تبیان، دستیار زندگی
تبلیغات همواره نقش گسترده ای در روند رو به رشد محصولات مختلف داشته و در این راستا شركت های بزرگ سرمایه گذاری كلانی را صرف این مسئله كرده اند. اما تبلیغات در فوتبال به شكل دیگری دنبال می شود. به این صورت كه یك بازیكن نامی به ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش ورزش در تبلیغات و تبلیغات در ورزش

تبلیغات همواره نقش گسترده ای در روند رو به رشد محصولات مختلف داشته و در این راستا شركت های بزرگ سرمایه گذاری كلانی را صرف این مسئله كرده اند. اما تبلیغات در فوتبال به شكل دیگری دنبال می شود. به این صورت كه یك بازیكن نامی به دریافت مبلغی هنگفت محصول یك شركت را در تمامی موارد حتی در وسایل شخصی خود نیز تبلیغ می كند. مثلاً یك دروازه بان مطرح تبلیغ محصولات شركت " آدیداس" را بر عهده می گیرد و این درحالیست كه او حتی بر روی دستكش های خود نیزآرم شركت مربوطه را حك می كند. بازیكنانی نظیر زیدان، رونالدو، بكهام ، فیگو و سایرنخبگان فوتبال جهان همواره به دنبال خود سیلی از ترانسفرهای مالی را روانه باشگاه های محل عضویت خود می كنند . این مسئله می تواند از نظرمالی كمك شایانی به سران باشگاه های بزرگی نظیر رئال مادرید كرده تا بلكه خود را در عرصه های بین المللی بیشتر از گذشته مطرح سازند. بنگاه های تبلیغاتی پس از مرور كلیه فعالیت های خود و جمع بندی های مربوط به این نتیجه رسیده اند كه باید راه دیگری برای جلب نظر بیشتر مخاطبان خود برگزینند. آنها بهترین راه كار برای حل این نظریه را تیزر تلویزیونی عنوان كردند.

بدین صورت كه مثلاً بازیكنی مانند روبرتو كارلوس برای تبلیغ یك نوشیدنی معروف با لباس یك وسترن غربی ظاهر شده و حتی به او لقب فراری نیز می دهند. عكس ها و نمایش های متعددی در این خصوص در رسانه ها پخش شده  و از این راه صاحبان شركت های فوق به سود كلانی می رسند. این مسئله تنها به همین یك نكته ختم نمی شود ، زیرا آنها حتی در عرصه های زندگی شخصی خود نیز به واسطه تبلیغی كه در آن حضور داشتند، از همان نوشیدنی و یا وسایل استفاده می كنند ، ضمن اینكه سود سرشاری نیز نصیب بازیكنان فوق در جهت تبلیغ این قبیل محصولات می شود. تیزرهای متعدد تلویزیونی به لحاظ نمایش در سراسر دنیا از طریق ماهواره های ارتباطی توانسته مخاطبان زیادی را به سوی خود جلب كند. دیوید بكهام ستاره انگلیسی تیم رئال مادرید اسپانیا اخیراً با شركت های مختلفی قرارداد امضا كرده تا با حضور در تیزرهای طراحی شده محصولات مورد نظر را تبلیغ كند. این محصولات با حضور بازیكنان برتر جهان با شكل و شمایلی خاص به گونه ای مخاطبان را مجذوب می كند كه در پاره ای از اوقات هواداران برای هم شكل شدن با ستارگان خود خواسته و یا ناخواسته محصولات فوق را استفاده كرده و در این راه نیز بسیار عشق می ورزند.

درحال حاضربازیكنان نامدارسود سرشاری از بابت چنین تبلیغاتی دریافت می كنند و چه بسا مقامات باشگاه های بزرگ در یكی ازبندهای قرارداد خود چنین مواردی را عیناً ذكرمی كنند. تبلیغات دردنیا به اندازه ای پیشرفت داشته كه درمیان علاقه مندان نیز به صورت طبقه بندی شده در آمده است. به نحوی كه گروهی طرفدار محصول و بازیكنان خاص خود بوده و گروهی دیگر نیز از محصولات وبازیكنان مخصوص خود حمایت می كنند. به هر حال و با جمع بندی تمامی مطالب به این نتیجه می رسیم كه بازیكنان در راه رسیدن به موفقیت های اساسی نیاز مبرمی به تبلیغات داشته و چه بسا كه محصولات مربوطه نیز در این راستا به لحاظ اعتباری كه بازیكنان مطرح در میان جهانیان از آن بهره مند هستند، می توانند سود سرشاری را از این بابت نصیب خود كنند.

ضمن این كه در این راه برخی از بنگاه های تبلیغاتی عكس این مساله را نیز به اجرا می گذارند به این صورت كه با بالا بردن محصولی، محصول دیگر را از رده خارج می كنند. در دنیای فوتبال تبلیغات همیشه نقش عمده ای را ایفا كرده و دراین راستا بازیكنانی هم هستند كه تنها به لحاظ تبلیغاتی كه از بابت حضور خود به همراه خواهند داشت مورد توجه سران باشگاه های بزرگ قرار می گیرند.

مثلاً بازیكنی نظیر هیده توشی ناكاتای ژاپنی كه هم اكنون در تیم پارما عضویت دارد تنها به لحاظ منبع تبلیغات مناسب، در این باشگاه حضور دارد و اگر هم خبری مربوط به او و انتقالش به باشگاه های مطرح جهان به میان آید تنها جنبه تبلیغاتی او مورد ارزیابی قرار گرفته می شود. در این رابطه شركت های بزرگ ژاپنی برای تبلیغ محصولات الكترونیكی خود همواره خود را به دنبال ناكاتا به تیم های مطرح اروپایی تحمیل می كنند.