وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز سه شنبه یکم دی 1394 هجری خورشیدی، دهم ربیع الاول 1437 هجری قمری، بیست و دوم دسامبر 2015 میلادی است.مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یکم دی در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد تاریخی

امروز سه شنبه یکم دی 1394 هجری خورشیدی، دهم ربیع الاول 1437 هجری قمری، بیست و دوم دسامبر 2015 میلادی است.مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

 

1 دی 1359

بالگرد های رژیم بعث عراق، شهر آبادان را بمباران کردند، این شهر از همان ابتدای جنگ از سه طرف محاصره شده بود.

 

1 دی 1356

امام خمینی در بیانیه ای خواستار ارسال کمک به بازماندگان جنایت های رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان شد.

 

1 دی 1354

دولت اتریش سرانجام تسلیم تروریست ها شد؛ در نتیجه، ربایندگان وزیران نفت اوپک، به همراه گروگان های خود از جمله جمشید آموزگار وزیر نفت ایران با هواپیمایی که دولت اتریش در اختیار آنها قرار داده بود، وین را به قصد الجزیره ترک کردند.

 

1 دی 1351

ریچارد هلمز رییس پیشین سازمان اطلاعاتی آمریکا(سیا) به عنوان سفیر جدید این کشور در تهران معرفی شد، وی تا 1356 هجری خورشیدی معتقد بود هیچ خطری محمدرضا پهلوی را تهدید نمی کند.

 

1 دی 1349

در دانشگاه تهران تظاهرات بزرگی علیه حکومت محمدرضا پهلوی برگزار شد.

 

1 دی 1344

توپخانه های دوربرد عراق دهکده های مرزی ایران را گلوله باران کردند.

 

1 دی 1341

سپاه دانش آغاز به کار کرد، در این طرح آموزشی، جوانان برای گذراندن خدمت سربازی به عنوان معلم به روستاهای محروم اعزام می شدند.

 

1 دی 1339

بانک مرکزی ایران به طور رسمی کار خود را آغاز کرد، این بانک تا سال 1339 خورشیدی که قانون بانکی و پولی کشور به تصویب رسید، دارای حق انحصار نشر اسکناس بود. اما سرانجام بر پایه مصوبه مجلس عملیات بانک ملی به دو بخش تقسیم شد و آن بخش که مربوط به حفظ ارزش پول و تنظیم اعتبارها و حق انحصار انتشار اسکناس و پول فلزی می شد به بانک مرکزی ایران واگذار شد. بخش عملیات تجاری و اداره کردن صندوق پس انداز و فعالیت های بانکی از این قبیل مانند سابق بر عهده بانک ملی ایران باقی ماند.

 

1 دی 1334

ایران به عضویت کنوانسیون ژنو درآمد، این کنوانسیون معاهده ای است که نقش تعیین کننده ای را در ادامه زندگی ساکنان غیرنظامی مناطق بحرانی و اسیران جنگی ایفا می کند.

 

1 دی 1329

جمعیت زیادی با حضور صدها هزار تن از مردم با دعوت آیت الله کاشانی، به جانبداری از تلاش های مربوط به ملی شدن صنعت نفت در مسجد شاه تهران گرد آمدند.

 

1 دی 1314

دستورالعمل اجرای غیررسمی قانون کشف حجاب به تمام استان های ایران ارسال شد.

 

1 دی 1309

دو لایحه درباره تمدید تاریخ رواج پول ریال و تقاضای اعطای مبلغ 50 هزار تومان اعتبار برای هزینه های عمران لرستان با امضای حسن تقی زاده وزیر مالیه، به مهدی قلی هدایت نخست وزیر، ارائه شد.

 

1 دی 1305

مهدی فرخ معتصم السلطنه رئیس حسابداری وزارت امورخارجه، وزیرمختار ایران در افغانستان شد.

 

1 دی 1303

ارنست هرتسفلد، شرق شناس آلمانی از مرز دزداب وارد ایران و عازم مشهد شد.

 

1 دی 1302

وزارت امور خارجه ایران با ارسال یادداشتی به سفارت خود در استانبول نوشت که حل اختلاف های مرزی ایران و ترکیه تاکنون به مرحله قطعیت نرسیده است.

 

1 دی 1294

در منطقه رباط کریم، جنگ شدیدی میان ژاندارم های ایرانی و قوای روسی درگرفت. جمعی کشته و زخمی شدند و عده ای نیز از طرف روس ها به اسارت گرفته شدند.

 

1 دی 1294

مستوفی الممالک که در پنجم مرداد 1294 هجری خورشیدی به رئیس الوزرایی برگزیده شده بود، از مقام خود استعفا کرد و در همان روز عبدالحسین میرزا فرمانفرما شاهزاده قاجاری به وسیله احمدشاه قاجار مامور تشکیل کابینه شد.

 

1 دی 1290

کشتار مردم تبریز به دست قزاقان روسی صورت گرفت، پس از آن که دولت روسیه به دلیل استخدام مورگان شوستر آمریکایی به عنوان خزانه دار کل کشور در ایران، به دولت صمصام السلطنه اولتیماتوم داد، مجلس شورای ملی این اولتیماتوم را نپذیرفت و در تبریز میان ماموران نظمیه و سربازان روس، درگیری صورت پذیرفت که به کشته و زخمی شدن تعدادی از دو طرف انجامید.

 

1 دی 1286

حسینقلی خان نظام السلطنه که در 26 آذر از طرف محمدعلی شاه به رئیس الوزرایی منصوب شده بود، یک جلد کلام الله مجید حاوی امضای شاه و سوگند وفاداری وی به مشروطیت را به مجلس تقدیم و کابینه خود را معرفی کرد.

 

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین