سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تفاوت حکومت های مردمی مانند جمهوری اسلامی ایران با برخی حکومت های مستبد و دست نشانده غرب مانند آل سعود را باید در نوع نگاه مقامات عالی این حکومت ها جستجو کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مروری بر بیانات رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه

حق الناس و دیگر هیچ!

تفاوت حکومت های مردمی مانند جمهوری اسلامی ایران با برخی حکومت های مستبد و دست نشانده غرب مانند آل سعود را باید در نوع نگاه مقامات عالی این حکومت ها جستجو کرد.

محمد خزایی - بخش سیاست تبیان
مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در تازه ترین بیانات خویش، بار دیگر بر مردم محور بودن انتخابات و رعایت حق الناس در تمام مراحل انتخابات تاکید کردند. ایشان در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: انتخابات مسئله ای بسیار مهم و نعمتی واقعاً بزرگ خوانده است. این برکت حقیقی، ناشی از نگاه عمیق و روش امام خمینی (ره) است که بر خلاف برخی نظرها، انتخابات را در حکومت اسلامی لازم و مردم را صاحب مملکت می دانست و معتقد بود تصمیم و انتخاب مردم باید منشأ اثر باشد. در پرتو این نگاه و تصمیم راهبردیِ امام، مردم همیشه در کنار انقلاب مانده اند چرا که تصمیمات خودشان را در کشور تأثیرگذار می دانند.

ایشان حتی به تفاوت های اساسی در رویکرد برخی دولت ها در ایران اشاره کردند اما تاکید فرمودند که تمام دولت های جمهوری اسلامی ایران در یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن صیانت از آرای مردم در هر انتخابات است: برخی دولتها 180 درجه با هم تفاوت داشته اند اما رفتار همه آنها در عرصه انتخابات درست و انتخابات سالم بوده است و انشاءالله این دوره نیز چنین خواهد بود.

بنابراین تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر ٜ"حق الناس بودن رای مردم" در حقیقت بیان مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در انتخابات 88 است. مقام معظم رهبری در این سخنان خود باز هم اشاره کرده اند که مدعیان تقلب در انتخابات هرگز نتوانستند ادعای خود را ثابت کنند

عمق محبت رهبر انقلاب به مردم را می توان در دغدغه ها و دلسوزی های ایشان نسبت به رعایت حق الناس حتی در مرحله ارائه پیشنهاد فهرستهای انتخاباتی مشاهده کرد: رعایت حق الناس در پیشنهاد فهرست ها به معنای این است که مسئله رفیق بازی و جناح بازی را در لیست های خود دخالت ندهند و با معیار شایستگی حقیقی، لیست ها را تهیه کنند.

ایشان به مردم نیز توصیه کردند که برای انتخاب نامزدها به کسانی و مجموعه هایی اعتماد کنند که از سر صفا و صداقت و علاقه مندی به انقلاب لیست داده اند، نه از روی مقاصد خاص و گاه فاسد.

حتی حقِ داوطلبان

نگاه مردم محور رهبر انقلاب آنقدر متعالی و خاص است که ایشان حتی بر رعایت ٜ"حق داوطلبان انتخابات" هم تاکید ویژه دارند و از نهادهای دخیل در امر انتخابات، از آغاز تا پایان، می خواهند که هیچ داوطلبی بدون دلیل منطقی رد صلاحیت نشود و از سوی دیگر اگر داوطلبی صلاحیت ندارد نباید وارد عرصه انتخابات شود چراکه رد صلاحیت نابجا به معنای زیر پا گذاشتن حق داوطلب است و تایید صلاحیت نابجا در حقیقت تضییع حق الناس است. سخنان معظم له در این باره چنین است: از جمله عرصه های رعایت حق مردم در انتخابات این است که اگر کسی صلاحیت داشت او را رد نکنیم و به او میدان بدهیم و برعکس اگر کسی چه در انتخابات خبرگان و چه مجلس شورای اسلامی، صلاحیت قانونی نداشت با اغماض و بی دقتی او را وارد عرصه نکنیم که بی توجهی به این دو نکته، ضد حق الناس است. آرای ملت امانت است و حفظ این امانت از دیگر ابعاد حق الناس است. همه کسانی که در اجرا، مراقبت، شمارش، جمع بندی آرا و اعلام نتایج دخیلند باید در حفظ آرای ملت کمال امانت را رعایت کنند و اندک تخلفی در این مسئله، خیانت در امانت است.

واقع بینی و نگاه بدون تعصب مقام معظم رهبری را در این بیانات نیز می توان به وضوح مشاهده کرد، چرا که ایشان احتمال وقوع برخی تخلفات ناچیز ﴿که امری طبیعی در هر انتخابات در هر کشور و جامعه ای است﴾ را از اساس رد نمی کنند اما تاکید دارند که در نظام جمهوری اسلامی ایران تخلفات سازمان یافته و تاثیرگذار مطلقا وجود ندارد: ٜالبته ممکن است در گوشه و کنار تخلفاتی باشد اما تخلفات سازمان یافته که نتایج را تغییر دهد، مطلقاً وجود ندارد.

فتنه 88 با رمز "تضییع حق الناس"!

مردم ایران به یاد دارند که فتنه سال 88 با رمز ٜ"تقلب" کلید زده شد؛ یعنی دشمنان ایران با همراهی شبکه های فریبکار ماهواره ای و برخی عوامل ناآگاه و فریب خورده داخلی اینگونه وانمود کردند که در آرای مردم دست برده شده است. جمهوری اسلامی ایران هرچند همواره حق الناس را در انتخابات مدنظر داشته است اما تا سال 1388 بنا به اعتمادی که همیشه در مردم نسبت به انقلاب اسلامی وجود داشته و دارد به طور مستقیم و خاص از حق الناس بودن رای مردم سخن نگفته اما آن را در عمل ثابت کرده بود.

ایشان به مردم نیز توصیه کردند که برای انتخاب نامزدها به کسانی و مجموعه هایی اعتماد کنند که از سر صفا و صداقت و علاقه مندی به انقلاب لیست داده اند، نه از روی مقاصد خاص و گاه فاسد

بنابراین تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر ٜ"حق الناس بودن رای مردم" در حقیقت بیان مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در انتخابات 88 است. مقام معظم رهبری در این سخنان خود باز هم اشاره کرده اند که مدعیان تقلب در انتخابات هرگز نتوانستند ادعای خود را ثابت کنند: در آن سال، برخی با حرفهای منکَر و ناپسند، ادعای تقلب را مطرح کردند و خواستار بر هم خوردن نتایج آرا شدند... ما با آنها خیلی مماشات کردیم که جزئیات آن طولانی است، گفتیم بیایید هر تعداد صندوق که می خواهید بازشماری شود اما به توصیه ها اعتنایی نکردند چون بنا نبود که حرف حق را بپذیرند. آن کار و آن ادعا، خسارتهای زیادی بر ملت و کشور وارد آورد که تاکنون جبران نشده و نمی دانیم قرار است کی جبران شود!

رهبر معظم انقلاب رعایت حق الناس را حتی در مرحله اعلام نتایج انتخابات نیز واجب می دانند و از گروه ها و افراد شرکت کننده در انتخابات می خواهند که برای انتخاب مردم ارزش و احترام قائل باشند: پذیرش نتایج قانونی انتخابات از دیگر ابعاد رعایت حق الناس است... وقتی مراکز قانونی، نتایج انتخابات را اعلام و تأیید کردند مخالفت با این نتایج، ضد حق الناس است... برخی انگار به عادت و مرض بدی مبتلا شده اند که دائم در نزدیک انتخابات، در کوس نامطمئن بودن نتایج آرا می دمند و نعمت بزرگ انتخابات را با این حرفها خراب می کنند.

تحول خواهی آمریکایی ها برای ایران!

نکته مهم دیگری که رهبر انقلاب در راستای رعایت حق الناس بر آن تاکید دارند، مراقبت و هوشیاری مسئولان و مدیران ایران نسبت به خطر ٜ"نفوذ" است؛ هم نفوذ آمریکا و غرب و هم نفوذ فریب خوردگان داخلی: کسانی که به اطلاعات دسترسی دارند می دانند که چه دامهایی برای کشور گسترده شده یا در حال گسترده شدن است تا در حصار اراده و تصمیمات ملت نفوذ کنند... اگر بر فرض، عنصری نفوذی در مجلس خبرگان و یا مجلس شورای اسلامی یا دیگر ارکان نظام وارد شود مانند موریانه از داخل پایه ها را می جود و سست می کند... در زمینه نفوذ باید بدون تهمت زدن و ذکر مصادیق مُعیّن، در افکار عمومی روشنگری کرد.

مقام معظم رهبری با طرح موضوع مهم ٜ"تحول خواهی" در ایران، اینگونه به سیاست های مرموز و فریبنده آمریکا برای تحت تاثیرگذاری و نفوذ در افکار عمومی ایران اشاره می کنند: آمریکایی ها مثل ما دنبال تحولند، اما، ما تحولی را می خواهیم که فاصله کشور و جامعه با اهداف اسلام و انقلاب را کاهش دهد و آنها دقیقاً در نقطه مقابل تحول مورد نظر ملت ایران، دنبالِ دور کردن جامعه از اهداف انقلاب و نزدیک کردن ایران به اهداف خودشان هستند. آمریکایی ها برای تحقق این هدف به انتخابات چشم طمع دوخته اند اما ملت بزرگ و هوشیار ایران چه در انتخابات و چه در مسائل دیگر، مخالف خواستهای دشمنان عمل می کند و همچون گذشته به دهان آنها می کوبد.

از نگاه عالمانه رهبر انقلاب، آمریکا به خیال باطل خود قصد دارد برای فریب افکار عمومی در ایران به دنبال ساخت و تولید تشابهات کاذب مانند ٜ"تحول خواهی" باشد! بنابراین لازم است که مردم بابصیرت ایران، نسبت به شعارهای فریبنده در داخل که در اصل برگرفته از سیاست های مرموز آمریکا  و غرب است آگاه باشند چراکه مطابق فرموده رهبر انقلاب ٜهمیشه بر حضور هرچه بیشتر مردم تأکید کرده ایم و این بار نیز بر این مسئله اصرار می ورزیم چرا که نظام متکی بر عواطف، خواستها و انتخاب مردم است.

حال یک سوال: آیا در نقطه ای از جهان، رهبر و مقامی سیاسی و معنوی سراغ دارید که حق الناس را در جزئی ترین مسائل و ریزترین موضوعات، اینگونه در نظر داشته باشد؟


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین