تبیان، دستیار زندگی
جوش شیرین کلمه ایست که خیلی ها با شنیدن نامش، جیغشان به آسمان بلند می شود و یاد استفاده غیر مجاز و بیش از اندازه این ماده در نان و شیرینی و کیک می افتند، ماده ای که ضرر و زیان خوردن آن به اثبات رسیده و تاثیر زیادی در از بین بردن تیزهوشی کودکان این مرزو بو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با جوش شیرین زیباتر شوید!

جوش شیرین کلمه ایست که خیلی ها با شنیدن نامش، جیغشان به آسمان بلند می شود و یاد استفاده غیر مجاز و بیش از اندازه این ماده در نان و شیرینی و کیک می افتند، ماده ای که ضرر و زیان خوردن آن به اثبات رسیده و تاثیر زیادی در از بین بردن تیزهوشی کودکان این مرز و بوم دارد! اما این ماده می تواند به عنوان یک زیبا كننده فوق العاده نیز باشد.

فرآوری: عشقی - بخش زیبایی تبیان
جوش شیرین

جوش شیرین از آن دسته موادی است كه از روزگارهای گذشته كاربرد های فراوانی هم در آشپزی، هم به عنوان یك ماده درمانی و حتی به عنوان یك ماده تمیز كننده داشته و جالب است بدانید جوش شیرین می تواند یك زیبا كننده پوست و مو نیز باشد.
در واقع جوش شیرین این ماده همه كاره و طبیعی كه از كربنات سدیم ساخته شده است و استفاده های فراوانی دارد، از خوشبوكردن فضا گرفته، تا تمیزكردن خانه و حتی زیبایی! فقط كافی است كمی جوش شیرین در منزل داشته باشید تا بتوانید خیلی از محصولات زیبایی را به راحتی در منزل تهیه كنید.

یك حمام آرام بخش زیبا كننده

اگر موهای خیلی چربی دارید و به دلیلی فرصت شست وشوی آن ها و حمام رفتن را ندارید و خیلی عجله دارید، می توانید از جوش شیرین به عنوان شامپوی خشك استفاده كنید به این طریق كه مقداری از آن را روی موها بپاشید و سپس موها را شانه كنید و سپس با یك سشوار موها را پف دهید

برای داشتن این حمام لطیف و آرام بخش، احتیاج به 4 قاشق سوپ خوری جوش شیرین، حدود 6 قاشق غذاخوری عسل روان، 2 لیوان شیر، 16 قاشق سوپ خوری نمك و 3 قاشق غذاخوری روغن بچه دارید. در یك ظرف بزرگ جوش شیرین، عسل، شیر و نمك را مخلوط كنید و به خوبی هم بزنید. مخلوط را در وان آب گرم بریزید و سپس روغن بچه را اضافه كنید. برای هم زدن مخلوط در آب وان از دست های تان كمك بگیرید و بعد قدم در این حمام تسكین دهنده و آرام بخش بگذارید. این حمام برای نرم و صاف كردن پوست مفید است.

معجزه جوش شیرین برای موها

اگر در تمیزی موهای تان وسواس دارید: یك قاشق چای خوری جوش شیرین را به بطری شامپوی تان اضافه كنید و طبق معمول موهای تان را شامپو كنید و سپس با آب، این تركیب جوش شیرین و شامپو را بشویید. این كار تمام آلودگی ها و مواد حالت دهنده ای را كه روی موهای شما وجود دارد به خوبی پاك می كند و حالت پذیری موها را بهبود می بخشد.
اگر موهای خیلی چربی دارید و به دلیلی فرصت شست وشوی آن ها و حمام رفتن را ندارید و خیلی عجله دارید، می توانید از جوش شیرین به عنوان شامپوی خشك استفاده كنید به این طریق كه مقداری از آن را روی موها بپاشید و سپس موها را شانه كنید و سپس با یك سشوار موها را پف دهید.

اگر عادت دارید مرتب به استخر بروید: كلر موجود در استخرها معمولا رنگ موها را كدر ، مات و بدرنگ می كند. برای شست وشوی كلر از روی موها، نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را در كمتر از نصف لیتر آب حل كنید و موهای تان را با آن آبكشی كنید.

پاهایتان را زیبا كنید

اگر روی پاشنه پاهای تان پینه بسته یا خیلی زبر و خشن شده است و این وضعیت آزارتان می دهد، جوش شیرین را با آب مخلوط كنید و سپس با این مخلوط چسبی شكل زبری های پاشنه را نرم و صاف كنید.
اگر هم پاهای تان خارش دارد 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یك لیتر آب گرم مخلوط كنید و سپس پاها را حدود 10دقیقه در آن بگذارید، با این كار خارش پاها آرام می گیرد. علاوه بر این ها شما می توانید با جوش شیرین خستگی پاها را نیز از بین ببرید، كافی است 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یك لگن آب گرم حل كنید و سپس پاهای خسته تان را درون آن بگذارید تا حسابی خستگی از پاهای تان بیرون رود.

دندان هایی سفیدتر و زیباتر

شما می توانید با جوش شیرین یك خمیر دندان خانگی بسازید. اول باید 3 قسمت جوش شیرین را با یك قسمت نمك مخلوط كنید بعد به آن 3 قاشق چای خوری گلیسیرین اضافه كنید و برای خوشبو شدن نیز 10 تا 20 قطره از یك اسانس مورد علاقه تان (نعنا، دارچین یا...) به آن بیفزایید. سپس به مقدار كافی آب به آن اضافه كنید تا كاملا حالت خمیری شكل پیدا كند. شما می توانید این خمیر دندان را در بطری كوچك نگهداری كنید. از آن جا كه جوش شیرین یك سفید كننده دندان طبیعی است این خمیر دندان حسابی دندان ها را سفید می كند و از پوسیدگی آن ها نیز جلوگیری می كند، اگر هم فرصت ندارید می توانید برای سفید تر شدن دندان های تان، مسواك تر خود را درون جوش شیرین فرو برید سپس با آن دندان های تان را مسواك بزیند. همچنین می توانید روی خمیردندان اندكی جوش شیرین بپاشید و سپس دندان ها را مسواك بزنید. برای خوشبو كردن دهان نیز می توانید یك قاشق چای خوری جوش شیرین را در نصف لیوان جوش شیرین حل كنید و در دهان غرغره كنید، راه دیگر نیز این است كه آدامس را مرطوب كرده و در جوش شیرین فرو برید و سپس آن را بجوید.

برای نرم و لطیف كردن آرنج

می بینید به همین راحتی ماده ای که امروزه به عنوان سم غذایی از آن یاد می شود، چقدر می تواند همراه شما در زیبایی تان باشد؟

بعضی اوقات پوست آرنج یا زانو به دلایل مختلف زمخت و زبر می شود و این حالت به خصوص برای خانم ها بسیار آزاردهنده است اما یك راه حل آسان و كم خرج برای این حالت وجود دارد. شما باید اول مقداری جوش شیرین را با مقدار خیلی كمی آب مخلوط كنید تا مخلوط حالت چسبی شكل پیدا كند، حالا این مخلوط چسبی را به زانو یا آرنج بمالید تا پوست زبر و خشن نرم شود.

برای داشتن پوستی زیبا

برای درمان بیماری های شایع پوستی مثل آكنه، مصرف موضعی جوش شیرین می تواند موثر باشد. جوش شیرین سلول های مرده پوست را از بین می برد و اسید مازاد در بدن را خنثی می كند و به ویژه برای درمان آكنه كه اغلب به علت مسدود شدن منافذ پوستی به وجود می آید مفید است.
كمی جوش شیرین مخلوط شده با آب را روی آكنه بمالید تا پوست مرده از بین برود و منافذ مسدود شده آن را باز كند. جوش شیرین با خنثی كردن اسید در بدن مانع عفونت های باكتریایی در پیاز مو می شود و در نتیجه از بروز آكنه پیش گیری می كند.

ژل اصلاح برای آقایان

بعضی از آقایان به دلیل پوست حساسی كه دارند معمولا هنگام اصلاح دچار التهاب و سوزش های پوستی می شوند اما یك راه حل خوب برای این افراد این است، یك قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یك فنجان آب حل كنند و از این محلول برای التیام پوست بعد از اصلاح یا حتی قبل از اصلاح استفاده كنند. اگر هم بعد از اصلاح دچار سوزش می شوید، می توانید یك پارچه مرطوب نخی را به كمی جوش شیرین آغشته كنید و روی محل سوزش بگذارید.
برای تمیزی شانه و برس ها: معمولا اسپری ها یا روغن های مو روی شانه و برس ها می نشینند و به مرور آن ها را آلوده می كنند، برای پاك كردن این مواد از روی شانه و برس ها در یك لگن آب گرم كه به آن 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 3 قاشق غذاخوری ماده ضدعفونی كننده اضافه شده خیس كنید.
می بینید به همین راحتی ماده ای امروزه به عنوان سم غذایی از آن یاد می شود، چقدر می تواند همراه شما در زیبایی تان باشد؟


منبع: خانه مد ایران

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.