سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ار ضبط و حفظ اشعار حماسی و نوحه‌های زمان جنگ، برای ماندگاری، این نوحه‌ها را به آثار سمفونیك تبدیل كند. حاج صادق آهنگران از نوحه خوانان برجسته 8سال دفاع مقدس، افزود:‌ هر چند كه موسیقی سمفونیك در كشور ما جا نیفت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس انتظار می‌رود كه در كنار ضبط و حفظ اشعار حماسی و نوحه‌های زمان جنگ، برای ماندگاری، این نوحه‌ها را به آثار سمفونیك تبدیل كند.

حاج صادق آهنگران از نوحه خوانان برجسته 8سال دفاع مقدس، افزود:‌

هر چند كه موسیقی سمفونیك در كشور ما جا نیفتاده است اما تولید آثاری چون فلك‌الافلاك و حماسه‌ی خرمشهر نشان داد كه توان زیادی در ملودی نوحه‌ها و اشعار حماسی ما برای تبدیل شدن به سمفونی وجود دارد. وی گفت: به بركت 8 سال دفاع مقدس نوحه‌هایی كه از زمان شهادت امام حسین (ع) شكل گرفته بود در این دوران نیز به شكل‌ بارزی نمود پیدا كرد یعنی در اصل حماسه‌ها و اشعار حماسی را ما از قضیه كربلا گرفتیم و اگر اكنون جهت تغییر یافته و در بیشتر مداحی‌ها تلاش برای گریه كردن است خود ما مقصریم. آهنگران در ادامه با اشاره به اینكه در طول 8 سال جنگ تحمیلی اكثر نوحه‌ها و حماسه‌ها بدون موسیقی بوده است گفت كه ورود آلات موسیقی تنها در اواخر جنگ بوده است.

وی تأكید كرد: این نوحه‌ها و اشعار حماسی عمدتاً در زمان‌هایی چون شب‌های عملیات، جذب نیرو از شهرستان‌ها، قبل از ورود به خط مقدم و ... خوانده می‌شدند كه نقش عمده‌ای در تهییج رزمندگان اسلام ایفا می‌كردند.

وی گفت:‌ تأثیر نوحه‌های دفاع مقدس به گونه‌ای بود كه اكثر سرفصل اشعاری چون “بانوای كاروان”، “سوی دیار عاشقان” و ... ورد زبان رزمندگان بود. آهنگران در پاسخ به این سؤال كه آیا با اصل جریان ورود موسیقی به مداحی و نوحه خوانی موافق است یا خیر؟ گفت:‌ ما نوحه‌های 8 سال جنگ را بدون موسیقی می‌خواندیم با این حال اگر ورود موسیقی به سنتی‌خوانی لطمه نزند دلیلی برای مخالفت با آن نمی‌بینم و اگر طرح جدیدی ارائه شود كه خلاء سینه‌زنی و كف‌زنی را پر كند در ورود موسیقی به نوحه خوانی حرفی نیست چون امروزه دیگر نمی‌توان با برخی اشعار حماسی كه در زمان جنگ با‌آن سینه زده می‌شد سینه زد. گفتنی است كه آهنگران تاكنون برخی اشعار چون “كاروان رفته منزل به منزل” و “كربلا منتظر ماست”‌را با موسیقی اجرا كرده است. آهنگران در عین حال نوحه‌خوانی را دارای قداستی ویژه دانست و تأكید كرد: نباید موسیقی‌های پاپ و سبك را وارد عرصه نوحه كرد. وی افزود:‌ نگرانی ما بر این است كه در صورت تبدیل كلیه نوحه‌ها و اشعار حماسی به موسیقی چند سال دیگر اصل این نوحه‌ها از بین برود. لذا در كنار تبدیل نوحه‌ها به آثار سمفونیك اصل نوحه‌ها و اشعار حماسی نیز باید انتشار یابند.

منبع:ساجد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین