سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عزت الله ضرغامی که تقریبا اوایل امسال با موج شبکه های اجتماعی همراه و با صفحه اینستاگرامی ش وارد فضای مجازی شده بود، مدتی است با راه اندازی کانالی در تلگرام به نام خمیازه دومین فعالیت جدی در این فضا را شروع کرده.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهرا فرآورده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از صداوسیما تا تلگرام با ضرغامی

عزت الله ضرغامی که تقریبا اوایل امسال با موج شبکه های اجتماعی همراه و با صفحه اینستاگرامی اش وارد فضای مجازی شده بود، مدتی است با راه اندازی کانالی در تلگرام به نام خمیازه دومین فعالیت جدی در این فضا را تجربه می کند.

زهرا فرآورده- بخش سینما وتلویزیون تبیان
ضرغامی

عزت الله ضرغامی بعد از یک دوره ده ساله که ریاست سازمان صداوسیما را برعهده داشت بعد از پایان مسئولیتش سراغ فضای مجازی آمده و شبکه های اجتماعی را برای ادامه فعالیت های رسانه ای انتخاب کرده.
کمی قبل تر ضرغامی با پُست های اینستاگرامی اش مطرح شده بود، مطالبی که هم جریانات سیاسی را در دل داشت و هم خاطرات شخصی ضرغامی را؛ صفحه ای که همچنان فعال است و سی و سه هزار دنبال کننده دارد. از اظهارنظر در مورد توافق هسته ای گرفته تا انتشار عکس از مراسم تولد خانوادگی و .... سوژه های اینستاگرامی ضرغامی است.
در بین فالوئرهای ضرغامی و کسانی که برای پُست هایش کامنت می گذارند چهره های مطرحی چون شهاب مرادی، محمود رضوی، کارکنان و مدیرانِ سابق و فعلی صدا وسیما و... دیده می شوند.
با وجود اینکه بیش از یک سال از تغییر مدیریت صداوسیما می گذرد اما همچنان موضوع بیشتر کامنت هایی که برای ضرغامی گذاشته می شود مسئولیت سابق اوست که بعضی همچنان نقد می کنند و عده ای در افسوس رفتنش هستند. عده ای هم با کامنت های دو پهلو هم ضرغامی را نقد می کنند و هم اینکه سرافزار را بی نصیب نمی گذارند مثل این کامنت: " مهندس، سرافراز کاری کرده که الان نبودت احساس بشه..."

شبکه نسیم با مدیریت خصوصی

تقریبا ده روز پیش بود که رضا رشید پور از برخورد تصادفی اش با ضرغامی خبر داد و مدیریت کانال خمیازه توسط مدیر سابقش را اعلام کرد و اینکه به گفته ضرغامی کانال خمیازه همان شبکه نسیم است اما با مدیریت خصوصی!

 اما با نگاهی ساده و گذرا به کانال تلگرامی مهندس ضرغامی هم متعجب می شویم و هم کمی متأسف. اینکه یک مدیر فرهنگی که در یک دوره طولانی مسئولیت مهمی چون صداو سیما را بر عهده داشته حالا برای ادامه کار رسانه ای اش هیچ قالب و تعریف درستی ندارد و ظاهرا مانند کاربران عادی تنها پیام ها را شِیر می کند کمی جای تأمل دارد

مدیر پیشین رسانه ملی که بعد از خداحافظی با ریاست سازمان صداوسیما از فضای مجازی به عنوان فرصتی برای بیان عقاید و افکارش استفاده می کند به تازگی با راه اندازی کانالی در تلگرام به نام خمیازه دومین حضور جدی اش در شبکه های اجتماعی را تجربه می کند؛ با این تفاوت که تا به اینجا فضای کانال تلگرام اش کمی خودمانی تر است و بیشتر جنبه فان دارد.

خودش در تعریف این کانال گفته: "محتوای این صفحه تولیدی و تامینی است. در واقع بخشی از این محتوا انتخاب من از میان تولیدات شبکه های اجتماعی و فضای مجازی است ؛طنز و گپ و گفت غیر رسمی و دانستنی های عمومی و هنری، با تصویری از خمیازه ی نوه ام ابوالفضل".
اما آنچه در رسانه ی تازه ضرغامی دیده می شود چیزی نیست که از او با سابقه مدیریت ده ساله  سازمانی مهم چون صداوسیما انتظار می رود.
با وجود اینکه تعداد کانال های تلگرامی به اندازه ای زیاد است که هر چیزی را می شود در بین این کانال ها پیدا کرد، اگر قرار باشد در بین این انبوه کانال ها که با نام نشان های حقیقی و مستعار بی شمار فعالیت می کنند نام کسی بر سر زبان بیفتد باید حرف یا ایده ای تازه داشته باشد یا اینکه نهایتا چهره ای شناخته شده پشتش باشد که کاربران بیشتری را مشتاق به دنبال کردن کند.
کانال خمیازه تا به اینجای کارحدود 16 هزار عضو دارد که با توجه به محتوایی که تا الان در آن شِیر شده نباید توقع چندانی برای بالا رفتن تعداد قابل توجه اعضا داشت.
بیشتر مطالب منتشر شده جوک ها و تصاویر معمولی است که در سایر گروه ها و کانال های تلگرامی هم پیدا می شود و تنها مشخصه اصلی اش برای تفاوت با سایر کانال های تلگرامی در دو سه یادداشتی است که ضرغامی تا به اینجا با عنوان یادداشت های غیر رسمی از خاطراتش گذاشته، آنهم خاطراتی جالب توجه!
البته درست است که خودش هم در تعریف خمیازه گفته انتخاب من از تولیدات شبکه های اجتماعی اما توقع ها از کسی که ده سال مدیریت یک رسانه کلیدی را برعهده داشته بیشتر است.
یکی از ایرادات ضرغامی این است که با وجود اینکه فضای مجازی را برای ارتباط با مخاطب انتخاب کرده اما قابلیت رابطه دو سویه شبکه های اجتماعی را در نظر ندارد. در اینستاگرام که امکان ارتباط وجود دارد پاسخی برای کامنت ها نمی گذارد و در تلگرام هم که ارتباط یک طرفه است با فاصله از ذائقه مخاطب حرکت می کند؛ در واقع چیزی را منتشر می کند که تقریبا می شود با اطمینان گفت مخاطب قبلا دیده.
نکته ای اینجا به ذهن می رسد،؛ اینکه ضرغامی در طول مدیریت رسانه ملی هم با همین روحیه و تفکر کار را جلو برده؟!

کانال تلگرام ضرغامی

در دوران مسئولیت عزت الله ضرغامی اتفاقات مثبت و خوبی هم در رسانه ملی افتاد که نمی شود از کنارش گذشت اما این اتفاقات خوب هر چه به دوران پایانی کار او نزدیک شدیم کمرنگ تر شد و نهایتا میراثی که از او باقی ماند خیلی خوشایند نبود.
شناخت ذائقه مخاطب و نیاز جامعه از مشخصه های اصلی برای یک رسانه موفق است. نکته ای که در حال حاضر تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی هم به خوبی آن را فهم کردند و برای به اشتراک گذاشتن مطالب به دنبال سوژه ای می روند که بیشترین بازخورد را داشته باشد و نکاتی را در نظر دارند تا در این دریای اطلاعات مجازی حرفی داشته باشند. نمونه اش کانال های متعددی که فارغ از بحث محتوای خوب و بدشان چیزی را ارائه می کنند که مخاطب می خواهد.
اما با نگاهی ساده و گذرا به کانال تلگرامی مهندس ضرغامی هم متعجب می شویم و هم کمی متأسف. اینکه یک مدیر فرهنگی که در یک دوره طولانی مسئولیت مهمی چون صداو سیما را بر عهده داشته حالا برای ادامه کار رسانه ای اش هیچ قالب و تعریف درستی ندارد و ظاهرا مانند کاربران عادی تنها پیام ها را شِیر می کند کمی جای تأمل دارد. در هر حال ضرغامی اگر با ساده ترین اصول رسانه ای هم وارد این عرصه شده باشد نتیجه چیز دیگری می شود مگر اینکه مانند تصویر پروفایل و اسم انتخابی خمیازه ضرغامی هم خسته و بی انگیزه تنها از سر گذران وقت، شبکه های اجتماعی را انتخاب کرده باشد.

طرز تهیه رولت سیب زمینی، همراهی با جوک های دم دستیِ اتفاقات روز مثل دستگیری ملوانان آمریکایی و جیبوتی و... نمونه هایی از محتوای کانال خمیازه است. درست است که هر کس در دنیای مجازی با میل و سلیقه خودش حضور دارد اما در مورد چهره ای که شناخته شده باشد از قضا از مدیران فرهنگی و اضافه کنید رئیس سابق رسانه ملی، توقع چیز دیگری است.

با این حال با تمام نقدهایی که به عملکرد ضرغامی وجود دارد؛ چه در زمان ریاست رسانه ملی و چه در حال حاضر که فعالیتش در فضای مجازی شخصی است این نکته را هم نباید فراموش کرد که سابقه مدیریت کلان در کشور ما در مورد چهره های فرهنگی هنری چندان جالب توجه نیست و معمولا کسانی که تجربه های خوبی را در زمینه فرهنگی کسب می کنند و به حدی از تجربه و تخصص می رسند به راحتی فراموش شده و در بخش های نامربوط به تجربه شان مشغول به کار می شوند؛ نمونه اش هم عزت الله ضرغامی که با تجربه ده ساله مدیریت در صداوسیما راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است... 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین