سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرانجام آقای خاص بعد از گذراندن هفته هایی سخت در چلسی بر اساس «توافقی دوطرفه» از این تیم کنار گذاشته شد تا از این پس چند هفته ای را بدون تیم بگذراند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایان عصر آقای خاص در چلسی

سرانجام آقای خاص بعد از گذراندن هفته هایی سخت در چلسی بر اساس «توافقی دوطرفه» از این تیم کنار گذاشته شد تا از این پس چند هفته ای را بدون تیم بگذراند.

 
بخش ورزشی تبیان
مورینیو

مورینیو در دنیای فوتبال به مربی ای که خیلی خوب می تواند تفکرات دفاعی را در زمین فوتبال پیاده کند، معروف است. هر کسی نظری درباره سقوط مرد کاریزماتیک پرتغالی با موهایی جوگندمی و زبان سرخ دارد. اما تمامی نظرها افراطی بود. هیچ واکنشی آرام، حساب شده و منطقی نبود. عده ای خوشحال شدند و در شبکه های اجتماعی به تمسخر اتوبوس له شده خوزه پرداختند و عده ای دیگر در شوک فرو رفتند.
این شاید بدترین تصمیم در تاریخ ورزش باشد. مورینیو یک برنده در دنیای فوتبال نیست. او برنده اصلی فوتبال مدرن است. در طول 12 سال، او 21 جام کسب کرده است. ارزشش را دارد که به خودمان یادآوری کنیم: 6 جام در پورتو، یک تیم متوسط پرتغالی که در سال 2004 به قهرمان اروپا تبدیل شد و دو قهرمانی لیگ و یک قهرمانی چمپیونزلیگ نیز با آن ها کسب کرد. سپس به چلسی رفت و در عرض 3 سال، 5 جام به همراه این تیم کسب کرد که شامل دو قهرمانی لیگ، یک قهرمانی جام حذفی و یک قهرمانی جام اتحادیه می شد. 8 سال قبل، او پس از درگیری با مالک روس باشگاه، رومن آبراموویچ، در عین ناباوری اخراج شد و به اینترمیلان رفت و در عرض 3 سال، 5 جام به همراه این تیم کسب کرد که شامل دو قهرمانی لیگ، 2 قهرمانی جام حذفی و یک قهرمانی چمپیونزلیگ بود. برای یک چالش جدید، به اسپانیا و رئال مادرید رفت و 3 جام در دو سال به دست آورد. در پایان بازهم به تیم محبوب خودش چلسی بازگشت و یک قهرمانی لیگ برتر و یک قهرمانی جام اتحادیه به دست آورد.
اما حالا، پاداش او برای چنین رزومه فوق العاده ای، اخراج ناگهانی برای 4 ماه ضعیف بود. شاید عده ای به اخراج مغرورترین، گستاخ ترین و خاص ترین چهره فوتبال خندیدند، اما شاید بتوان به عده ای هم حق داد که این تصمیم را ناعادلانه فرض کنند. چلسی فصل بدی را سپری کرد؛ در 16 بازی لیگ، 9 شکست متحمل شد، در رده شانزدهم قرار گرفت و حالا در نزدیکی منطقه سقوط است. اما چه چیز باعث شد که کار آقای خاص به اخراج بکشد؟

شاید بتوان 5 دلیل را برای اتخاذ این تصمیم از سوی مسئولان آبی ها برشمرد:

1. ناکامی در لیگ قهرمانان: بعد از این که چلسی فصل گذشته اوضاع خوبی داشت و با اقتدار قهرمان لیگ جزیره شد، همه انتظار داشتند که در لیگ قهرمانان هم این تیم یکی از مدعیان اصلی باشد. البته که آن ها به یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان هم رسیده اند، اما امیدی به موفقیتشان در این رقابت ها نیست. مخصوصا که باید با پاری سن ژرمن بازی کنند و فصل گذشته همین پاری سن ژرمن توانست حذفشان کند.

2. قمار رادامل فالکائو: فصل گذشته گل های دیه گو کاستا یکی از دلایلی اصلی موفقیت چلسی بود. اما بعد از جدایی دروگبا، مورینیو فکر کرد در خط حمله باید دستش بازتر باشد و با وجود این که فالکائوی کلمبیایی فصل بدی را در یونایتد گذرانده بود، مورینیو تصمیم گرفت او را جذب کند. اما دیگر مهاجمی جذب نشد و کاستا هم افت کرد و مانند فصل قبل نبود. این طور بود که فالکائو یک ضربه دیگر به مورینیو زد.

3. سریال اوا کارنیرو: در یکی از بازی های ابتدایی فصل چلسی مقابل سوانسی قرار گرفته بود که بعد از آن مورینیو از پزشک تیمش انتقاد کرد. او گفت کارنیرو برای مداوای بازیکنی اقدام کرده که می توانسته این کار را انجام ندهد و در واقع ضروری نبوده است. مشکلاتی بین او و کارنیرو به وجود آمد و برای روزهای طولانی مشکل چلسی با پزشک تیم تیتر اصلی روزنامه ها بود و دفاع چلسی از عنوان قهرمانی اش را زیر سایه برد. کارنیرو باشگاه را ترک کرد و رفتنش ضربه ای به مو بود. دیروز روزنامه دیلی میل مدعی شد که باشگاه چلسی نیازی به پرداخت حتی یک پنی از غرامت فسخ قرارداد مورینیو نمی بیند، چون او را به خاطر درگیری اش با کارنیرو به عدم رعایت موارد مندرج در قراردادش متهم می داند. گفته می شود کارنیرو پرونده اخراجش از چلسی به درخواست مورینیو را به دادگاه مشاغل انگلیس کشانده و از قرار معلوم شکایت او به نتیجه رسیده، چرا که هم خوزه و هم باشگاه چلسی مواخذه شده اند.

4. مشکلات دفاعی: بسیاری از باخت های چلسی به دلیل مشکلات خط دفاعی بود. مورینیو هم این را می دانست و البته نتوانسته بود در تابستان خط دفاعی اش را تقویت کند. آبی ها برای جذب جان استونز، مدافع اورتون تلاش کردند و همه چیز خوب پیش می رفت. اما زمانی که روبرتو مارتینز، مربی اورتون، تصمیم گرفت این بازیکن فروخته نشود، به نظر مو پلن B نداشت. در نتیجه فشار روی جان تری مسن و باقی بازیکنان خط دفاعی زیاد شد.

5. افت بازیکنان کلیدی: به غیر از دیه گو کاستا، چندین بازیکن چلسی که فصل گذشته از ستاره های این تیم بودند، نتوانستند عملکرد فصل گذشته را تکرار کنند. سسک فابرگاس و ادن هازارد که بهترین بازیکن سال لیگ انگلیس شده بود در امور تهاجمی ضعیف عمل می کردند و همچنین نمانیا ماتیچ و برانیسلاو ایوانوویچ هم افت شدیدی داشتند. به هر ترتیب این اتفاق رخ داده و حالا مسئولان چلسی در تلاش برای یافتن جانشینی مناسب هستند. گفته می شود گاس هیدینک، کارلو آنچلوتی و خوان ده راموس از محتمل ترین گزینه های جانشینی مورینیو هستند.  البته عصر دیروز عکسی از گاس هیدینک در فرودگاه لندن منتشر شد و روزنامه میرر ادعا کرد که هیدینک برای مذاکره با مسئولان چلسی وارد لندن شده و به زودی خبر توافقش منتشر خواهد شد.


منبع : خراسان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین