تبیان، دستیار زندگی
خیلی از افراد سیگاری نیستند، اما دود سیگار بقیه را استنشاق کرده و سیگاری غیرفعال محسوب می شوند. این افراد نیز مانند سیگاری ها در معرض ترکیبات شیمیایی دود آن قرار دارند و کمابیش در معرض آسیب های جدی سیگار قرار دارند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیگاری هایی که خودشان سیگار نمی کشند

خیلی از افراد سیگاری نیستند، اما دود سیگار بقیه را استنشاق کرده و سیگاری غیرفعال محسوب می شوند. این افراد نیز مانند سیگاری ها در معرض ترکیبات شیمیایی دود آن قرار دارند و کمابیش در معرض آسیب های جدی سیگار قرار دارند.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
دود سیگار و کودکان

یک راست می رویم سر اصل مطلب! بدون شک سیگار شما را به کشتن می دهد. البته دور از جان تان، ولی سیگار با کسی شوخی ندارد و خیلی راحت جان می گیرد.

تراژدی ماجرا اینجاست که خیلی از افراد سیگاری نیستند، اما بدون اینکه متوجه باشند دود سیگار بقیه را استنشاق کرده و سیگاری غیرفعال محسوب می شوند. دردآورتر این است که این افراد نیز مانند سیگاری ها در معرض ترکیبات شیمیایی دود آن قرار دارند و کمابیش در معرض آسیب های جدی سیگار قرار دارند.

در این مطلب می خواهیم در خصوص سیگاری های غیرفعال صحبت کرده و روش هایی را برای مقابله با آثار مخرب آن روی سلامتی عنوان کنیم.

سیگاری پاسیو یا غیرفعال بودن یعنی چه؟

برای شروع باید بدانید که اکثر مردم، به نوعی سیگاری غیرفعال محسوب می شوند. در واقع افراد غیر سیگاری اعم از بزرگسال، بچه ها و حتی نوزادان در زمره ی سیگاری های غیرفعال جا دارند، یعنی فردی که لب به سیگار نمی زند، در معرض اجباری دود سیگار قرار می گیرد و سیگاری غیرفعال محسوب می شود.

متاسفانه کودکانی که یکی از والدین شان سیگاری است، بیشتر به بیماری های تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت و همچنین بیماری هایی نظیر اوتیت (عفونت گوش) مبتلا می شوند

این دود دو منشا دارد: یکی دودی که به طور مستقیم از سیگار بلند می شود و دیگری دودی که فرد سیگاری به بیرون می دهد. متاسفانه این دودی که در هوا پیچ و تاب می خورد و ما آن را به ریه هایمان می فرستیم، حاوی بیش از 4000 نوع ترکیب شیمیایی مضر برای سلامتی است. این دود حاوی گازها (مونواکسیدکربن)، قیر، نیکوتین و دیگر ترکیبات محرک و آسیب رسان است. دود سیگار خطرناک تر از آلودگی هوا محسوب می شود، چون همه ی افراد در هر سن و سالی در معرض آن قرار می گیرند، بدون اینکه متوجه خطر آن باشند.

البته تجمع دود تنفس شده در افرادی غیرسیگاری کمتر از سیگاری ها است، اما با این حال حتی میزان کمی دود اگر به طور مداوم به فرد غیرسیگاری برسد، تاثیر زیادی روی سلامتی وی خواهد داشت. این آسیب ها در افراد حساس مانند کودکان به مراتب بیشتر است.

خطراتی غیرقابل گذشت

خیلی از افراد در تلاش هستند که سبک زندگی خود را اصلاح کنند. اما ظاهر آلودگی هوا و خودخواهی افرادی که مدام سیگار می کشند، این حق مسلم و اولیه را از بقیه سلب می کند. باید بدانید که درجه ی ضرر و آسیب های وارد شده به سیگاری های غیرفعال به تعداد دفعات و مدت زمانی که در معرض دود قرار دارند بستگی دارد. بدون شک اگر قرار باشد 5 دقیقه با یک فرد سیگاری هم کلام شوید خطری شما را تهدید نمی کند. اما اگر همکار و هم اتاقی تان سیگاری باشد و در فضای بسته مدام سیگار بکشد، بدانید که یک سیگاری غیرفعال درجه یک محسوب می شوید.

متاسفانه باید بگوییم که سالانه بیش از هزار نفر سیگاری غیرفعال در نتیجه ی اثرات بد سیگار جان خود را از دست می دهند. تنفس دود سیگار باعث تشدید برخی بیماری ها شده و خطر ابتلا به برخی دیگر را افزایش می دهد.

کودکان قربانیان کوچک

نخستین قربانیان سیگار بدون شک افراد حساس تر مانند بچه ها هستند. نوزادانی که در معرض زیاد دود سیگار قرار می گیرند، بیشتر دچار مرگ و میر می شوند و مشکلات تنفسی در بین کودکانی که والدین سیگاری دارند، بیشتر است.

متاسفانه کودکانی که یکی از والدین شان سیگاری است، بیشتر به بیماری های تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت و همچنین بیماری هایی نظیر اوتیت (عفونت گوش) مبتلا می شوند. این کودکان بی گناه همچنین در معرض آسم قرار دارند. کودکان مبتلا به آسم که در معرض دود سیگار والدین خود قرار دارند نیز بیشتر و شدیدتر دچار حملات آسم می شوند. در حالت کلی، بچه ها و حتی افراد بزرگسالی که جزو سیگاری های غیرفعال هستند، بیشتر با مشکلاتی در ناحیه ی بینی، چشم ها و یا گلو درگیر هستند.

خانم های باردار و جنین قربانیان دیگر

دود سیگار تاثیر بدی روی سلامت خانم های باردار دارد و برای جنین خطرناک است. این دود باعث افزایش خطر سقط جنین، زایمان پیش از موعد و تولد کودکانی کم وزن می شود. علاوه بر این، خطر بروز مشکلاتی مانند تاخیر در رشد جنین را نیز بالا می برد.بعد از تولد نیز خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد.

بزرگسالان؛ قلب و عروق در خطر

دود سیگار در بین افراد بزرگسال جداره ی عروق را به خطر انداخته و خطر بروز سکته ی مغزی را افزایش می دهد. دیگر عوارض آن مشابه همان عوارضی است که روی کودکان ایجاد می شود، مانند مشکلات تنفسی، افزایش خطر آسم و غیره. متاسفانه در سیگاری های غیرفعال خطر ابتلا به سرطان ریه 25 درصد افزایش دارد. علاوه بر این خطر ابتلا به سرطان سینه در افرادی که به طور مداوم در معرض دود سیگار هستند بیشتر شده و این مسئله خطر مرگ و میر ناشی از سکته ی مغزی را به میزان 50 درصد افزایش می دهد.

روش های مقابله

بیش از سه چهارم افراد غیرسیگاری از قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران ابراز ناراحتی می کنند و از این مسئله رنج می برند. درست است که هر فرد سیگاری خود را آزاد می داند تا در هر مکانی که مایل باشد سیگار بکشد، اما بهتر است نسبت به خطراتی که برای خود و اطرافیانش به بار می آورد آگاه باشد، چون بقیه ی افراد تاوان عادت غلط این افراد را خواهند داد. بهتر است این افراد در مکان های عمومی و داخل مکان های بسته و منزل سیگار نکشند.

اگر شما سیگاری نیستید، هر چه سریع تر از فرد سیگاری دور شوید. خوشبختانه مدت هاست که سیگار کشیدن در اماکن عمومی و وسایل نقلیه ی عمومی ممنوع شده است. اما لازم است که خودتان مکانی که در آن سیگار کشیده می شود را ترک کنید.

حواستان باشد که کودکان و نوزادان بیشترین حساسیت را به دود سیگار دارند و آسیب پذیرتر هستند. بنابراین لازم است که آنها را از مکانی که در آن سیگار کشیده می شود دور کنید.

افراد سیگاری حتما در بالکن و یا کنار پنجره های باز سیگار بکشند و به حقوق افراد غیرسیگاری احترام بگذارند.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.