سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جامه دران یک فیلم آرام و قصه گو است که شخصیت های اصلی اش شیرین، گوهر و مه لقا راوی دوره ای از زندگی شان هستند که ناخواسته به دیگری گره خورده.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهرا فرآورده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیرین، مه لقا، گوهر

روایت جامه دران از سه نسل

جامه دران یک فیلم آرام و قصه گو است؛ شخصیت های اصلی اش شیرین، گوهر و مه لقا راوی دوره ای از زندگی شان هستند که ناخواسته به دیگری گره خورده.

زهرا فرآورده-بخش سینما و تلویزیون تبیان
جامه دران

در بین آثار هنری تعدادی تاثیر گذار بر جامعه هستند و تعدادی بازتابنده جامعه؛ جامه دران از آن دست فیلم هایی است که متأثر از فضای جامعه است و در دل داستانی که می گوید شرایط اجتماعی دوره هایی از تاریخ را به تصویر می کشد.
داستان فیلم سه اپیزودی «جامه دران»، درباره زنی است به نام شیرین که تازه از خارج آمده و در مراسم ختم پدرش به روابط جدیدی در زندگی او پی می برد و حقایقی تازه را کشف می کند. 
شخصیت اصلی در هر سه اپیزود زن هستند و هر کدام در دوره ای زندگی شان با توجه به شرایط پیرامون شان دستخوش فرازر و و فرودهایی قرار گرفته؛ شیرین، مه لقا، گوهر سه شخصیت زن اصلی هستند که اتفاقات زندگی شان به هم مربوط می شود بدون اینکه خودشان سهمی در آن داشته باشند.
اگر نسل های مختلف یک جامعه را مرور کنیم نگاه به زنان در دوره های مختلف متأثر از شرایط اجتماعی که در آن زندگی می کردند متفاوت بوده که این تفاوت در آثار سینمایی زیادی بازنمایی شده. علاوه بر دوره تاریخی، طبقه اجتماعی هم در این نگاه متفاوت بی تاثیر نبوده. جامه داران همانطور که وضعیت زنان را با درنظر گرفتن شرایط اجتماعی یک دوره تاریخی نمایش می دهد تفاوت در طبقه اجتماعی را هم در این امر دخیل کرده.

جامه دران پایان بندی خوبی دارد و آخر فیلم با دنبال کردن یک داستان مشترک با سه روایت، ابهامی برای مخاطب نمی گذارد، شخصیت های باور پذیری دارد، به حاشیه های نامربوط نپرداخته و مخاطب را برای رسیدن به انتهای ماجرا خیلی معطل نمی کند و همه اینها کمک می کند بیننده از ابتدا تا انتهای فیلم داستانی آرام و قابل پیگیری را دنبال کند و از دیدن فیلم راضی باشد

اینکه در یک همزمانی نزدیک به هم دو شخصیت زن داستان با توجه به طبقه ای که درآن زندگی می کنند زندگی متفاوتی را پشت سر می گذرانند نشان از تفاوتی است که در طبقه های اجتماعی مختلف نسبت به زنان وجود داشته و همچنان دیده می شود.
شیرین و گوهر با وجود اینکه از لحاظ زمانی در دوره نزدیک به هم زندگی می کنند اما هر کدام بنا بر طبقه ی اجتماعی که در آن هستند ناچار به پذیرش سرنوشتی همخوان با شرایط خود هستند.  گوهر که از طبقه پایین است و رعیت محسوب می شود ناچار به قبول دستورات ارباب است و مه لقا که در طبقه ای بالا زندگی می کند برای حفظ اعتبارش به رعیت متوسل می شود.

شیرین

اولین اپیزود داستان در مورد شیرین است. زنی امروزی، متعلق به جامعه ی حال و از طبقه مرفه؛ خارج از کشور زندگی می کند و به بهانه فوت پدرش تازه به ایران آمده. فضای این اپیزود با دو داستان دیگر کمی تفاوت دارد. دلیلش هم سردرگمی های شیرین است که باید تا پایان فیلم صبر کنیم تا کمی علت ش را بفهمیم؛ اما داستان مه لقا و گوهر همبستگی بیشتری دارد.

مه لقا

اپیزود دوم را مه لقا روایت می کند. در فضایی دورتر از جامعه امروز. زمانی که هنوز نظام ارباب و رعیتی وجود دارد. شخصیتی از یک طبقه متوسط رو به بالا که ازدواجش با پسر ارباب شرایط زندگی را برایش ویژه تر کرده.
اولین تصویر ذهنی ما از مه لقا در داستان شیرین دیده می شود، برای همین داستان مه لقا را با پیش ذهن های آماده تری دنبال می کنیم.

جامه دران

گوهر

اپیزود آخر داستان گوهر است؛ دورترین دوره تاریخی که روایت می شود. با وجو اینکه اپیزود اول و دوم کمی طولانی و خسته کننده است اما در اپیزود سوم بدون حاشیه سراغ اصل ماجرا می رود و نسبت به دو داستان دیگر جذاب تر است؛ دلیلش هم  ابهام هایی است که در داستان شیرین و مه لقا بوده و اینجا به جواب می رسد. البته بازی خوب باران کوثری هم بی تأثیر در این جذاب بودن نیست. در واقع حس ترحمی که نسبت به گوهر وجود دارد همراهی بیشتری با شخصیت اصلی را  می طلبد.

جامه دران پایان بندی خوبی دارد و آخر فیلم با دنبال کردن یک داستان مشترک با سه روایت، ابهامی برای مخاطب نمی گذارد، شخصیت های باور پذیری دارد، به حاشیه های نامربوط نپرداخته و مخاطب را برای رسیدن به انتهای ماجرا خیلی معطل نمی کند و همه اینها کمک می کند بیننده از ابتدا تا انتهای فیلم داستانی آرام و قابل پیگیری را دنبال کند و از دیدن فیلم راضی باشد.
جامه دران اولین تجربه سینمایی حمیدرضا قطبی در مقام کارگردانی است؛ سال پیش در سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در بخش های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نامزد دریافت جایزه شد که دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اقتباسی را از آن خود کرد. فیلمنامه، اقتباسی از کتابی به همین نام نوشته ناهید طباطبایی است که حمیدرضا قطبی و ناهید طباطبایی مشترکا نوشته اند.


شناسنامه جامه دران
کارگردان : حمیدرضا قطبی
فیلمنامه : ناهید طباطبایی و حمیدرضا قطبی
تهیه کننده : سید جمال ساداتیان
مدیر فیلمبرداری: علی محمد قاسمی
بازیگران : مهتاب کرامتی، باران کوثری، مصطفی زمانی، پگاه آهنگرانی، افسر اسدی و...


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین