سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجید رجبی معمار - مدیرعامل خانه هنرمندان ایران - در نشست بزرگداشت 882 شهید هنرهای تجسمی که بخشی از کنگره سراسری 2000 شهید هنرمند است، اظهار کرد: یک اقدام بزرگ و شریف که سال هاست در کشور ما آغاز شده و پایه گذاری و اساس آن از لشکر 17 علی بن ابی طالب (ع) اس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگداشت 882 شهید هنرهای تجسمی

مجید رجبی معمار - مدیرعامل خانه هنرمندان ایران - در نشست بزرگداشت 882 شهید هنرهای تجسمی که بخشی از کنگره سراسری 2000 شهید هنرمند است، اظهار کرد: یک اقدام بزرگ و شریف که سال هاست در کشور ما آغاز شده و پایه گذاری و اساس آن از لشکر 17 علی بن ابی طالب (ع) استان قم بوده، تجلیل از شهداست.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
بزرگداشت 882 شهید هنرهای تجسمی

این اقدام نخستین بار در سال 1373 انجام شد و سردار جلالی که اکنون رییس سازمان پدافند غیرعامل است، پایه گذار این کار خیر بود. البته این اقدام با مخالفت ها و سختی هایی همراه بود، چون درباره طبقه بندی شهدا نظرات مختلفی وجود داشت؛ اما سردار جلالی با مقاومت خود این برنامه را اجرا کرد.

او ادامه داد: ما همواره وظیفه داریم از 200 هزار شهید دوران دفاع مقدس، در دوران بعد از جنگ یاد کنیم، چون در بسیاری از دستگاه ها، نهادها و سازمان ها یاد و خاطره این شهدا و ارزش های شان به دست فراموشی سپرده می شود.

وی بیان کرد: این موج شریف و با صفا آغازگر جنبش و حرکت بسیار ارزشمندی شد که از قِبَل آن، ده ها کتاب خاطره، وصیت نامه و تحلیل گفتمان شهدا به وجود آمده است. پس از قم، در اصفهان کنگره 23 هزار شهید برگزار شد. بعد از سپاه، ارتش نیز به این جریان وارد شد و در سال 1375 کنگره بزرگداشت 36 هزار شهید تهران را داشتیم. این کار پربرکت بعدها استان به استان، شهر به شهر و حتی روستا به روستا ادامه پیدا کرد و در تهران هم مناطق مختلف، دانشکده ها و مساجد این جریان زیبا را ادامه دادند.

خوشبختانه از برکات ایجاد بسیج هنرمندان، شناسایی شهدای هنرمند بود و تا کنون 2100 شهید هنرمند شناسایی شده اند که از بین آن ها، 882 شهید در حوزه هنرهای تجسمی فعالیت داشته اند. بخش بزرگی از این شهدا عکاسان بودند و بقیه آن ها را نقاشان، گرافیست ها، کاریکاتوریست ها، خوشنویسان و تعداد معدودی هم نگارگر و مجسمه ساز تشکیل می دادند. آ ن ها در کنار کار فرهنگی و هنری به عرصه رزم هم وارد شدند، مجاهد کردند و به شهادت رسیدند

مدیرعامل خانه هنرمندان در بخش دیگری از سخنانش، به تقسیم بندی شهدای هنرمند دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: عده ای از این شهدا برای کار هنری در جبهه ها حضور پیدا کرده بودند، مثل عکاسان، تصویربرداران و گزارشگران رسانه ها. آن ها در خط مقدم دوشادوش رزمنده ها در سخت ترین لحظه ها حضور داشتند. حاصل این حضور چندین میلیون فریم عکس است. همچنین هنرمندان زیادی در رشته های مختلف تئاتر، نقاشی، خوشنویسی و جمع خوانی حضور داشتند که آثار فرهنگی و هنری زیادی را از آن ها در آن دوران شاهد بودیم.

رجبی معمار ادامه داد: آثار این هنرمندان، بسیار شاخص بود که برخی از آن ها در همان دوران جنگ به وجود آمدند، مثلا ما قبل از جنگ، کتیبه و پرچم های مذهبی و تابلونوشته به این صورت که در دوران جنگ وجود داشت، نداشتیم. پیشانی بندهای معروف آن دوره را نیز همین هنرمندان طراحی می کردند.

مدیرعامل خانه هنرمندان بیان کرد: خوشبختانه از برکات ایجاد بسیج هنرمندان، شناسایی شهدای هنرمند بود و تا کنون 2100 شهید هنرمند شناسایی شده اند که از بین آن ها، 882 شهید در حوزه هنرهای تجسمی فعالیت داشته اند. بخش بزرگی از این شهدا عکاسان بودند و بقیه آن ها را نقاشان، گرافیست ها، کاریکاتوریست ها، خوشنویسان و تعداد معدودی هم نگارگر و مجسمه ساز تشکیل می دادند. آ ن ها در کنار کار فرهنگی و هنری به عرصه رزم هم وارد شدند، مجاهد کردند و به شهادت رسیدند.

وی یادآوری کرد: مجموعه خانه هنرمندان وظیفه بزرگداشت 882 شهید هنرمند تجسمی را برعهده گرفت که این مراسم 29 دی ماه ساعت 18 برگزار خواهد شد. غلامحسین امیرخانی (خوشنویس)، محمد سریر و ابراهیم حقیقی (گرافیست) در این مراسم سخنرانی خواهند کرد و دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز سخنران ویژه این مراسم خواهد بود.

او با بیان این که در مراسم یادشده از 9 شهید هنرمند تجلیل خواهد شد، گفت: سعید جان بزرگی (عکاس)، داریوش گودرزی کیا (عکاس)، بغلامرضا نامدار محمدی (عکاس)، حمید پورجبار (عکاس)، امیر محمدیان (عکاس)، احمد اسماعیلی (نقاش)، سیدعلی محمودیان (خوشنویس)، مجید غلامی (نقاش) و ابوالفضل ماهرخ (خوشنویس) 9 شهید هنرمندی هستند که در این مراسم از آن ها تجلیل می شود. هفت انجمن تخصصی خانه هنرمندان از جمله انجمن هنرمندان سفالگر، انجمن نقاشان، انجمن تصویرگران، انجمن خوشنویسان ایران، انجمن صنفی گرافیک و انجمن مجسمه سازان خانه هنرمندان را در این بزرگداشت همراهی می کنند.

رجبی معمار در ادامه توضیح داد: هدف ما از برگزاری «مشق شیدایی» این است که به جامعه هنری و هنرمندان رشته های مختلف یادآوری کنیم که اگر امروز ایران امن ترین کشور منطقه غرب آسیاست و یک قدرت در منطقه به شمار می آید، به خاطر مجاهدت و ایثارگری همین شهداست و ما وظیفه صنفی و تخصصی خودمان می دانیم که با برپایی این گونه مراسم به آن ها اظهار ارادت کنیم. همچنین ما هنرمندان فعالی در دوران دفاع مقدس داشتیم که اکنون در قید حیات هستند و به فعالیت خود ادامه می دهند. آن ها کسانی هستند که از آثارشان در دوران دفاع مقدس به عنوان بهترین یادگارهای زندگی هنری خود یاد می کنند. در نظر داریم سال آینده در مناسبتی از این هنرمندان نیز تجلیل کنیم. اکنون 35 هنرمند عکاس و 60 هنرمند در سایر رشته ها داریم که باید از آن ها تجلیل شود.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران اضافه کرد: شهدا فخر همه ملت ایران هستند و دلیل استقبال انجمن ها از برپایی این مراسم نیز همین موضوع بوده است. حدود 123 اثر از هنرمندان تجسمی دفاع مقدس در این رویداد روی دیوار گالری های خانه هنرمندان قرار خواهد گرفت.منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین