سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پس از 10 ماه حملات تجاوزکارانه عربستان سعودی به یمن، ناتوانی این کشور در مقابله با نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن بیش از پیش مشخص شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا نیروهای پیاده نظام آل سعود خارجی هستند ؟!

پس از 10 ماه حملات تجاوزکارانه عربستان سعودی به یمن، ناتوانی این کشور در مقابله با نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن بیش از پیش مشخص شده است.

بخش سیاست تبیان
نیروهای پیاده نظام آل سعود

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از سایت العهد، عربستان که با 2,240,000 کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ عربی محسوب می شود رتبه اول را از نظر ذخایر نفت و تولید و صدور آن در سطح جهان دارد. این کشور بیشترین مساحت را در شبه جزیره عرب اشغال کرده است و 28.83 میلیون نفر جمعیت دارد که 233 هزار نفر از آنها ارتش این کشور را تشکیل داده اند. علاوه بر این حدود 25 هزار نفر نیروی ذخیره دارند. صدهزار نفر از این جمعیت هم به عنوان گارد ملی فعالیت می کنند. این کشور 1095 تانک و 652 فروند هواپیما دارد و از نظر هزینه نظامی رتبه سوم را در جهان دارد. هزینه های نظامی عربستان در سال 2015 به حدود 57 میلیارد دلار رسید.
از 10 ماه قبل نظام آل سعود همه توان اقتصادی و نظامی خود را علیه یمن به کار گرفت تا دولت مستعفی و دست نشانده را به سر کار بازگرداند. عربستان سعودی در این حملات با کمک همپیمانان خود حتی مناطق مسکونی و زیرساختهای شهری را هدف قرار داد و آثار باستانی و مساجد بسیاری را نیز منهدم کرد. عربستان همچنین برای تشدید فشارها بر مردم یمن، این کشور را به صورت همه جانبه تحت محاصره قرار داد. در این حملات تا کنون هزاران یمنی شهید و یا مجروح شده اند.
اما پاسخ نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به این حملات تجاوزکارانه و هدف قرار گرفتن مواضع نظامی سعودی حتی در خاک عربستان، باعث شد ناتوانی نظامی عربستان بیش از پیش مشخص شود.
به همین دلیل نظام آل سعود به اجبار دست به دامان کشورهای کوچکتر و ضعیفتر و برخی شرکتهای بین المللی متخصص در زمینه جنایت شد، تا از آنها برای سرکوب یک ملت بی دفاع و فقیر کمک بخواهد.
خبرها حکایت از آن دارند که عربستان 2100 تفنگدار سنگالی را اجیر کرده است همچنین بیش از 250 عنصر مسلح از چاد را به طور سری و با هماهنگی با مقامات آن کشور در ازای یک زد و بند مالی به خدمت گرفته است. علاوه بر این صدها مزدور کلمبیایی را هم اجیر کرده است؛ ژنرال بازنشسته خایمی روث، در گفتگو با رادیو محلی کلمبیا گفته بود برخی از تفنگداران سابق ارتش کلمبیا برای جنگیدن تحت فرماندهی عربستان، عازم منطقه شده اند. برخی روزنامه های کلمبیایی هم نوشته اند مجموع مزدوران این کشور که در کنار سعودیها در یمن می جنگند به 800 نفر می رسند.

استفاده از این همه مزدور از کشورها و سازمانهای مختلف بیانگر درماندگی ارتش سعودی و شکستهایی است که در تجاوز به یمن متحمل شده اند، و نشان می دهد که روحیه سربازان سعودی که از میدان جنگ و رویارویی با نیروهای یمنی فرار می کنند، تا چه حد پایین است.

 پاسخ نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به این حملات تجاوزکارانه و هدف قرار گرفتن مواضع نظامی سعودی حتی در خاک عربستان، باعث شد ناتوانی نظامی عربستان بیش از پیش مشخص شود. به همین دلیل نظام آل سعود به اجبار دست به دامان کشورهای کوچکتر و ضعیفتر و برخی شرکتهای بین المللی متخصص در زمینه جنایت شد، تا از آنها برای سرکوب یک ملت بی دفاع و فقیر کمک بخواهد

سرتیپ هشام جابر، رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه به روزنامه العهد می گوید: عربستان نه تنها مجبور شده است برای دفاع از خاک خود دست به دامان عناصر مسلح مزدور شود بلکه با دادن مبالغ هنگفتی چند خلبان را هم استخدام کرده است.
وی می افزاید: سودان هم بخشی از ارتش خود را در ازای مبالغی، در اختیار عربستان قرار داده است تا در تجاوزات این کشور به یمن سهیم باشند. رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه در ادامه می گوید که با گذشت زمان این مزدوران هم کاری از پیش نبردند.

وی علت این ناکامی را ناآشنایی آنها با زمین و جغرافیای منطقه دانست. در حالی که شناخت زمین جنگ عنصر مهمی به حساب می آید. وی با اشاره به موضوع تضاد انگیزه بین یک مزدور و رزمنده ای که از وطنش دفاع می کند می گوید مزدور برای پول می جنگد و وقتی که می بیند جانش به خطر افتاده دست از جنگ می کشد در حالی که رزمند مدافع از وطنش دفاع می کند و این انگیزه هیچ وقت از بین نمی رود.
سرتیپ جابر میگوید عربستان سلاح فراوان و قدرت نظامی زیادی دارد و می تواند آتش گسترده ای به پا کند اما یک ارتش ملی که توان و تجربه جنگیدن داشته باشد ندارد. چون پیش از این در هیچ جنگی شرکت نکرده است. لذا هر کاری که می کند به باد فنا می رود. و هیچ وقت به نتیجه نمی رسد.
جابر خاطرنشان می کند که درست است که جنگ ساز و برگ جنگی می طلبد اما فاکتورهای دیگری هم لازم است؛ مثل توان رزمی و روحیات بالا و عقیده که از همه چیز مهمتر است. عقیده همان سلاح قدرتمندی است که عربستان از آن بی بهره است به همین دلیل هیچ وقت پیروز نمی شود.
رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه در پایان خاطرنشان می کند که عربستان خود را درگیر جنگ بیهوده ای در شنهای روان یمن کرده است و هیچگاه در آن پیروز نخواهد شد. عربستان می بایست قبل از آغاز این جنگ تاریخ و جغرافیای منطقه را به خوبی مطالعه می کرد چرا که یمن همیشه در مقابل هر نوع تجاوزی ایستاده است و اشغال آن غیر ممکن است.


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین