سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
قاره آفریقا از چندین جهت برای رژیم صهیونیستی اهمیت راهبردی دارد. همسایگی کشورهای عربی با این رژیم موجب شده، «دیوید بن گوریون»، موسس جنبش صهیونیسم حتی پیش از تأسیس رژیم صهیونیستی
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : قبس زعفرانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریخ مناسبات نیجریه با رژیم صهیونیستی

قاره آفریقا از چندین جهت برای رژیم صهیونیستی اهمیت راهبردی دارد. همسایگی کشورهای عربی با این رژیم موجب شده، «دیوید بن گوریون»، موسس جنبش صهیونیسم حتی پیش از تأسیس رژیم صهیونیستی و در اولین سال های تاسیس این جنبش اواخر قرن هجدهم، برقراری روابطه و داشتن مناسبات را برای رژیم آینده صهیونیست ها مهم ارزیابی کند.

زعفرانی - بخش سیاست تبیان
پرچم نیجریه

به استثنای «فالاشاها» یا همان یهودیان اتیوپی، می توان گفت، آفریقا بخش غیرعربی آن برخلاف آشنایی با اسلام و مسیحیت، آشنایی چندانی با یهودیت نداشته و آشنایی آفریقا با یهود و اسرائیل به پس از تاسیس این رژیم باز می گردد.
کشور لیبریا اولین کشوری بود که با طرح تقسیم فلسطین موافقت کرد و سومین کشور جهان بود که رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت. اتیوپی هم دومین کشور آفریقایی بود که با اسرائیل روابط برقرار ساخت.
با آغاز سال 1967 اسرائیل، 32 نمایندگی دیپلماتیک در آفریقا دایر کرده بود تا در مقابل کشورهای آفریقایی هم نمایندگی هایی در تل آویو افتتاح کنند. این مرحله از روابط کشورهای آفریقایی با اسرائیل در سطح سفر رسمی مقامات دو طرف بود.
«گلدا مایر»، وزیر خارجه وقت اسرائیل در سال های 1958 تا 1963 به چند کشور آفریقایی از جمله لیبریا، سنگال، نیجریه و گینه سفر کرد. «اسحاق بن زوی»، رئیس رژیم صهیونیستی نیز در سال 1962 از پنج کشور آفریقایی دیدن کرد.

روابط خارجی نیجریه و اسراییل

طی سال های 1960 تا 1970 اسرائیل نقش مهمی در توسعه منطقه جنوب صحرای آفریقا ایفا کرد و صدها کارشناس و داوطلب اسرائیلی را برای کمک به توسعه و مدرنیزه کردن کشاورزی، آموزش و پرورش، طب و آموزش فناوری های روز به کشاورزان، مربیان، دانشگاهیان، دانشجویان، پزشکان و مهندسان نیجریه ای به این کشور اعزام شدند.
پس از جنگ 1973، نیجریه روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را قطع کرد، سپتامبر 1992 این روابط از سرگرفته شد. از آوریل 1993 اسرائیل در آبوجا سفارتش را افتتاح کرد و در مقابل نیجریه نیز سفارت این کشور در تل آویو را گشود.
هم اکنون بیش از پنجاه شرکت اسرائیلی در نیجریه در حوزه های ساخت و ساز، زیرساخت ها، فناوری پیشرفته، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی و مدیریت آب فعالیت می کنند.

همکاری دو جانبه در امر مبارزه با تروریسم

«دیک جرج»، کاردار سفارت اسرائیل در آبوجا در ژانویه 2012 اعلام کرد: این سفارت آماده همکاری با دولت و دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی نیجریه در امر آموزش و تجهیز سازمان های امنیتی جهت مبارزه با تروریسم است و به این ترتیب کلید این همکاری ها با دستگاه های اطلاعاتی نیجریه و نفوذ به ساختار حکومتی این کشور را زد.

سفارت اسرائیل و توسعه مناسبات اقتصادی

سفارت اسرائیل در نیجریه با ایجاد یک پلت فرم اقتصادی، به عنوان بخشی از تلاش برای تعمیق روابط دو جانبه بین دو طرف، تلاش کرد، روابط دو جانبه را توسعه دهد و به موجب آن تجار نیجریه و اسرائیل امکان سرمایه گذاری متقابل را یافتند.
در ادامه سفارت اسرائیل در آبوجا تلاش کرد، تعداد کنسولگری های این رژیم در نیجریه را افزایش دهد و با القای اینکه آبوجا و تل آویو سیاست همسویی در مبارزه با تروریسم دارند و هر دو از یک پدیده مشابه رنج می برند، بیان اینکه «اسرائیل با حزب الله و حماس مبارزه می کند و نیجریه با بوکوحرام» تلاش کرد، احساسات حکومت نیجریه را تحریک و آن را با تل آویو یک سو نماید.

آفریقا به عنوان قاره ای مهم و استراتژیک همواره مورد توجه اسرائیل بوده است. پس از جنگ 1967 و تجاوز اسرائیل به کشورهای عربی و اشغال مناطق گسترده ای از این کشورها، وجهه اسرائیل در آفریقا به شدت زیر سوال رفت و موجب تجدید نظر و قطع رابطه کشورهای آفریقایی با اسرائیل شد و برای مقابله با این موضوع تل آویو تلاش های بسیاری انجام داد

سرمایه گذاری شرکت های اسرائیلی

در سال های اخیر، گسترش مناسبات اسرائیل و نیجریه موجب گردید، شرکت های اسرائیلی بی شماری به نیجریه هجوم آورند که افزایش حجم مبادلات بازرگانی میان دو طرف را به دنبال داشته است.
در بُعد فرهنگی نیز در این سال ها شاهد سفر مسیحیان نیجریه برای دیدن سرزمین مقدس با تورهای اسرائیلی بوده ایم.
نیجریه از چنان جایگاهی در راهبرد سیاست خارجی اسرائیل برخوردار است که در جریان مبارزه با آنفلوآنزای مرغی در غرب آفریقا و ترس از شیوع آن در نیجریه به عنوان پر جمعیت ترین کشور آفریقایی، وزارت خارجه اسرائیل اقدام به ارسال دارو و تجهیزات پزشکی و محافظ های پیشرفته و مدرن به نیجریه کرد و شخص سفیر تل آویو در آبوجا مسئولیت نظارت بر توزیع کمک ها را برعهده گرفت.

همکاری های امنیتی و اطلاعاتی

همکاری امنیتی و اطلاعاتی بین نیجریه و اسرائیل در سطح گسترده ای قرار دارد و صهیونیست ها در دستگاه های نظامی و اطلاعاتی و امنیتی نیجریه نفوذ بسیاری دارند. در این باره می توان به قرارداد محرمانه 40 میلیون دلاری اشاره کرد که آبوجا با شرکت اسرائیلی «البیت سیستم» امضا کرد و به موجب آن این شرکت اسرائیلی به جمع آوری اطلاعات و تامین امنیت ملی به دولت این کشور از طریق فراهم کردن دسترسی به رایانه های شخصی مردم نیجریه و کنترل ارتباطات اینترنتی آنها کمک می کند.

حضور موساد در نیجریه

چند تبعه لبنانی كه دستگاه های امنیتی نیجریه آنها را به اتهام فعالیت برای حزب الله و قصد اقدام به عملیات ضد صهیونیستی در این کشور بازداشت کرده بودند، تاکید کردند، توسط عناصر موساد بازجویی شدند.

تورهای ارزان قیمت به اسرائیل

تل آویو برای تشویق مسیحیان و جهانگردان نیجریه ای به سفر و بازدید از سرزمین های مقدس در خاورمیانه اقدام به راه اندازی تورهای مسافرتی ارزان قیمت کرده است.

سفرهای متقابل رئیس رژیم صهیونیستی و رئیس جمهوری نیجریه

در راستای توسعه و تحکیم روابط تل آویو ٓ آبوجا رئیس وقت رژیم صهیونیستی مهرماه 1391 به نیجریه سفر کرد و با مسئولان ارشد این کشور دیدار کرد. وی روابط تل آویو - آبوجا را به ویژه طی سه سال گذشته دوستانه شمرد و تاکید کرد: اسرائیل به حمایت از نیجریه برای فائق آمدن بر چالش های امنیتی و مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.
یک سال بعد، در آبان ماه 1392 رئیس جمهور نیجریه در رأس هیأتی بلندپایه از مقامات این کشور به تل آویو سفر کرد و طی آن توافقنامه ای تحت عنوان خدمات هوایی دو طرفه با مسئولان ذیربط صهیونیستی امضا کرد.

خلاصه سخن

آفریقا به عنوان قاره ای مهم و استراتژیک همواره مورد توجه اسرائیل بوده است. پس از جنگ 1967 و تجاوز اسرائیل به کشورهای عربی و اشغال مناطق گسترده ای از این کشورها، وجهه اسرائیل در آفریقا به شدت زیر سوال رفت و موجب تجدید نظر و قطع رابطه کشورهای آفریقایی با اسرائیل شد و برای مقابله با این موضوع تل آویو تلاش های بسیاری انجام داد.
با اینکه اسرائیل در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی در دیگر کشورها به خصوص کشورهای آفریقایی به سرعت آن را ترک می کند، اما درباره نیجریه هیچ گاه شاهد چنین برخوردی نبودیم و این نشان از جایگاه نیجریه در سیاست خارجی اسرائیل دارد.

اهداف اسرائیل در نیجریه

مهمترین دلایل اهمیت نیجریه برای اسرائیل و اهدافی که این رژیم در نیجریه دنبال می کند، عبارت است از:
-  وجود اقلیتی یهودی در نیجریه و تلاش برای انتقال آنها به سرزمین های اشغالی
- فضای باز سیاسی حاکم بر نیجریه که نفوذ اسرائیل را در این کشور تسهیل کرده است
- نقش نیجریه در تصمیم گیری های مجمع عمومی سازمان ملل متحد
- خروج از انزوا و استفاده از امتیازات بین المللی کشورهای آفریقایی به خصوص نیجریه به عنوان پر جمعیت ترین کشور آفریقا
- جلب موافقت دولت های آفریقایی جهت به رسمیت شناختن اسرائیل
- منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی و از جمله آفریقا
- مبارزه با یهودی ستیزی ملل منطقه


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین