سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پوستر سی وسومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رونمایی از پوستر سی و سومین جایزه کتاب سال

پوستر سی وسومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
پوستر سی و سومین جایزه کتاب سال

پوستر سی و سومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز یکشنبه ۲۷ دی ماه با حضور دبیران علمی و اجرایی این جایزه در سرای اهل قلم در تهران رونمایی شد. این پوستر را ساعد مشکی طراحی کرده و در آن تصویر یک درخت سرو که نمادی از جاودانگی است، لابه لای تصویری از چند جلد کتاب که روی هم چیده شده اند، تنیده شده است.
در این نشست حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد رئیس هیئت نظارت بر ضوابط نشر و دبیر سی و سومین دوره جایزه کتاب سال در سخنانی گفت: جایزه کتاب سال با یک تحول و نقطه عطفی به صورت پُربار به کار خود ادامه می دهد؛ این نقطه عطف حرکت به سوی الکترونیک شدن فرآیند جایزه است. کتاب سال یا هر جایزه دیگری برای برآیند تلاش ها و قلم زدن ها و ذهن ورزی های یک جامعه، مردم و یک کشور نشان دهنده فرهیختگی و فرزانگی آن مجموعه است و توجه به آن، توجه به اهمیت کتاب و میراث مکتوب است.
مهدوی راد همچنین طراحی پوستر برای جایزه کتاب سال را نوعی فضاسازی مثبت برای توجه به اهمیت این رویداد که به گفته او حد و حدود کتاب و میراث مکتوب را در کشور مشخص می کند، عنوان کرد و یادآور شد:ایران از یک طرف به اندیشه های ناب ثقلین و از سوی دیگر با یک پایگاه فکری، فرهنگی و اندیشگی عمیق چندصد ساله آمیخته شده است.

مدیرعامل خانه کتاب همچنین با بیان اینکه ۵۰ درصد از روند داوری جایزه کتاب سال به صورت الکترونیک برگزار شده است، اظهار امیدواری کرد: دوره سی و چهارم این جایزه به صورت کاملا الکترونیک برگزار شود و از انتشار فراخوان جشنواره آتی بلافاصله بعد از برگزاری آئین اختتامیه جایزه امسال کتاب سال خبر داد

دبیر جایزه کتاب سال با بیان اینکه در سی وسومین دوره این جایزه ۴ هزار و ۹۰۰ عنوان کتاب از سوی ۸۷۲ داور مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است، گفت: ۲۱۸ اثر به مرحله نهایی این جایزه راه یافته که به احتمال بسیار زیاد نهایتا تا ۱۰ روز دیگر کار داوری و انتخاب آثار برگزیده و شایسته تقدیر در این دوره به اتمام خواهد رسید.

در این جلسه همچنین مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب و دبیر اجرایی جایزه کتاب سال با اشاره به شیوه جدیدی که در روند اجرایی و علمی دو جشنواره نقد کتاب و کتاب سال در دوره های اخیر به کار گرفته شده است، استفاده از زیرساخت های الکترونیک برای تحکیم مبانی علمی این جوایز را اتفاقی جدید خواند.
وی با اشاره به برگزاری صددرصد الکترونیک دوازدهمین دوره جشنواره نقد کتاب از اعلام فراخوان سیزدهمین دوره این جشنواره در هفته آینده خبر داد و اظهار کرد: به این ترتیب، علاقه مندان شرکت در این جشنواره زمان بیشتری برای ارسال مقالات خود در حوزه های مربوط به جشنواره نقد کتاب دارند.
مدیرعامل خانه کتاب همچنین با بیان اینکه ۵۰ درصد از روند داوری جایزه کتاب سال به صورت الکترونیک برگزار شده است، اظهار امیدواری کرد: دوره سی و چهارم این جایزه به صورت کاملا الکترونیک برگزار شود و از انتشار فراخوان جشنواره آتی بلافاصله بعد از برگزاری آئین اختتامیه جایزه امسال کتاب سال خبر داد.
جلیسه ادامه داد: ما امیدواریم در سال ۹۵ از نفرات بیشتری برای داوری آثار در جایزه کتاب سال استفاده کنیم و حتی از خبرگانی که در خارج از کشور در این حوزه فعالیت می کنند، بهره بگیریم.
به گفته وی، در حال حاضر تمامی شرکت کنندگان در جایزه کتاب سال می توانند به صورت الکترونیک و مستمر در جریان روند داوری آثارشان و همچنین برگزاری جایزه قرار بگیرند و این شفاف سازی که در روند داوری ها از ابتدا تا انتها به وجود آمده است، سابق بر این وجود نداشته است.
در این نشست همچنین افشین داورپناه، معاون فرهنگی و پژوهشی خانه کتاب در سخنانی درباره پوستر سی و سومین جایزه کتاب سال که توسط ساعد مشکی طراحی شده است، کسالت را عامل غیبت مشکی در این نشست خواند و با اشاره به استمرار جایزه کتاب سال علی رغم تمامی مشکلات و تنگناها در دوره های مختلف، انتخاب درخت سرو را که نمادی از جاودانگی و استواری است، با عنوان المان اصلی پوستر جایزه کتاب سال، نشان دهنده همین پایداری رویداد فرهنگی جایزه کتاب سال ذکر کرد.


منبع: مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین