وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گروه داعش در سال های اخیر توانسته است نیروهای زیادی را از ده ها ملیت مختلف جذب کند، نیروهایی که از پنج قاره دنیا خودشان را به عراق و سوریه رساندند تا به عضویت گروه داعش در بیایند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه های جذب شدن به داعش!

گروه داعش در سال های اخیر توانسته است نیروهای زیادی را از ده ها ملیت مختلف جذب کند، نیروهایی که از پنج قاره دنیا خودشان را به عراق و سوریه رساندند تا به عضویت گروه داعش در بیایند...

فرآوری: ه.هدایتی-بخش سیاست تبیان
داعش

گروه تروریستی "داعش" که در سال 2014 میلادی پس از جداشدن از القاعده و گروه های تندروی سلفی به رهبری ابوبکر البغدادی اعلام موجودیت کرد با حمله به شهرهای مختلف عراق و سوریه تصاویر تاسفباری از خشونت و ویرانی خلق کرد.
داعش ابتدا فعالیت نظامی خود را در سوریه آغاز کرد و توانست بخش هایی از شمال این کشور و تقریباً سراسر استان "الرقه" را تصرف کند. این گروه همزمان با اقدام نظامی در سوریه به عراق نیز حمله کرد و موفق شد نقاطی از مرکز استان "الانبار"را نیز به کنترل خود درآورد. داعش در ادامه اقدامات نظامی خود توانست بخش هایی از موصل و تکریت و تا تابستان حدود یک سوم خاک سوریه و بخش های زیادی از عراق را تصرف کند.
این گروه پس از گرفتن موصل بیانیهٔ تشکیل خلافت اسلامی با خلیفگی ابوبکر بغدادی را صادر کرد و فعالیت های حکومتی خود را با چاپ اسکناس با واحد دینار داعش و گذرنامه، درست کردن پلیس، صدور نفت، راه اندازی شبکهٔ تلویزیونی و برگزاری گشت های گردشگری و وضع قوانین سختگیرانه ادامه داد.
گروه داعش در سال های اخیر توانسته است نیروهای زیادی را از ده ها ملیت مختلف جذب کند، نیروهایی که از پنج قاره دنیا خودشان را به عراق و سوریه رساندند تا به عضویت گروه داعش در بیایند.
اما چگونه یک گروه توانسته است که از این همه کشور، عضو جذب کند؟ چرا افرادی زندگی در اروپا و آمریکا را رها می کنند و به سوریه و عراق می آیند تا در یک شرایط سخت بجنگند و همکیشان خود را ذبح کنند؟

 تأکید بر حکومت اسلامی!

یکی از برنامه های داعش در ابتدای ورودش به سوریه، برگزاری دوره های دینی برای کودکان و جوانان بود تا بتواند از این طریق کودکان و نوجوان را جذب خودش کند، داعش پس از اتمام این دوره های دینی، بسیاری از شرکت کنندگان را به اردوگاه های آموزشی نظامی برد تا پس از آموزش، آنها را در درگیری ها به کار بگیرد

مسلمانان در کشورهای اسلامی و عربی، یکی از مهم ترین دلایل مشکلات امروز مسلمانان را از بین رفتن خلافت اسلامی و تشکیل حکومت های مستبد و غیر اسلامی در کشورهای اسلامی می دانند، برای این گونه افراد تشکیل یک دولت اسلامی راه نجات از مشکلات امروز و مقدمه شروع دوران طلایی تمدن اسلامی است.
داعش با توجه به علاقه مسلمانان به تشکیل دولت اسلامی، یکی از مهمترین برنامه هایش را تشکیل یک دولت اسلامی بزرگ اعلام کرده است، داعش حتی برای این که مصمم بودن خود را در این زمینه نشان بدهد، سال ها پیش نام خودش را از القاعده عراق به دولت اسلامی عراق تغییر داد.
داعش برای این که دغدغه خودش را برای تشکیل دولت اسلامی و اجرای حدود دینی به نمایش بگذارد، سریعا بعد از اشغال هر منطقه ای، برقراری حکومت اسلامی را در آن منطقه اعلام می کند و به نام اجرای حدود، شروع به اعدام و شلاق زدن مخالفین خود می کند.
امروز در سوریه تنها گروه های داعش و جبهه النصره هستند که صریحا هدف خود را از مبارزه، برقراری دولت اسلامی در این کشور اعلام می کنند، به همین دلیل بسیاری از جنگجویان غیر سوری، جذب این دو گروه می شوند.

جذب زنان توسط داعش

مبلغان داعش در شبکه های اجتماعی با وعده یک زندگی پرهیجان و اسلامی، دختران مسلمان را به دامان این گروه تروریستی می کشانند.
داعش به دور از صحنه های ذبح و سر بریدن، به دختران جوانی که علاقه دارند به این گروه تروریستی بپیوندند، یک زندگی پرهیجان را وعده می دهد، زندگی که در آن جنبه های مختلف زندگی همچون کار، دعوت مردم به اسلام، عشق و گردش با یک همسر حلال در کنار رودخانه وجود دارد.
داعش برای مردان جوان هم مشوق هایی دارد تا آنها به این گروه تروریستی بپیوندند؛ از جمله مشوق های داعش می توان به مسکن، پول، سلاح، درمان و برق مجانی اشاره کرد.

سرمایه گذاری بر روی کودکان و نوجوانان

یکی از برنامه های داعش در ابتدای ورودش به سوریه، برگزاری دوره های دینی برای کودکان و جوانان بود تا بتواند از این طریق کودکان و نوجوان را جذب خودش کند، داعش پس از اتمام این دوره های دینی، بسیاری از شرکت کنندگان را به اردوگاه های آموزشی نظامی برد تا پس از آموزش، آنها را در درگیری ها به کار بگیرد.
داعش پس از جذب کودکان و نوجوانان پر انرژی به آنها مسئولیت هایی را می دهند، داعش پس از شستشوی مغزی کودکان و نوجوانان، آنها را در عملیات های مختلف از جمله عملیات های انتحاری به کار می گیرد.
کودکان و نوجوانانی که از سنین پایین عضو گروه داعش شده اند، به این گروه وفادارتر هستند، چون آنها همه وجود خودشان را جزئی از گروه داعش می دانند و نیز این کودکان مبلغان خوبی برای این گروه هستند.

تاکیدات بر روایت تکفیری از آخرالزمان

رهبران و طرافداران داعش در صحبت هایشان اشاره های زیادی به روایت های آخرالزمان دارند، روایت هایی که در آن گروهی از مسلمانان پس از قیام، عدل و داد را در جهان برقرار می کنند و حرکت خودشان را بر قیام آخرالزمانی مسلمانان تطبیق می دهند و نبرد خودشان را با دیگران، نبرد نهایی مسلمانان موحد با کافر در آخرالزمان می دانند.
تطبیق دادن روایات اهل سنت در خصوص آخرالزمان با رویدادهای امروز یکی از شیوه های تبلیغاتی داعش است و گروه داعش، سرزمین شام را مکانی معرفی می کند که مسلمانان در این سرزمین در نبرد نهایی آخرالزمان پیروز می شوند.

فعالیت گسترده و آزادانه در شبکه های اجتماعی

داعش برخلاف بسیاری از گروه های تکفیری دیگر، در شبکه های اجتماعی همچون تویتر و فیس بوک فعال است، اعضا و طرافداران داعش صدها حساب در شبکه تویتر دارند، آنها در این حساب ها به صورت شبانه روزی، اخبار و تصاویر پیشروی ها و عملیات های داعش را منتشر می کنند.
با توجه به اینکه شبکه های اجتماعی همچون توئیتر و فیس بوک در کشورهای عربی و میان مسلمانان غرب نشین محبوب هستند، خوراک های تبلیغاتی داعش به بسیاری از افراد می رسد و تعدادی از آنها جذب این تبلیغات می شوند.

پخش فیلم از عملیات ها

داعش تلاش کرده است که عملیات های نظامی اش را به صورت کامل فیلم برداری کند، داعش این فیلم ها را با یک تدوین حرفه ای در اینترنت منتشر کند، انتشار فیلم های عملیات های بزرگ و موفق داعش در عراق و سوریه که با سرودهای جهادی همراه است، باعث جذب افراد بسیاری به داعش شده است.
داعش در تبلیغات ویدیویی اش بر نیروهای غیر سوری تاکید زیادی می کند و واحد تبلیغاتی داعش، مصاحبه های بسیاری را با با اعضای غیرسوری گروه داعش می کند تا آنها، مسلمانان دیگر را به پیوستن به داعش تشویق کنند.

چرا تبلیغات داعش در ظاهر موفق نشان می دهد؟

تعدادشان آنقدر زیاد نیست. شاید به زحمت به 30 هزار نفر برسند. حتی مانند القاعده هم در کشورهای مختلف دنیا ریشه ندارند. درست است که تبلیغات زیادی در سرتاسر دنیا راه انداخته اند و دارند برای خودشان از هر قوم و قبیله ای یارگیری می کنند اما با اینحال هنوز فقط در سوریه و عراق متمرکز هستند و جسته و گریخته چند پایگاه و مخفیگاه برای خودشان دست و پا کرده اند؛ با اینحال هنوز فعالند، آنقدر که آمریکایی ها - حالا به هر بهانه ای - برای نابود کردن آنها با آن همه خدم و حشم، آستین بالا زده اند.

داعش تلاش کرده است که عملیات های نظامی اش را به صورت کامل فیلم برداری کند، داعش این فیلم ها را با یک تدوین حرفه ای در اینترنت منتشر کند، انتشار فیلم های عملیات های بزرگ و موفق داعش در عراق و سوریه که با سرودهای جهادی همراه است، باعث جذب افراد بسیاری به داعش شده است

با این اوصاف برای این زنده ماندن باید دنبال دلایل دیگری غیر از توپ و تانک و نفرهای آماده بود. عواملی که باعث شده داعشی ها تا امروز دوام بیاورند یا حداقل خودشان را اینطوری نشان بدهند؛ اولین دلیل اینکه داعشی ها آنقدر هم بی سر و سامان و بی امکانات نیستند. هم اینترنت پرسرعت خوب دارند، هم چاه های نفت و از همه مهمتر سلاح های قدرتمندی که تازگی ها از ارتش عراق دزدیده اند!
آنها وقتی وارد موصل شدند سلاح های پیشرفته ای مثل نفربرهای زرهی، وسایل نقلیه نظامی ساخت آمریکا و کلی راکت و سلاح های سنگین از ارتش عراق غنیمت گرفتند اما باز هم عامل موفقیت های ظاهری آنها در نگاه مردم دنیا چیز دیگری است.
آنتونی کوردزمن، کارشناس نظامی از «مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی» تجربه را مهمترین دلیل این همه سروصدای داعشی ها می داند. این کارشناس می گوید جنگ داخلی در سوریه فرصت های آموزش خیلی خوبی به شبه نظامی های داعش داد تا سر فرصت به نیروهای خودشان برسند، وگرنه آنها از سال 2004 تا امروز وجود داشتند اما یکدفعه در سال 2013 سر و کله شان در خبرها پیدا شد، یعنی درست زمانی که در سوریه کلی برای خودشان تمرین کرده بودند و تجربه داشتند.

افراد این گروه که ظاهرا واهمه ای از مرگ ندارند، در زمان جنگ داخلی سوریه نبردهای بسیار سختی را تجربه کردند و به دلیل اینکه در خشونت از باقی گروه ها جلوترند، کلی مشهور شدند. مردم سوریه روزهای اول آنها را به نام آدم های ماجراجو می شناختند و همین باعث شد عده ای برای رسیدن به گروه داوطلب شوند اما دلیل سوم راه افتادن همهمه داعش انتخاب جای نبرد است.
می دانید برای چه؟ فکر می کنید اگر این گروهک تروریستی هوس می کرد از جایی کنار مرز ایران و عراق شروع کند، می توانست این همه سر و صدا به راه بیندازد؟ محال است. این را همه می دانند که ایرانی ها دریک چشم به هم زدن دمار همه شان را درمی آوردند.

تروریست ها برای شروع از سوریه جنگ زده و عراق نابسامان شروع کردند. «جان دریک» از گروه پژوهشی نظامی «آکا» معتقد است داعش این روزها برای برخی از جوان های اروپایی محبوب است، برای اینکه آنها اصلا فرق بین سوریه و عراق و جایی مانند ایران و مالزی را نمی دانند.
برای جوان های ناآشنای اروپایی، آسیا جای ناشناخته ای است. آنها از وضعیت سیاسی و اجتماعی کشورها بی خبرند و نمی دانند عراق با باقی کشورهای دنیا چه فرقی دارد؛ برای همین وقتی می شنوند که این گروهک منطقه کوچکی از شمال عراق را گرفته، فکر می کنند نصف اروپا را فتح کرده است...


منابع: برترینها / فرارو / مجله خبری سوالی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین