سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بُعد دیگر حق الناس رعایت حق در سیاهه ها و فهرست های پیشنهادی است؛ کسانی که این لیست ها را می دهند ببینند که چه کسی شایسته است؛ رعایت حق را بکنند نه رعایت جناح بازی و رفیق بازی.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تهدید انتخاباتی!

 بُعد دیگر حق الناس رعایت حق در سیاهه ها و فهرست های پیشنهادی است؛ کسانی که این لیست ها را می دهند ببینند که چه کسی شایسته است؛ رعایت حق را بکنند نه رعایت جناح بازی و رفیق بازی.

بخش سیاست تبیان
رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب در دیدارهای اخیر خود با طرح مباحث انتخاباتی به اهمیت لیست های انتخاباتی پرداختند و در حالی که مقام معظم رهبری درباره لیست های انتخاباتی تاکید کردند کسانی که دلشان دنبال حرف های آمریکا و دیگر بیگانگان است، قابل اعتماد نیستند، مواضع برخی اصلاح طلبان که لیست های استانی این جریان سیاسی را تهیه می کنند، درباره آمریکا قابل توجه است.
در همین زمینه رهبر انقلاب در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور درباره بحث حق الناس فرمودند: بُعد دیگر حق الناس رعایت حق در سیاهه ها و فهرست های پیشنهادی است؛ کسانی که این لیست ها را می دهند ببینند که چه کسی شایسته است؛ رعایت حق را بکنند نه رعایت جناح بازی و رفیق بازی.
پس از حضور حداکثری اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم، مقرر شد «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور» لیست اصلاح طلبان در سراسر کشور را تهیه و مشخص کند و بنابراین برخی از اعضای این شورا این مسئولیت را بر عهده گرفتند و یک گروه محدود در اصلاح طلبان فهرست نهایی را آماده می کند.

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران که به دلیل اقدامات سال 88، به مدت 5 سال از فعالیت حزبی محروم شده بود، لیست استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را تدوین می کند.

**عارف: به دنبال سازش خواهم بود

محمدرضا عارف که ریاست شورای سیاستگذاری شورای اصلاح طلبان و بنیاد امید ایرانیان را بر عهده دارد و خود تایید صلاحیت شده است، لیست تهران اصلاح طلبان را طراحی و تدوین می کند؛ عارف در مورد رابطه با آمریکا گفته است: «من حل مشکلات را در ایجاد رابطه با آمریکا نمی دانم بلکه باید در داخل کشور خودمان، مشکلات را حل کنیم.» و در عین حال معتقد است: من اهل تعامل و مذاکره در چارچوب منافع ملی هستم و به جای چالش، به دنبال سازش خواهم بود تا همه مردم در فضای آرام و صمیمی زندگی کنیم.

**میرلوحی: شورای نگهبان باید قانون را رعایت کند!

از سوی دیگر سید محمود میرلوحی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت کشور دوره اصلاحات در دوران تصدی عبدالله نوری، لیست استان های البرز، شهرستان های تهران، سمنان و قزوین را بر عهده دارد؛ او که خود در این دوره رد صلاحیت شده است درباره شورای نگهبان معتقد است «مطلوب ما این است که شورای نگهبان به خصوص در بحث بررسی صلاحیت ها قانون را رعایت کند ناظران انتخابات باید اطمینان ایجاد کنند.»

**ماجرای سرباز زدن «مبلغ» از برگزاری انتخابات مجلس هفتم و تذکر رهبری به وی

مرتضی مبلغ که برای دوره دهم مجلس رد صلاحیت شده است، معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات را بر عهده  داشته است، وی درباره حضور حداکثری و فله ای اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو معتقد است: از این حرف های بی مایه زیاد زده می شود. مبلغ لیست استان های اصفهان، یزد و چهارمحال بختیاری را مشخص می کند.
مبلغ که در زمان تحصن مجلس ششمی ها در بهمن ماه سال 82 رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور بود، نظام را به عدم برگزاری انتخابات در موعد مقرر تهدید کرد که رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی مردمی خود در این زمینه تاکید کردند که برگزاری انتخابات حق کسی نیست بلکه وظیفه است.
در چنین شرایطی رهبر معظم انقلاب در پاسخ به این خود حق پنداری اشاره می کنند: آنچه وظیفه ی دولت و ملت ایران است، این است که در مقابل توطئه دشمن بایستند... انتخابات باید در موعد خود -روز اوّل اسفند- بدون حتّی یک روز تأخیر انجام گیرد... مگر اجرا و برگزاری انتخابات، حقّ کسی از مسؤولان است که بگوید من این حق را میخواهم یا نمیخواهم؟ وظیفه است؛ وظیفه قانونی دستگاه های مشخص دولتی است؛ باید این وظیفه را انجام دهند؛ این حقّ مردم است.

**منتجب نیا: باید شعار مرگ بر آمریکا حذف شود

رسول منتجب نیا که صلاحیت او نیز برای انتخابات مجلس دهم رد شده است، با بیان مجدد خط تحریف اندیشه امام، 2 شهریور 94 در گفت و گویی تاکید داشت: نشنیدم امام مخالف شعار مرگ بر آمریکا باشد اما اگر سران نظام به این جمع بندی رسیدند باید این شعار حذف شود لیست استان های خوزستان و لرستان را تهیه و هماهنگ می کند.

**حق شناس: یک بخشداری را نمی توانیم اداره کنیم چگونه می خواهیم با آمریکا مقابله کنیم

محمدجواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی از دیگر اصلاح طلبان برجسته ای است که لیست استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد را تهیه و تدوین می کند؛ صلاحیت او نیز برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی رد شده است.
محمدجواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، روزنامه نگار که مدیرمسئولی روزنامه اعتماد ملی را نیز بر عهده داشته است درباره مقابله با آمریکا در مناظره ای که 13 اسفند سال 91 برگزار شد، گفت: «نمی توان با تورم 35 درصدی و بیکاری، دَم از مقابله با آمریکا زد. نمی توان از اداره و مدیریت جهانی سخن گفت و یک بخشداری را هم نتوانیم اداره کنیم. چگونه می خواهیم با آمریکا مقابله کنیم در حالی که سران قوای ما سه سال است با یکدیگر در جنگند؟ فاصله خواسته هایمان با عمل مان زیاد است.

**مرعشی: مردم از رابطه با امریکا استقبال می کنند

اما حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران که به دلیل اقدامات سال 88، به مدت 5 سال از فعالیت حزبی محروم شده بود، لیست استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را تدوین می کند.
مرعشی درباره رابطه با آمریکا به اندیشه پویا گفته بود: مردم از رابطه با امریکا استقبال می کنند، به دوستان (اصلاح طلب) می گویم، نمی شود زمانی که مردم از بالا رفتن از دیوار سفارت خوششان می آید، شما جلو باشی، الآن هم که مردم از برقراری روابط با آمریکا استقبال می کنند شما بازهم بخواهی جلو باشی. این نامردی است.

مبلغ که در زمان تحصن مجلس ششمی ها در بهمن ماه سال 82 رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور بود، نظام را به عدم برگزاری انتخابات در موعد مقرر تهدید کرد

** بازداشت کمیجانی در زمان ثبت نام انتخابات مجلس

فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، اوایل امسال ریاست دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را برعهده گرفت و در حال حاضر لیست استان های اراک، قم و زنجان را تهیه می کند.
کمیجانی در پنجمین روز ثبت نام انتخابات مجلس در محل کارش بازداشت شد؛ وی با حکم بازپرس شعبه 2 بازپرسی دادسرای قاضی مقدس در دفتر کارش در مجتمع فنی رسالت بازداشت شد.

فعالیت اعضای حزب منحله مجاهدین و افراد رد صلاحیت شده برای تهیه لیست ها

علی صوفی دیگر اصلاح طلب رد صلاحیت شده که استاندار گیلان در دولت اول و وزیر تعاون در دولت دوم محمد خاتمی بوده است، تهیه لیست استان های گیلان، مازندران و گلستان را بر عهده دارد.
رایزنی های سران جریان اصلاح طلب با هاشمی رفسنجانی  به دلیل عدم حساسیت رسانه ای بر روی علی صوفی، توسط وی صورت می گیرد تا لیست اصلاح طلبان از طرح اتهام مجلس ششم و فتنه 88 مصون باشد و به همین دلیل وی ریاست ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در شهر تهران را عهده دار شده است، در حالی که علی صوفی از جمله افرادی بود که در اواخر مجلس ششم در اعتراض به نظارت شورای نگهبان استعفا داد.

*تهیه لیست مجلس توسط اصلاح طلبی که از مجلس رای اعتماد نگرفت

احمدصادق بناب مسئولیت لیست استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل را بر عهده دارد، نمایندگان مجلس هفتم در جلسه رأی اعتماد به وی که دی ماه سال 1383 برگزار شد، به صادق بناب رای اعتماد ندادند. محمدرضا عارف که در آن دوره معاون اول دولت اصلاحات بود طی حکمی بناب را قائم مقام خود کرد.

*فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبی که اعتقاد به «تقلب» دارد

حسن رسولی که از اعضای هیئت مدیره بنیاد امید ایرانیان و بنیاد باران است، تهیه لیست خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را دنبال می کند.
وی که ریاست ستاد محمدرضا عارف را بر عهده دارد در مناظره ای که با قاضی زاده نماینده مردم مشهد در مجلس داشت گفته بود که تا زمانی که نظام انتخاباتی ما الکترونیکی نشود، امکان تقلب وجود دارد.
وی معتقد است: اصلاحات مهم ترین نقش را در دولت یازدهم دارد و اگر دولت مسیر سیاسی اش را تغییر دهد به چالش می خورد.

*خط و نشان محسن ترکاشوند در فتنه 88 خطاب به شورای نگهبان

محسن ترکاشوند عضو شورای مرکزی حزب منحله مجاهدین نیز لیست استان های همدان، کرمانشاه، کردستان و ایلام را هماهنگ می کند. وی در سال 88 طی نامه ای سرگشاده خطاب به شورای نگهبان از این نهاد خواسته بود که در مورد فتنه سال 88 که با کلید واژه تقلب توسط آنان شکل گرفت، اعتماد سازی کند.
ترکاشوند در این نامه ضمن گذاشتن شرط و شروط برای شورای نگهبان گفته بود که شورای نگهبان باید در جلسات خود با کاندیدا ها از هر اقدامی برای اعتماد سازی بهره بگیرد چراکه تنها مرجع رسیدگی به این شکایت هاست و اگر این نهاد بتواند نظر کاندیدا ها را در مورد بررسی دقیق و غیر جناحی شکایت ها جلب کند به طور قطع می تواند «اعتماد» کاندیدا های معترض را جلب کند در غیر این صورت عدم تحقق این مسئله به اعتماد عمومی مردم در برگزاری انتخابات آسیب خواهد زدمنبع : فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین