تبیان، دستیار زندگی
وقتی قصد خرید بادمجان دارید؛ مطمئن شوید پوست آن نرم، تمیز و براق با کلاهکی به رنگ سبز باشد. نقاط تیره ممکن است نشانه ی فساد آن باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سمیه جولایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا پوست بادمجان خوردنی است؟

وقتی قصد خرید بادمجان دارید؛ مطمئن شوید پوست آن نرم، تمیز و براق با کلاهکی به رنگ سبز باشد. نقاط تیره ممکن است نشانه ی فساد آن باشد.

دکتر سمیه جولایی - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
بادمجان با پوست

پوست بادمجان را می توان خورد. بله درست است؛ این قسمت از بادمجان هم خوردنی است. برخی افراد برای تزئین غذاهایشان بخشی از پوست بادمجان را می گیرند و بخشی را باقی می گذارند. اگر مایل هستید که پوست بادمجان را نگه دارید با خیال آسوده این کار را بکنید.

پژوهش های انجام شده بر روی بادمجان، پوست آن و میزان ماده ی مغذی آنتوسیانین نشان می دهد که پوست بادمجان غنی از این آنتی اکسیدان به نام ناسونین است. ناسونین آنتی اکسیدانی قوی و جاذب رادیکال های آزاد است و پژوهش ها اثر مؤثر آن را بر حفاظت از غشای سلولی تأیید کرده است.

همچنین، در مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده، ناسونین را برای حفاظت از چربی ها در غشای سلولی مغز آن ها ضروری می دانند. غشای سلولی از لیپیدها (چربی) تشکیل شده و مسئول حفاظت سلول از آسیب رادیکال های آزاد هستند و به مواد مغذی اجازه می دهند که بیایند و بروند و در واقع دستورات را از مولکول های پیام رسان دریافت می کنند و به سلول می گویند در آن زمان چه کاری باید انجام شود.

بهترین زمان مصرف پوست بادمجان چه وقت است؟

های کوچک را انتخاب کنید تا پوست آن تلخی کمتری داشته باشد؛ اما اگر مایلید بدون پوست آن را مصرف کنید بهتراست تا زمان مصرف پوست آن باقی بماند

بهترین زمان دقیقاً وقتی است که بادمجان تازه و پوست آن نیز شاداب و جوان است. بادمجان های پیرتر و درشت تر، رنگشان تیره تر و تلخی بیشتری دارند و مناسب مصرف نیستند. به همین دلیل است که بادمجان های رسیده تر و پیرتر را باید پیش از مصرف حتماً پوست کَند؛ در غیر این صورت باید فرآیند تلخی گرفتن حتماً انجام شود.

ارزش غذایی بادمجان و پوست آن

بادمجان دارای تعدادی از ریزمغذی ها است و کالری اندکی دارد؛ و برای افرادی که رژیم غذایی کم کالری را رعایت می کنند، گزینه ی مناسبی است.
یک فنجان بادمجان خام حاوی 188 میلی گرم پتاسیم، 7 میلی گرم کلسیم، 11 میلی گرم منیزیم، 18 میلی گرم فولات، دو و نیم گرم فیبر غذایی است. پس اگر مایل بودید پوست آن را هم نگه داشته و مصرف کنید در واقع فیبر بیشتری به بدنتان خواهید رساند.

انتخاب بادمجان

وقتی قصد خرید بادمجان دارید؛ مطمئن شوید پوست آن نرم، تمیز و براق با کلاهکی به رنگ سبز باشد. نقاط تیره ممکن است نشانه ی فساد آن باشد. بادمجان های کوچک را انتخاب کنید تا پوست آن تلخی کمتری داشته باشد؛ اما اگر مایلید بدون پوست آن را مصرف کنید بهتراست تا زمان مصرف پوست آن باقی بماند؛ در ضمن سر بادمجان را نبُرید، مگر این که بخواهید آن را در فریزر نگهداری کنید. لازم است بگوییم ماندگاری بادمجان در فریزر شش ماه است.

بادمجان سفید

بادمجان سفید

مدتی است که بادمجان هایی به رنگ سفید در برخی از میوه و سبزی فروشی ها به فروش می رسد. به لحاظ اندازه، بادمجان سفید، کوچک تر از نوع معمولی بادمجان ها است و حالت لطیف یا کرمی تری نسبت به بادمجان معمولی دارد؛ اما در عوض پوستی ضخیم تر داشته که پوست کندن آن را ضروری می کند.

غذاهایی با پوست بادمجان

اگر مایل بودید پوست بادمجان ها را باقی بگذارید و از آن ها در تهیه ی غذا استفاده کنید پیشنهاد می کنیم برای زیبایی بیشتر غذا، به صورت نواری پوست آن را جدا کنید؛ به این ترتیب که یک نوار از پوست بادمجان را باقی بگذارید و یک نوار را پوست بگیرید.
با توجه به این که بسیاری از افراد الان در حال تهیه ی ترشی های گوناگون و رنگارنگ هستند، توصیه می کنیم، ترشی پوست بادمجان را امتحان کنید. ترشی پوست بادمجان دقیقاً مانند ترشی بادمجان است و تفاوتی ندارد. همچنین می توانید از بادمجان هایی در تهیه ی ترشی استفاده کنید که پوست آن ها را جدا نکرده اید.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر می خواهید از بادمجان با پوست آن استفاده نمایید حتما از بابت سموم شیمیایی و آفتکش ها خیالتان راحت باشد و از سبزیجات ارگانیک بدین منظور استفاده نمایید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.