیماری مبارزه کند. اما چون باکتری های مفید را هم نابود می کنند می توانند آسیب های قابل توجهی وارد کنند. نکته اصلی این جاست که اگر عفونت باکتریایی نداشته باشید، آنتی بیوتیک بیشتر لطمه می زند، تا این که سودمند باشد.

مطالعه ای نشان داده است که مصرف آنتی بیوتیک در دوران کودکی نه فقط روی افزایش وزن در این سنین تاثیر می گذارد، بلکه در سال های بعد نیز موجب چاقی می شود

سوال این جاست که عفونت باکتریایی چیست؟ ذات الریه، عفونت حاد سینوسی (که بیشتر از ده روز طول بکشد)، عفونت گوش و گلودرد چرکی عفونت باکتریایی هستند. اما در هر مورد دیگری مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و یا حتی برونشیت حاد باید از پزشک تان بپرسید که آیا واقعا تجویز آنتی بیوتیک نیاز است یا نه.
سه مورد را برای تان می گوییم که آنتی بیوتیک چگونه می تواند هم درمان کند و هم بیمار.

روده های تان ممکن است هرگز شما را نبخشند

آنتی بیوتیک گاهی می تواند محتویات روده را سریع تر از آنچه فکر می کنید به حرکت درآورد. دلیلش هم این است که قراراست تمام باکتری ها را نابود کند، چه باکتری های خوب و چه باکتری های بد. کلا نظم و ترتیب را در روده تان به هم می ریزد.

محققان دریافتند افرادی که در عرض یک دوره پنج ساله، بیشتر از سه بار آنتی بیوتیک مصرف می کنند یک و نیم بار بیشتر در معرض ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند، مخصوصا کولیت زخمی یا بیماری کرون (بیماری های التهابی روده).

دور کمرتان هم از شما شاکی خواهد شد

آیا می دانید که در گوشتی که می خورید، آنتی بیوتیک هایی وجود دارد؟ از آنتی بیوتیک برای چاق کردن گوساله ها و مرغ ها پیش از ذبح استفاده می شود که البته دانشمندان هنوز دلیلش را نمی دانند. همین اتفاق می تواند در بدن شما رخ دهد. مطالعه ای نشان داده است که مصرف آنتی بیوتیک در دوران کودکی نه فقط روی افزایش وزن در این سنین تاثیر می گذارد، بلکه در سال های بعد نیز موجب چاقی می شود.

پژوهشگران دریافتند بچه هایی که در دوران زندگی شان، دست کم هفت دوره آنتی بیوتیک مصرف کرده اند، در سن 15 سالگی نسبت به آنهایی که این شرایط را نداشته اند، تقریبا 1.4 کیلوگرم سنگین ترند. همچنین معلوم شد آنتی بیوتیک منجر به ابتلای به دیابت نوع دو خواهد شد که عامل خطری برای چاقی است.

حتی ممکن است مغزتان هم سرزنش تان کند

وقتی آنتی بیوتیک ها، باکتری های خوب و بد روده تان را منهدم می کنند، روی مغزتان هم اثر می گذارند. طبق تحقیقی جدید، تنها یک دوره مصرف آنتی بیوتیک می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب شود که این خطر با هر دوره متوالی مصرف آنتی بیوتیک بیشتر می شود.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.