تبیان، دستیار زندگی

6 عمل ناخواسته در حین خواب

راه رفتن در خواب و یا صحبت کردن و جیغ زدن در زمان خواب در کودکان بسیار شایع است و گاهی در افراد بالغ نیز دیده می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

راه رفتن در خواب، خواب، خوابیدن، خوابگردی،

سندرم پای بیقرار (نوعی اختلال خواب که در آن، فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش و یا حرکت مورچه روی پوست توصیف می‌کند و بیمار برای کاهش حس ناچار است، دائما پای خود را تکان دهد و یا بکشد)، استرس، بی‌خوابی، بیماری‌هایی مانند آپنه‌ی خواب و مصرف برخی داروها و... سبب ایجاد مشکلاتی در خواب و سر زدن کارهایی از ما در این هنگام می‌شود.

این اتفاق در مرحله  REM خواب و یا در مرحله‌ی عمیق‌تر خواب یعنی مرحله‌ی سوم خواب رخ می‌دهد.

پرسه زدن در خانه

راه رفتن در خواب یکی از مسائل نسبتاً شایع و جدی است که در طول خواب رخ می‌دهد. یکی از تصورات رایج درباره‌ی راه رفتن در خواب این است که فرد در حال خواب دیدن حرکت می‌کند. اما این راه رفتن در خواب در طی سومین مرحله‌ی عمیق خواب رخ می‌دهد و ارتباطی با رویاهای هنگام خواب ندارد بنابراین ممکن است بیدار کردن فرد در این حالت کاری دشوار باشد و گاهی سبب آشفتگی فرد شود.

جالب است بدانید که اغلب صبح روز بعد این افراد مخصوصا بزرگسالان دچار خواب آلودگی، خستگی، بی‌خوابی، اضطراب و برخی مشکلات دیگر این چنینی می‌شوند.

خوردن غذا آن هم در هنگام خواب یکی از مسایلی است که اغلب برای زنان پیش می آید

 

صحبت کردن و یا فریاد زدن

راه رفتن در خواب و یا صحبت کردن و جیغ زدن در زمان خواب در کودکان بسیار شایع است و گاهی در افراد بالغ نیز دیده می‌شود.

وحشت‌های شبانه و جیغ و فریاد کردن در کودکان بسیار دیده می‌شود و این خود ناشی از نوعی ترس شبانه است. بهتر است بدانید که کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و گاهی  بزرگسالان نیز آن را تجربه می‌کنند.

کابوس شبانه با وحشت شبانه متفاوت است، طوری که کابوس در مرحله‌ی خاصی از خواب رخ می‌دهد و فرد صبح روز بعد هر آنچه را که در خواب دیده به یاد می‌آورد، اما وحشت‌های شبانه این طور نیست.

ارسال پیامک

ارسال پیام کوتاه شاید کمی مضحک و البته عجیب به نظر بیاید، اما گزارش‌هایی مبنی بر اینکه برخی افراد در حالیکه خواب بوده و به دیگران پیامک فرستاده‌اند، وجود دارد. این مشکل اغلب در نوجوانان دیده می‌شود. این ناهنجاری در خواب بی‌ضرر، اما بسیار خنده‌‎دار است.

رانندگی

برخی از داروهای مربوط به اعصاب و یا قرص‌های خواب و مشکلات دیگر سبب شده گزارش‌هایی مبنی بر رانندگی در هنگام خواب منتشر شود و البته تقریبا همه‌ی این رانندگی‌ها به تصادف و گاهی جراحت‌های شدید ختم شده است.

خوردن غذا

خوردن غذا آن هم در هنگام خواب یکی از مسایلی است که اغلب برای زنان پیش می آید، به طوری که فرد در حالیکه کاملا خواب است، به آشپزخانه رفته و اغلب به غذا خوردن مشغول می‌شوند. مصرف غذا و گاها جویدن یخ و مواد غیر خوراکی و در مردان خوردن سیگار از این مشکلات هستند. این افراد اغلب دچار دردهای دندانی، افزایش وزن و یا صدمات ناشی از آماده سازی غذا می‌شوند.

عمل کردن به آرزوها و رویاها

این اتفاق معمولا در افراد بالای 50 سال رخ می‌دهد، اما در کل می تواند برای هرکسی پیش بیاید، به خصوص افرادی که قرص ضد افسردگی یا قرص خواب مصرف می‌کنند. برای مثال برخی برای رسیدن به آرزوی پرواز، خود را از یک ارتفاعی پرت می‌کنند و یا به دلیل اختلافات زناشویی به همسر خود آسیب می رسانند، در حالیکه کاملا خواب هستند.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.