سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«من عاشق چشمت شدم» تازه ترین آلبوم علیرضا قربانی با آهنگسازی فردین خلعتبری است که به تازگی رونمایی شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : منیژه خسروی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه تیتراژهای علیرضا قربانی

«من عاشق چشمت شدم» تازه ترین آلبوم علیرضا قربانی با آهنگسازی فردین خلعتبری است که به تازگی رونمایی شده است.

فرآوری: منیژه خسروی-بخش هنری تبیان
من عاشق چشمت شدم

این اثر دارای هشت قطعه و دربردارنده آثاری است که قربانی طی سال های گذشته برای تیتراژ سریال های مختلف تلویزیونی خوانده است. نام آلبوم، برگرفته از تیتراژ سریال مدار صفر درجه است که هنوز هم مخاطبان آن را به خاطر دارند. این اثر با شعری از افشین یداللهی، موسیقی فردین خلعتبری و صدای قربانی یکی از تیتراژهای به یاد ماندنی تلویزیون است. این خواننده تاکنون تیتراژ سریال های تنهایی لیلا، کیف انگلیسی، شب دهم، روشن تر از خاموشی، وضعیت سفید و راستش را بگو را خوانده است.
پنج قطعه آلبوم «من عاشق چشمت شدم» از اجرای زنده ارکسترال توسط ارکستر مجلسی ایرانیان به رهبری بردیا کیارس ضبط شده است. بدنه اصلی سازبندی و هارمونی آلبوم را موسیقی کلاسیک غربی و ارکستر سمفونیک تشکیل داده است. آهنگساز از تغییرات هارمونیک و فضاسازی هایی استفاده کرده که مخاطب حرفه ای موسیقی کلاسیک با آن آشناتر است. البته این تغییرات، بی دلیل نبوده و در پی ارتباط عمیق شعر و موسیقی به وجود آمده است، همچنین در بعضی قطعات، از سازهای ایرانی هم استفاده شده، اما چندان پررنگ نیستند و در جهت فضای حاکم بر موسیقی قرار گرفته اند.
قربانی درباره این آلبوم گفته است: بدون اغراق باید بگویم علاقه زیاد من برای انتشار این آلبوم از شور و اشتیاقی ایجاد شد که مردم به من منتقل می کردند و می خواستند این آهنگ ها را داشته باشند. البته وقتی بیشتر مجاب به انجام این کار شدم که فهمیدم غیر از وجود نسخه هایی از این اثر روی اینترنت، به صورت سی دی هم به فروش می رسد و حالا امروز خیلی خوشحال و خرسندم که بالاخره این فرصت فراهم شد تا آن را در قالب یک آلبوم منتشر کنیم.در مسیر انتشار آلبوم، آقای خلعتبری و یداللهی تلاش زیادی کردند و وسواس زیادی به خرج دادند و حتی گاهی بر سر یک کلمه بحث می کردند، ولی به هر حال تمام آن تلاش ها و سختگیری ها نتیجه داد و به زعم من، یک اثر خوب منتشر شد. به هر ترتیب نام اثر، سلیقه آقای کاتب بوده و من آن را دوست داشتم و پسندیدم چون یک جمله عاشقانه و در واقع زبانی مشترک بین همه زبان ها و آدم هاست.

مرور کارنامه علیرضا قربانی

اولین ترانه یا تیتراژ فیلمی که خواند: « گشته خزان نو بهار من. به ار من. رفت و نیامد نگار من ، نگ ار من» بازخوانی  این تصنیف نخستین بار نام علیرضا قربانی را بر زبان مخاطبان گسترده تلویزیون انداخت ؛ سال 79 در سریال «كیف انگلیسی». هم سریال مخاطبان زیادی داشت، هم صدای گرم قربانی به گوش خیلی ها خوش نشست.

چه موقعیتی قبل از آن داشت: علیرضا قربانی  از سال 1378 به عنوان خواننده ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی فعالیت داشت اما شهرتش آن قدر فراگیر نبود كه بعد از «كلاه پهلوی» نصیبش شد.  

قربانی درباره این آلبوم گفته است: بدون اغراق باید بگویم علاقه زیاد من برای انتشار این آلبوم از شور و اشتیاقی ایجاد شد که مردم به من منتقل می کردند و می خواستند این آهنگ ها را داشته باشند. البته وقتی بیشتر مجاب به انجام این کار شدم که فهمیدم غیر از وجود نسخه هایی از این اثر روی اینترنت، به صورت سی دی هم به فروش می رسد

تاثیر در روند حرفه ای: «كیف انگلیسی» جایگاه قربانی در عالم موسیقی را تثبیت كرد. او بخوبی می دانست كه اگر در سریال های تلویزیونی كاری درخور بخواند، بر محبوبیتش افزوده می شود. واقعا هم شد و بعد از آن كنسرت ها و آلبوم های قربانی همیشه جزو پر فروش ها بوده. « مرز در عقل و جنون باری ک است / كفر و ایمان چه به هم نزدیک است» این شعر مطلع ترانه قربانی در سریال «شب دهم» است كه شهرت و محبوبیتش را دو چندان كرد. قربانی خواننده ای با هوش است ، این را می توان از انتخاب هایش متوجه شد. او در سریال های همكاری كرده كه غالبا كارگردان های كاربلد داشته اند و به مجموعه های محبوب پیش مردم بدل شده اند. «مدار صفر درجه» ، « روشنتر از خاموشی» ، «مدار صفر درجه» ، «وضعیت سفید» و ... و حالا «كیمیا» و «شهرزاد» نشان می دهد صدای او در حافظه ها خواهد ماند.

معروف ترین ترانه تیتراژ یا ترانه فیلم: كار سختی است انتخاب بهترین ترانه قربانی. انتخاب خیلی ها سریال «مدار صفر درجه»  است كه همچنان سر زبان ها است. صدای رهای قربانی و درون مایه شعر خیلی خوب بر محتوای سریال حسین فتحی نشست. هنوز هم این ترانه به تناوب از رادیو و تلویزیون پخش می شود و «شنیدنی» است.

موقعیت فعلی: علیرضا قربانی یكی از سنتی خوان های محبوب است كه طرفداران پر و پا قرصی دارد. كنسرت و آلبوم هایش با استقبال مواجه می شود.

متن ترانه سریال مدار صفر درجه که سال 86 با ترانه اافشین یداللهی ساخته شد:
وقتی گریبان عدم با دست خلقت می درید
وقتی ابد چشم تو را پیش از ازل می آفرید
وقتی زمین ناز تو را در آسمان ها می کشید
وقتی عطش طعم تو را با اشک هایم می چشید
من عاشق چشمت شدم نه عقل بود و نه دلی
چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی
یک آن شد این عاشق شدن دنیا همان یک لحظه بود
آن دم که چشمانش مرا از عمق چشمانم ربود
وقتی که من عاشق شدم شیطان به نامم سجده کرد
آدم زمینی تر شد و عالم به آدم سجده کرد
من بودم و چشمان تو نه آتشی و نه گِلی
چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی


منابع: جام جم/ هفت صبح

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین