تبیان، دستیار زندگی
وقتی مردم می توانند حماسه ای به عظمت اربعین رقم بزنند و دولت هم می تواند چنان همه را غافلگیر کند که خود نیز شگفت زده شود، قطعاً در کنار هم می توانند بزرگترین گره های جامعه را باز کنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند قدم تا خلق حماسه ای دیگر

وقتی مردم می توانند حماسه ای به عظمت اربعین رقم بزنند و دولت هم می تواند چنان همه را غافلگیر کند که خود نیز شگفت زده شود، قطعاً در کنار هم می توانند بزرگترین گره های جامعه را باز کنند.

محمد دهقانی زاده /کارشناس حوزه - بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان
حماسه مردم

قدم های مردمی

عاشورا و اربعین برای مسلمانان و حتی برای غیرمسلمانان یک واقعه عظیمی است؛ یک اتفاق بزرگ که همه در آن گرد هم می آیند و برای نکوداشت آزادگی و آزادمردی، یاد سیدالشهدا علیه السلام را زنده نگه می دارند. این یک همگرایی بزرگ اسلامی است.
امسال نیز مردم سنگ تمام گذاشتند و حماسه بزرگی خلق کردند؛ حماسه ای که از آن می توان چنین درس گرفت که هنوز، محبت اهل بیت علیهم السلام در قلب ها شعله می کشد.
مردم از چند روز قبل از محرم آماده برگزاری باشکوه مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام می شدند. گاهی این شکوه به اوج می رسید مانند آنچه در تاسوعا و عاشورا دیدیم و گاهی دامنه این شکوه مرزها را در می نوردید و همه را به سوی کربلای آمال سوق می داد و اجتماع چند میلیونی را در یکی از ناامن ترین نقاط جهان صورت می داد، اجتماعی که آنچه در آن بود سختی بود و مشکلات، با این حال مردم لبیک گویان، یکی دیگر از شعائر دین را احیا می کردند و زیارت اربعین  را به جا می آوردند.

حال که هم دولت می تواند از جیب خالی چنین سرمایه ای خرج کند و هم ملت می توانند بدون دخالت دولت، یک حماسه چند ده میلیونی را مدیریت کنند، شایسته و بایسته است که قدمی دیگر در راستای احیای سنت های دینی برداشته شود.


قدم های دولتی

مدتی پیش از طریق رسانه های جمعی مختلف خبر از طرحی اقتصادی از طرف دولت مبنی بر اعطای وام خرید خودرو داده شد که هدف آن هرچه بود، اما استقبال زیاد مردم را در پی داشت؛ استقبالی که مدت چند ماهه آن طرح را ظرف چند روز به پایان رساند. با اینکه از مدت ها قبل از این طرح، در میان مردم در اعتراض به قیمت بالا و کیفیت پایین خودرو داخلی، سخن از تحریم و نخریدن خودرو و یک درس حسابی دادن به خودروسازان بود اما استقبالی که از آن به عمل آمد شاید برای مردان دولت، خودروسازان و حتی خود مردم هم غیرمنتظره بود. در این میان انتقاداتی از طرف گروه های مختلف مطرح شد که چرا این تسهیلات در مسیر دیگری هدایت نشد؟ چرا این اعتبار در مسیر اشتغال زایی جوانان یا ازدواج آن ها مورد استفاده قرار نگرفت؟ چرا حمایت های دولت به مسیرهای بهتر با نتایجی پربارتر هدایت نشد؟ آنچه برای همه واضح است این است که تأمین اعتبار برای چنین طرحی برای دولت آسان نیست؛ خصوصاً که در زمینه های مختلف آه کمبود بودجه گوش فلک را کر کرده است.

یک قدم دیگر!

حال که هم دولت می تواند از جیب خالی چنین سرمایه ای خرج کند و هم ملت می توانند بدون دخالت دولت، یک حماسه چند ده میلیونی را مدیریت کنند، شایسته و بایسته است که قدمی دیگر در راستای احیای سنت های دینی برداشته شود.
قال رسول اللَّه صلّى اللّه علیه و آله: من أحبّ أن یكون على فطرتى فلیستنّ بسنّتى وإنّ من سنّتى النكاح؛ رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود: هر کس آیین مرا دوست دارد باید به سنت من رفتار کند و ازدواج از سنت من است. (جامع أحادیث شیعه؛ ج25؛ ص78)
اینکه ازدواج از نگاه دین در جایگاه ویژه ای قرار دارد امری است غیرقابل انکار. با مراجعه به بخش «اهمیت تشکیل خانواده و ازدواج» در منابع روایی می توان آن را دریافت؛ محبوب ترین بنیاد نزد خدا، عامل گشودن درهای رحمت آسمان، مایه مباحات پیامبر صلی الله و علیه و آله در قیامت، سنت پیامبر صلی الله و علیه و آله، موجب دینداری و حفظ نصف دین و بسیاری آثار دیگر که برای ازدواج شمرده شده و قابل چشم پوشی و غفلت نیست.
از آن گذشته، تأثیر مثبتی که ازدواج بر افراد اجتماع دارد و به برخی از آن را قرآن کریم برشمرده است؛ مثل «مایه آرامش»؛ لِتَسْكُنُوا إِلَیْها (روم؛ 21)، «حافظ راز و پوشاننده عیوب و محافظت از آسیبها»؛ هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنّ (بقره؛ 187)

تأثیر مثبتی که ازدواج بر افراد اجتماع دارد و به برخی از آن را قرآن کریم برشمرده است؛ مثل «مایه آرامش»؛ لِتَسْكُنُوا إِلَیْها (روم؛ 21)، «حافظ راز و پوشاننده عیوب و محافظت از آسیبها»؛ هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنّ (بقره؛ 187)

این همه آثار برای ازدواج! اگر بخواهیم همه آن آثاری که در روایات و آیات بیان شده و برکاتی که بسیاری در زندگی خویش از ازدواج و فرزند داری تجربه کرده اند را برشماریم شاید ساعت ها و صفحه ها لازم باشد. با این توصیف، آیا رواست که در تبعیت از این سنت پیامبر سستی کنیم و آن را کوچک بشماریم؟
همان طور که همت بزرگ دولت و ملت را در طرح اقتصادی و برگزاری مراسم محرم و صفر دیدیم، شایسته است که همت بزرگ دیگری برای احیای سنت نبوی ببینیم. سنتی که فراموشی آن دامن میلیون ها جوان مملکت را گرفته و در صورت تداوم آن آسیب های خطرناک و جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت و در مقابل در صورت توجه کافی به آن، برکاتی خواهد داشت که بسیاری از آفات را نیز از بین می برد.
شاید برخی از مشکلات بزرگی که در این مسیر وجود دارد بگویند و سختی این راه را متذکر شوند. اما باید قبول کرد که سختی حماسه مردمی در محرم و صفر در تأمین هزینه های میلیاردی بدون حضور دولت و در حضور میلیونی و مشارکت گسترده در مراسم اربعین بر کسی پوشیده نیست. همچنین مشکلاتی که دولت در تأمین هزینه های آن طرح اقتصادی بزرگ با آن روبرو است نیز قابل توجه است. مشکلات ازدواج جوانان هر چقدر هم بزرگ باشند، با این اراده ای که نمونه آن در این ایام دیده شد قابل حل اند.

سهم بزرگ تر مردم

سامان دادن ازدواج چند میلیون جوان آماده ازدواج شاید کار آسانی نباشد، اما برای ملت و دولتی که هر یک به تنهایی قادرند خرق عادت کنند، کار آسانی است؛ کافی است که مردم تصمیم بگیرند و بخواهند که این مشکل جوانان را حل کنند و کافی است که دولت، در کنار برگزاری همایش های هزینه بر روزانه، چاره جویی برای کمک به خودروسازان، مماشات با بانک ها و بدهکاران بزرگ اقتصادی، عصای اعجازش را به سمت این جوانان بچرخاند و وِردی بخواند.
اگر دولت نیز از همراهی در این زمینه خودداری کند، حماسه اربعین دلیل کافی است بر قدرت مردم برای حرکتی عظیم در احیای این سنت نبوی. حرکتی که بدون حضور حکومت نیز می تواند شکل بگیرد و یکی از بزرگ ترین دغدغه های امت پیامبر را سامان دهد. یقیناً قدم های خیر در این زمینه اجرهای بزرگ را به همراه خواهد داشت.
پدران! مادران! فراموش نکنید که رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود: حق فرزند بر پدر سه چیز است؛ از جمله اینکه هرگاه بالغ شد برایش همسر برگزیند. (مفاتیح الحیاة؛ ص252) این یک وظیفه است.

صفحه همسان گزینی
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.