سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خانه تاریخی «داروغه» یکی از مهمترین اماکن تاریخی موجود در منطقه ثامن مشهد است،این مکان تاریخی در راسته حوض مسگران و راسته بهادرخان شهید سالاری مقدم، کوچه یوسف خان قرار دارد. این اثر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : رحیمه زرگر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانه ای برای داروغه

خانه  تاریخی «داروغه» یکی از مهمترین اماکن تاریخی موجود در منطقه ثامن مشهد است،این مکان تاریخی در راسته حوض مسگران و راسته بهادرخان شهید سالاری مقدم، کوچه  یوسف خان قرار دارد. این اثر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به کوشش رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان
 

بنای تاریخی خانه داروغه که امروز به عنوان نمادی از معماری ایرانی اسلامی و مهندسی مطلوب از آن یاد می شود توسط معماران و بناهای روس به دستور محمد یوسف خان که اواخر دوره قاجار داروغه مشهد بوده ساخته شده است. این بنا منزل شخصی بوده که مراسم پذیرایی رسمی در آن انجام می گرفت. بر اساس شواهد موجود تا حدود سه دهه گذشته، این بنای تاریخی کاربرد مسکونی داشته است، اما سال ۱۳۶۶ این خانه توسط ورثه به نمایندگان یکی از هیئت های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد یزد فروخته شد و از آن پس تا سال ۱۳۹۱ از این بنا به عنوان محل تجمع و اسکان هیئت های مذهبی استفاده می شد.
این بنا در معماری بسیار بی نظیر عمل کرده به نوعی که در دو طرف حیاط بخش های زمستان نشین و تابستان نشین مورد احداث قرار گرفته است.
در بخش زمستان نشین تمامی وسایل گرماساز، مطبخ و ... در طبقه زیرین قرار گرفته است تا به نوعی دمای خانه را مناسب بسازد.همچنین وجود بخاری دیواری و پنجره های دو جداره از عجایب این معماری محسوب می شود که در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفته است.
در بخش تابستان نشین بنای خانه داروغه وجود اتاق های بادگیر و حوض آب جاری سنتی و سبک معماری کاملا مهندسی به نوعی این سبک را به رخ آیندگان کشیده است که با استفاده از انرژی هایی نظیر آب، باد، آفتاب و ... چگونه می توان یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای اداره کرد.
مساحت بنای تاریخی خانه داروغه حدود یک هزار و ۱۰۰ متر است که در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری مورد تملک قرار گرفته است و شهرداری با هدف نشان دادن فضاهای ایرانی اسلامی و تاریخی به مردم اقدام به بازسازی و نوسازی قسمت های تخریب شده آن کرده است.
علاقه مندان می توانند از خانه تاریخی داروغه واقع در خیابان نواب صفوی، بلوار تازه احداث شارستان، میدان امر به معروف و نهی از منکر هر روز از ساعت ۸ لغایت ۱۴ در ایام اداری هفته به صورت رایگان بازدید نمایند.

خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه خانه ای برای داروغه


منابع:دانشنامه مشهدالرضا،تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین