سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
توجه و تمركز، پایه و اساس انجام موفقیت آمیز امور روزمره، مطالعه هدفمند و بهینه و همچنین انجام صحیح تكالیف درسی است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تمرینات هفت گانه برای افزایش تمركز كودكان بی دقت

تمرینات هفت گانه برای افزایش تمركز كودكان بی دقت

 توجه و تمركز، پایه و اساس انجام موفقیت آمیز امور روزمره، مطالعه هدفمند و بهینه و هم چنین انجام صحیح تكالیف درسی است.

برخی تمرینات و بازی هایی وجود دارند كه والدین می توانند با كودك انجام دهند تا توانایی تمركز و توجه را در آنان افزایش دهند.
 تجسم
از كودك بخواهید چشمانش را ببندد. سپس تصویر یكی از اشكال هندسی مانند مثلث را در ذهن تجسم كند و بعد از آن با چشمان بسته آن تصویر را روی كاغذ ترسیم كند. از او بخواهید این كار را دوباره تكرار كند و تصویر متجسم ذهنش را نقاشی كند، انجام این كار بدون توجه و تمركز امكان پذیر نخواهد بود و این كار هر چه كندتر صورت گیرد به علت افزایش مدت زمان توجه و تمركز، نتایج بهتری به همراه دارد. در مراحل پیشرفته تر می توان اشكال متفاوت و پیچیده تری مانند مربع، لوزی، ستاره و ... انتخاب كرد. 
 
 حدس شكل ها
 از كودك بخواهید چشمانش را ببندد، آنگاه اشكال هندسی را به او بدهید و از او بخواهید كه نوع آنها را حدس بزند. در مراحل پیشرفته تر اشكال حیوانات مختلف را به او پیشنهاد دهید. 
 
 تمركز بر دما
دستان كودك را در دست بگیرید و هنگامی كه چشمانش بسته است، دو شئی كمی گرم و كمی سرد را در دستانش بگذارید و از او بخواهید دمایی را كه احساس می كند شرح دهد.
 
 تمركز بر صدای محیط
هنگامی كه با كودك به مكان های شلوغ مانند پارك، رستوران، ساحل، جنگل و... می روید، از او بخواهید به صدای طبیعت گوش فرا دهد، صداهایی مانند صحبت افراد حاضر در محیط، صدای آب، صدای امواج دریا، صدای برخورد و تماس اشیا، صدای پرندگان و.... اكنون از او بخواهید هر صدایی را كه می شنود توضیح دهد. وسایل صوتی - تصویری، انواع سی دی ها و نوارهای مختلفی وجود دارند كه صداهای مختلفی از طبیعت هستند و كودك می تواند این تمرین تمركز را در خانه انجام دهد.
    
بازی با انگشتان
از كودك بخواهید انگشتان دستش را باز نگه دارد و با تمركز روی یكی از آنها، آن را خم كند. وقتی تمام انگشتانش را بست، دوباره از او بخواهید دستش را باز كند و این بار با تمركز بیشتر یكی از انگشتانش را خم كرده و دوباره باز كند، سپس همین كار را برای انگشت بعد انجام دهد بدون اینكه انگشتان دیگر را خم كند.
      
  تكنیك تنفس
از كودك بخواهید به آرامی تنفس كند و تا 10 بشمارد. عمل شمارش باید در هر دم و بازدم تكرار شود.
       
 نگاه كردن
شیء را در فاصله چند متری كودك قرار داده و از او بخواهید كه به آن شیء بدون پلك زدن نگاه كند. هر چه مدت زمان مشاهده بدون پلك زدن طولانی تر شود تمركز وی را به همان نسبت افزایش خواهد داد.
این نكته را به كودك یادآور شوید پلك نزدن همیشه خوب نیست و مختص انجام این تمرین است زیرا پلك نزدن مداوم سبب خشكی، سوزش و خارش چشم خواهد شد. در پایان هر تمرین به نتایج و پیشرفت های حاصله كودك نیز توجه داشته باشید.

مرکز یادگیری سایت تبیان - تنظیم: مرجان سلیمانیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین