سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بهمن ماه امسال مصادف است با سومین سالگرد عروج شهادت گونه سردار احمد سیاف زاده از فرماندهان سابق دانشکده فرماندهی و ستاد سپاه و مسئول عملیات قرارگاه کربلا در دوران هشت سال دفاع مقدس.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیره مدیریتی سردار سیاف زاده

بهمن ماه امسال مصادف است با سومین سالگرد عروج شهادت گونه سردار احمد سیاف زاده از فرماندهان سابق دانشکده فرماندهی و ستاد سپاه و مسئول عملیات قرارگاه کربلا در دوران هشت سال دفاع مقدس.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
احمد سیاف زاده

سردار سرتیپ یعقوب زهدی(فرمانده توپخانه سپاه در دوران دفاع مقدس) در خاطره ای می گوید: سال 61 ، قرارگاه کربلا به صورت منسجم شکل گرفته بود و آقای احمد سیاف زاده مسئول طرح و عملیات قرارگاه بود. بنده هم مسئول طرح و عملیات توپخانه سپاه بودم. بدین جهت ارتباط تنگاتنگی پیدا کرده بودیم. به دلیل روحیه ایشان ، این ارتباط کاری منجر به یک رفاقت عمیق شد.ایشان ما را جذب خود کرده بود ، لذا رفتن به جلسات برای ما نشاط آور و جذاب بود.
سیاف زاده انسانی منیع الطبع و گشاده رو بود. در طرح ریزی های توپخانه معمولا براساس نگاه عملیاتی تصمیم گرفته شده و طرح آتش تنظیم می گردد. پس ما با واحد ایشان دارای بحث و چالش تخصصی بودیم و بعضا خواستار تغییر در طرح عملیات می شدیم. به یاد ندارم که برخوردی یا موضعی نسبت به این بحث ها در چهره و برخورد آقای سیاف دیده شود. با روحیه بازی که داشت ، حرف را می شنید و اگر منطقا صحیح بود، حتی طرح عملیاتی آماده را تغییر می داد. در غیر این صورت، طرف مقابل را قانع می نمود.
اهل تعامل بودند و به همین منظور رفتن به جلسه با ایشان ، برای ما نه تنها اکراه آور نبود، بلکه ایجاد اشتیاق می کرد. بارها صحبت های شخصی را که اصلا شم یا تخصص عملیاتی نداشت گوش می کرد از این طریق بود که بیشتر منزلت یافته بود. هیچ گاه ذوق کسی را حتی با نگاه خود، کور نمی کرد.
انسان متواضعی بود و در عین حال روابط عمومی خوبی داشت. بنا به تعریف انسان متواضع که دیواری دور او نیست و هر کس می تواند با او ارتباط بگیرد ، همین گونه بود. ارتباط بالایش در عین صمیمیت ، باعث شده بود در هر جمعی که وارد می شود بتواند با افراد آن محفل ارتباط پیدا کند. چنان گرم و صمیمی مواجه می شد که گویی قبلا ایشان را دیده و می شناخته است و بدین طریق افراد را جذب می کرد.

حاج احمد فردی منشاء اثر بود. خیلی از عزیزان و هر یک به نوعی ، در دوران دفاع مقدس زحمت کشیدند ولی افرادی بودند که نبودن آنها در مسئولیت ها وضعیت جنگ را تغییر می داد یکی از این افراد شهید سیاف بود که در مسئولیت طرح و عملیات قرارگاه ایفای نقش می کرد

انسانی فوق العاده باهوش و دارای قوت تحلیل و فهیم بود. با اولین بیان جملات موضوع را می فهمید. قدرت تحلیل بالای ایشان از مسائل او را تبدیل به یک شخصیت کم نظیر کرده بود. به همین دلیل تا آخر جنگ و بعد از آن ، در مسئولیت هایی که برعهده داشت، فردی موفق جلوه نمود حاج احمد خیلی شوخ طبع بود. خیلی وقت ها در جلسات وقتی جو سنگین و پرکار بود، جلسه را به سمت مزاح می برد و روحیه را عوض می کرد.
اهل تربیت نیرو بود و اجازه می داد دیگران در کنار وی رشد کنند. بستر را برای آنها آماده می کرد وسعت میدان به آنها می داد و دیدشان را تقویت می کرد و چه بسا مسئولان و فرماندهانی در کنار ایشان رشد کرده و مسئول شدند. اهل مطرح کردن خود نبود، در صورتی که در خیلی از کارها مؤثر بود و البته اغلب فرماندهان موفق دفاع مقدس چنین بودند.
سیاف در عین داشتن تمام این ویژگی ها ، اهل انس و ارتباط با خداوند بود. سعی می کرد این انس را مخفی نگاه دارد و خیلی بیان نشود از همین رو بود که شما فکر نمی کردید این قدر ارتباط وجود داشته باشد ، ولی خود بنده که چند بار شاهد این ماجرا بودم می دیدم که وقتی ما برای نماز صبح بیدار می شویم ، ایشان از ساعتی قبل به تهجد و عبادت در شب مشغول است و این را افرادی که مستمرا با ایشان بودند متوجه می شدند.
حاج احمد فردی منشاء اثر بود. خیلی از عزیزان و هر یک به نوعی ، در دوران دفاع مقدس زحمت کشیدند ولی افرادی بودند که نبودن آنها در مسئولیت ها وضعیت جنگ را تغییر می داد یکی از این افراد شهید سیاف بود که در مسئولیت طرح و عملیات قرارگاه ایفای نقش می کرد.
در عملیات والفجر8 که عملیات مطالعه شده ای بود و از ماه ها قبل طرح آن مورد بررسی قرار گرفت، بنده و شهید شفیع زاده از طرف فرماندهی کل به آقایان سیاف و محرابی که از مسئولان قرارگاه جنوب بودند معرفی شدیم که در راه شناسایی از اطلاعات عزیزان استفاده کنیم و در واقع بیشترین تعامل را ما با ایشان داشتیم. بنده زحمات و تاثیرات ایشان را از نزدیک می دیدم. به همین دلیل این عملیات از موفق ترین عملیات های دفاع مقدس شد. به نظر بنده امثال ایشان و فرماندهان دیگر که زحمات زیادی کشیدند دین خود را به دفاع مقدس ادا کردند.
بعد از جنگ هم فرماندهی بالاترین مرکز آموزش نظامی در سپاه و انتقال تجربیات مفید دوران دفاع مقدس ، یکی دیگر از تاثیرات ایشان بود. به خاطر وجود ایشان و تیم قرارگاه کربلا در دانشکده فرماندهی و ستاد (دافوس)، خیلی از فرماندهان سپاه که در جنگ سابقه تعامل با این عزیزان را داشتند به واسطه همان اعتماد و شناخت جهت شرکت در کلاس ها ابراز آمادگی کردند و در زمان ایشان تشکیل کلاس های آموزشی به حداکثر رسید و قوام گرفت و به بهبود سازماندهی جدید سپاه کمک شد.
حاج احمد نمی خواست از فضای جبهه فاصله بگیرد. به همین خاطر وارد بحث روایتگری شده بود و سالی چند مرتبه در قالب کاروان های راهیان نور به مناطق دفاع مقدس سفر می کرد و به عنوان یک فرد و راوی ساده ، متواضعانه ایفای نقش می کرد.
در دوران دفاع مقدس ویژگی هایی در فکر و توان جوانان به جلوه درآمد که ناشی از امداد الهی بود. بنده مصداق بالاترین امداد الهی را انبساط فکری ذهن فرماندهان جنگ مانند شهید سیاف می دانم که اگر علت بیان طرح و بیانشان یا عملشان را بعد از عملیات می پرسیدی ، می گفتند از ما نبود بلکه از خداوند متعال بود.
شهید سیاف عمر پر برکت و مفیدی داشت که خود بنده بسیاری چیزها را از ایشان فرا گرفتم و از دست دادن ایشان برای ما و همه دوستان ناگهانی و غم انگیز بود.


منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین