تبیان، دستیار زندگی
چگونه به كودكانی كه در نوشتن تكالیف مدرسه خود مشكل دارند كمك كنیم؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درس و مدرسه، فصل ١

چگونه به كودكانی كه در نوشتن تكالیف مدرسه خود مشكل دارند كمك كنیم؟

درس و مدرسه، فصل ١

اول علت یابی کنیم, یک مدت او را تحت نظر غیر مستقیم قرار بدهید. ببینید آیا تمرکز روی کارش دارد!؟

آیا موقع نوشتن زیاد وول می خورد؟

یا مدام حواسش پرت اطراف می شود؟

یا بین کار مداد را توی دستش مدام جابجا می کند؟

یا طرز نشستن او اشتباه هست که زود خسته می شود؟

یا زیاد پاک می کند؟

یا به مداد زیاد فشار وارد می کند؟

تمام این علت ها میتواند باعث کند نوشتن او شود, پس اول ریشه یابی کنید.

⬅️ بعد از علت یابی باید به او کمک کرد تا مشکل او رفع شود و خودبخود نوشتن او تغییر خواهد کرد. پس حواستان باشد تذکر زیاد, جریمه بابت انجام ندادن یک تکلیف, محروم کردن او از علایق در این موارد نه تنها چاره ساز نیست؛ که مشکل اورا چندین برابر می کند تا جایی که از تحصیل و مدرسه بیزار می شود.

🔻اگر انرژی زیادی دارد, اول با بازی اورا آرام کنید یک کم از انرژی اورا با پیاده روی, رفتن به پارک, دوچرخه سواری, بالاو پایین پریدن, قایم باشک و.... بسوزانید.
🔻 بعد بخواهید کارش را انجام بدهد. اگر مداد را در دستش مدام جا بجا میکند با ورزش های کف دست مثل بازو بسته کردن دست, پرتاب توپ, مچاله کردن کاغذ , فشار یک بادکنک که داخلش ماسه یا نمک ریخته اید, عضلات کف دست و انگشتان اورا قوی کنید.
🔻 اگر تمرکز ندارد زود حواسش پرت می شود, محیط را برایش آرام کنید تلویزیون, سرو صدای اضافه، عوامل پرتی حواس را از او دور کنید.

🔻اگر طرز نشستن او اشتباه هست, مکانی مناسب را برای او فراهم کنید تا کامل بر نوشتنش تسلط داشته باشد.
🔻اگر طرز گرفتن مداد او اشتباه هست, کمک کنید کم کم آن را تغییر دهد نه با عصبانیت! آرام با او حرف بزنید, کنارش بنشینید, از زبان مداد برایش سخن بگویید؛ آخ  آخ دارم خفه می شم یکم منو آهسته تر فشار بده، وای خفه شدم انگشت رو ببر بالا تر و.... بر اساس مشکلی که دارد با این کار او را کمک کنید تا تغییر کند.
🔻اگر پاکن زیاد مصرف می کند و نگران زیبا نوشتن هست اول کنار او بنشینید و شروع کنید به تعریف, به به چه  مشق قشنگی، آفرین من که نمی تونم به زیبایی تو بنویسم, آفرین به تو هم خوب می نویسی,  کم کم اعتماد او را نسبت به خودش قوی کنید, بهار نارنج را شربت کنید بدهید بخورد و بگویید اینو بخور اینقدر زیبا نوشتی خستگیت در برود, پاکن را کم کم بردارید از زبان پاکن بگویید, آخ خسته شدم بزار یکم برم تو جا مدادی بخوابم و....   اصلا دعوا و تنش اینجا کار گشا نیست، حواستان باشد.

مرکز یادگیری سایت تبیان - تنظیم: نیلوفر یاقوتی

درس و مدرسه، فصل 1
درس و مدرسه، فصل 2
درس و مدرسه، فصل 3
درس و مدرسه، فصل 4
درس و مدرسه، فصل 5
درس و مدرسه، فصل 6
درس و مدرسه، فصل 7
درس و مدرسه، فصل 8