سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اولین و مهم ترین آسیبی که استفاده مداوم از شبکه های مجازی بر روی زندگی متاهلین می گذارد، این است که باعث ایجاد سردی و فاصله عاطفی بین همسران می شود. هنگامی که همسران، چه خانم چه آقا، اکثر اوقات روز را با گوشی های موبایل خود می گذرانند، متوجه گذر زمان نمی
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پس لرزه های شبکه های اجتماعی در زندگی

تاثیر استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی بر ارتباط همسران

اولین و مهم ترین آسیبی که استفاده مداوم از شبکه های مجازی بر روی زندگی متاهلی می گذارد، این است که باعث ایجاد سردی و فاصله عاطفی بین همسران می شود. هنگامی که همسران، چه خانم چه آقا، اکثر اوقات روز را با گوشی های موبایل خود می گذرانند، متوجه گذر زمان نمی شوند و همین مساله می تواند مقدمه ای باشد مبنی بر اینکه همسرشان را نبیند.

رومینا سادات تجاره/ کارشناس ارشد مشاوره - بخش خانواده ایرانی تبیان

شبکه های اجتماعی ، تلفن همراه، تلگرام، موبایل و زندگی

امروزه استفاده از شبکه های مجازی،در زندگی هر فردی دیده می شود. از کودکان گرفته تا افراد مسن. این شبکه ها علاوه بر ایجاد سرگرمی و لذت و همچنین پر کردن اوقات فراغت ما، می تواند آسیب ها و ضررهایی را هم به زندگی ما و هم به ارتباطاتمان با آدم های اطراف، وارد کند. یکی از مهم ترین این آسیب ها، ایجاد فاصله عاطفی بین همسران است.

ارتباط موثر همسران

در این نوع ارتباطات، افراد سعی می کنند در وهله اول با استفاده از کلمات محبت آمیز و زیبا و نوع ادبیات خاصی، مخاطبشان را به سمت خود جذب نمایند و سعی می کنند بتوانند به برقراری ارتباط با او برسند

ازدواج یعنی یکی شدن یک دختر و یک پسر. هدف ازدواج این است که دختر و پسر برای یکدیگر فرد دل آرام یعنی آرامش دهنده باشند. این مطلب در قرآن کریم در آیه 21 سوره روم، هم ذکر شده است که خداوند اشاره کرده اند که برای شما همسرانی آفریده شده که با آن ها آرامش پیدا کنید و در میانتان دوستی و مهربانی قرار داده است. پس محوریت اساسی یک زندگی مشترک ، ایجاد آرامش روحی است. این آرامش زمانی ایجاد می شود که همسران مهارت های برقراری ارتباط با یکدیگر را یاد گرفته باشند و همچنین در جهت تامین نیازهای یکدیگر تلاش کنند. اما همیشه موانعی هم وجود داشته است که نمی گذارد این آرامش و دل آرام بودن به صورت دائمی صورت گیرد. یکی از این موانع، اعتیاد به استفاده از شبکه های مجازی و گروه های اجتماعی مجازی است.

عضو جدید خانواده

امروزه شبکه های اجتماعی مختلفی مثل واتس آپ، وایبر، لاین، تلگرام و اینستاگرام و ... در گوشی موبایل اکثر افراد، وجود دارد. برخی از افراد می توانند استفاده از این شبکه ها را کنترل کنند و فقط برای مدت زمان کوتاهی در طول روز از آن ها، آن هم برای انجام کارهای ضروری و واجب خود استفاده می کنند ولی در مقابل کسانی هم هستند که مهارت ندارند استفاده از این شبکه ها را در کنترل خود در بیاورند. این ها کسانی هستند که اول صبح، هنگام بیدار شدن، ابتدا سراغ گروه های اجتماعی مجازی خود می روند، در طول روز نمی توانند از موبایلشان دور بمانند و همچنین کسانی هستند که اوقات فراغت خود را فقط با موبایل هایشان سپری می کنند. حال اگر این افراد، متاهل هم باشند، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟

شکل گیری فاصله عاطفی

سعی کنید بیشتر به شناخت همسرتان بپردازید تا بتوانید نیازها و انتظاراتش را شناسایی و ارضاء نمایید. این گونه، حال همسرتان همیشه خوب هست و برای شما وقت بیشتری را می گذارد و شما نیز کمتر به سراغ ارتباط های مجازی می روید. در این صورت از آسیب این ارتباطات هم دور هستید

اولین و مهم ترین آسیبی که استفاده مداوم از شبکه های مجازی بر روی زندگی متاهلی می گذارد، این است که باعث ایجاد سردی و فاصله عاطفی بین همسران می شود. هنگامی که همسران، چه خانم چه آقا، اکثر اوقات روز را با گوشی های موبایل خود می گذرانند، متوجه گذر زمان نمی شوند و همین مساله می تواند مقدمه ای باشد مبنی بر اینکه همسرش را نبیند. کم کم به مرور زمان این همسران به نیازهای همسرشان بی توجه  می شوند، زیرا زمانی را صرف صحبت کردن با او و جویا شدن از نیازهایش صرف نمی کند. وقتی همسر این افراد متوجه بشود که دیگر به نیازهایش اهمیت داده نمی شود او هم کم کم خود را با کارهای دیگر سرگرم می کند و یا سعی می کند که نیازهایش را در جای دیگری تامین نماید. این روال اگر برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، موجب می شود ارتباط همسران به سوی سردی رفته و کم کم مساله ای به نام طلاق عاطفی بین همسران ایجاد شود. طلاق عاطفی یعنی این که همسران زمانی را برای گذراندن با یکدیگر صرف نمی کنند و به صحبت کردن راجع به نیازها، انتظارات و مشکلاتشان نمی پردازند.

چه اتفاقی در انتظار ما است؟

معمولا افراد در شبکه های مجازی برای خود عکس هایی را انتخاب می کنند. گاهی این عکس ها، عکس های واقعی آن ها نمی باشد ولی کسانی هستند که متوجه این مساله نیستند و فکر می کنند این عکس همان ظاهر واقعی مخاطبشان است. در این نوع ارتباطات، افراد سعی می کنند در وهله اول با استفاده از کلمات محبت آمیز و زیبا و نوع ادبیات خاصی، مخاطبشان را به سمت خود جذب نمایند و سعی می کنند بتوانند به برقراری ارتباط با او برسند. کم کم این ارتباطات گسترده تر می شود تا جایی که ممکن است به ایجاد حس علاقه در بین دو نفر هم برسد. هر چند که این حس و علاقه، کاملا کاذب است. به مرور زمان این امر، می تواند توجه دو طرف را از آدم های زندگی شان دور کند و یا حتی منجر به ایجاد خیانت های زناشویی نیز بشود.

راه رهایی کدام سمت است؟

پیشنهاد می شود اگر شما جزء افرادی که در بالا ذکر شد، هستید، سعی کنید قبل از این که مشکل جدی در ارتباط بین شما و همسران ایجاد شود، مهارت های کنترل استفاده از شبکه های اجتماعی را یاد بگیرید. یکی از عواملی که منجر می شود، همسران به این شبکه ها روی بیاورند این است که احساس می کنند هیچ جایگاهی برای همسرشان ندارند و هیچ توجهی از همسرشان نمی بینند. سعی کنید بیشتر به شناخت جنسیت و نیازهای منحصر به فرد همسرتان بپردازید و نیازهای اساسی زندگی مشترک به ویژه نیاز به صحبت کردن و محبت کردن و همچنین نیاز به تفریح را برای یکدیگر برآورده نمایید.


مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین