تبیان، دستیار زندگی
قورباغه شاخدار سورینام که با نام قورباغه شاخدار آمازون نیز شناخته می شود، جانداری دوزیست است که در تالاب های آب شیرین و برکه های سراسر حوزه آبریز آمازون، از برزیل گرفته تا کلمبیا زندگی می کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قورباغه شاخدار؛ حریص ترین جاندار زمین!

قورباغه شاخدار؛ حریص‌ترین جاندار زمین!

 قورباغه شاخدار سورینام که با نام قورباغه شاخدار آمازون نیز شناخته می شود، جانداری دوزیست است که در تالاب های آب شیرین و برکه های سراسر حوزه آبریز آمازون، از برزیل گرفته تا کلمبیا زندگی می کند. نخستین نکته ای که درباره این قورباغه جلب توجه می کند، اندازه آن است. این دوزیست گوشتالو می تواند از نظر طولی تا 20 سانتی متر رشد کند و به راحتی تمام یک فنجان چای خوری را اشغال کند. 

 قورباغه های شاخدار آمازون قطر شکم زیاد خود را مدیون خوش سلیقگی غذایی خود هستند: این جانور به هیچ غذایی که بتواند آن را ببلعد نه نمی گویند. این شکارچیان کمین گر خود را زیر گل و لای یا برگ ها کف جنگل پنهان می کنند، به طوری که تنها سرشان بیرون باقی بماند. زمانی که هر چیزی کوچک تر از اندازه بدن جانور از راه برسد، از درون گل و لای بیرون جهیده و طعمه را یکجا می بلعد.

قورباغه شاخدار؛ حریص‌ترین جاندار زمین!

  قورباغه های شاخدار آمازون شکارچیانی تهاجمی هستند و گاه حرص و ولع آنها به قیمت جانشان تمام می شود. در جنگل های آمازون قورباغه های مرده بسیاری مشاهده شده اند، در حالی که بقایای طعمه ای هضم ناشدنی هنوز از دهان آنها بیرون زده است. اشتهای سیری ناپذیر این جانوران و دهان گشادشان باعث شده است تا در دنیای جانوران خانگی لقب بامزه ای به آنها و دیگر قورباغه های شاخدار داده شود: قورباغه های Pac Man. 

 قورباغه های ماده معمولا بزرگ تر از جنس نر هستند؛ اما رنگ آمیزی بدن نرها متنوع تر است و از سبز تیره تا لیمویی را شامل می شود. جنس ماده معمولا بدنی به رنگ قهوه ای مایل به زرد دارد. دانشمندان دقیقا نمی دانند زائده شاخ مانند بالای چشمان که نام این جانور نیز از آن گرفته شده است به چه درد می خورد؛ اما این احتمال وجود دارد که با تقلید شکل ساقه برگ ها، به استتار آنها در جنگل کمک می کند. 

 قورباغه شاخدار آمازون گونه: دوزیست

 اندازه: 10 تا 15 سانتی متر

 وزن: تا 500 گرم

  آیا می دانید که: برخی از روستانشینان آمازون چکمه های چرمی موسوم به botas escuerzas می پوشند تا حمله های قورباغه های شاخدار را دفع کنند.

https://telegram.me/koodaktebyan

koodak@tebyan.com

منبع: برترین ها

تنظیم: فهیمه امرالله

شبکه کودک و نوجوان تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.