سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدیر عامل موسسه نشر شهر با اعلام آغاز نخستین جشنواره کتاب یادیارمهربان با حضور ۲۰۰ هزار دانش آموز و ۲ هزار معلم تهرانی گفت: ۲۸ دی ماه به عنوان روز کتاب تهران و کتاب و شهر انتخاب شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز جشنواره یاد یار مهربان

مدیر عامل موسسه نشر شهر با اعلام آغاز نخستین جشنواره کتاب یادیارمهربان با حضور ۲۰۰ هزار دانش آموز و ۲ هزار معلم تهرانی گفت: ۲۸ دی ماه به عنوان روز کتاب تهران و کتاب و شهر انتخاب شده است.

بخش کتاب وکتاب خوانی تبیان
یاد یار مهربان

با تصمیم سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نمایشگاه کتاب یاد یارمهربان که هرساله با موضوع تجهیز کتابخانه مدارس و حوزه های علمیه شهر تهران برگزار می شد، جای خود را به جشنواره یادیار مهربان داده و قالب برگزاری خود را از نمایشگاه به یک پویش کتابخوانی تغییر داده است.
سید مجید حسینی مدیر عامل موسسه نشر شهر که متولی برگزاری این جشنواره است در این زمینه به گفت: جشنواره یاد یار مهربان امسال و در نخستین دوره از برگزاری، به صورت مقطع بندی در تهران برگزار می شود و امسال نیز بنا بر تصمیم ما برای مقطع متوسطه اول برگزار می شود.
وی ادامه داد: در ساختار تازه برگزاری این رویداد که از این پس جشنواره ای خواهد بود، ما  ۲۰۰۰ کتاب از میان ۲۱۰۰۰ عنوان کتاب معرفی شده از سوی ناشران کشور را با همکاری وزارت آموزش و پرورش انتخاب کرده ایم. این کتاب ها روز ۲۸ دی روی سایت جشنواره  معرفی می شود و دانش آموزان می توان دو تا سه کتاب را تا سقف ۱۸ هزار تومان از میان آنها انتخاب کنند. همزمان با این انتخاب فرآیند بازی سازی و ارتباط با کتاب که منجر ب جمع آوری امتیاز شرکت در جشنواره برای دانش آموزان می شود، در مدارس نیز آغاز می شود.
حسینی افزود: روز ۲۸ دی ماه روز کتاب تهران و  کتاب و شهر تعریف شده است. در این روز همزمان با افتتاح جشنواره با حضور ۲۴۰۰ معلم مدرسه، شهردار تهران و مدیران شهری از کتابفروشی های تهران و مدارس بازدید می کنند همچنین با هماهنگی به عمل آمده با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، در این روز کتابفروشی های تهران با ۱۰ درصد تخفیف آثار خود را عرضه می کنند. همزمان با این اتفاق در کتابخانه های مدارس تهران نیز فرآیند جمع آوری امتیاز دانش آموزان حاضر در جشنواره نیز آغاز می شود.

بعد از اختتامیه جشنواره نیز در خرداد ماه سال آینده در هر مدرسه یک شورای کتاب شکل خواهد گرفت که مسئولیت برگزاری جشنواره در سال بعد را به عهده می گیرد

مدیر عامل موسسه نشر شهر ادامه داد: دانش آموززان طی چهار ماه فرصت دارند از مطالعه کتاب و برنامه هایی در حاشیه آن اعم از مطالعه، خلاصه نویسی، هدیه کردن آن به مدرسه و سایر مواردی که در قالب یک جزوه ۱۲۰ صفحه ای تدوین شده و می تواند برای دانش آموزان به جمع آوری امتیاز در این طرح بیانجامد، بهره ببرند. این جزوه با همکاری موسسه همشهری منتشر شده و همزمان با آغاز جشنواره در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.
وی افزود: دانش آموزان در خرداد ماه سال آینده فرآیند اعلام برندگان را اجرایی می کنیم. ۱۰ نفر برگزیده این جشنواره هدیه خود را از شهردار تهران دریافت می کنند. قرار بر این بود که ۱۰۰ نفر بعدی مسابقه نیز در قالب گروه های ۱۰ نفره هدیه خود را از معاونان شهردار تهران دریافت کنند که با هماهنگی و موافقت معاونان محترم، هر کدام در قالب گروه های ۱۰۰ نفره پرداخت هدیه به برگزیدگان جشنواره را متقبل شده اند. و در نهایت ما حدود ۱۰۰۰ نفر را به این شکل تجلیل می کنیم و ۱۰۰ هزار نفر دیگر  قالب دیگری در این جشنواره تجلیل می شوند و در نهایت از هر دو شرکت کننده در جشنواره یک نفر موفق به دریافت هدیه خواهد شد .

حضور  ۱۱۸۰ مدرسه و ۲۰۰ هزار دانش آموز در این جشنواره

حسینی همچنین با اشاره به جلسات هماهنگی برگزار شده با وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری این جشنواره گفت: امسال تمامی ۲هزار معلم حاضر در این جشنواره از ما هدیه دریافت خواهند کرد. بعد از اختتامیه جشنواره نیز در خرداد ماه سال آینده در هر مدرسه یک شورای کتاب شکل خواهد گرفت که مسئولیت برگزاری جشنواره در سال بعد را به عهده می گیرد. ما اردویی را نیز برای ۵۰۰ دانش آموز دختر و ۵۰۰ دانش آموز دختر تدارک دیده ایم که در تیر ماه سال آینده در اردوگاه شهید باهنر برگزار می شود و در آن برگزیدگان جشنواره فرآیند چگونگی برپایی جشنواره در مدرسه خود را خواهند آموخت.
وی در پایان تصریح کرد: من از دستگاه هایی مثل ارشاد و بنیاد مستضعفان و سایر دستگاه هایی که با آنها نامه نگاری داشته ایم خواهش دارم که هر کدام با تخصیص بودجه یک کتاب به کتاب های حاضر در جشنواره ما بیافزایند. مقطع سنی این جشنواره با محاسبات روانشناسی ویژه ای انتخاب شده و حضور سایر دستگاه ها در این جشنواره می تواند به پربارتر شدن برگزاری آن کمک کند.


منبع: مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین