تبیان، دستیار زندگی
دبیرکل مجمع کارآفرینان با بیان بانک مرکزی نباید ریلی بگذارد که از مسیر اصلی خارج شود، گفت: چطور کسی که به ۱۰میلیون تومان نیاز دارد، ماهیانه ۹۰۰هزار تومان قسط بدهد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرداخت وام 10 میلیونی برای خرید کالای خارجی

دبیرکل مجمع کارآفرینان با بیان "بانک مرکزی نباید ریلی بگذارد که از مسیر اصلی خارج شود"، گفت: چطور کسی که به ۱۰میلیون تومان نیاز دارد، ماهیانه ۹۰۰هزار تومان قسط بدهد؟

بخش اقتصاد تبیان
وام کالا

حمیدرضا غزنوی در پایش با بیان "توافقات قبلی بانک مرکزی و تولیدکنندگان در راستای کارت اعتباری خرید کالا محرمانه نبوده و کار کارشناسی روی آن انجام شده است"، اظهار کرد: در جلسه آخری که تولیدکنندگان با بانک مرکزی داشتند، روی 24ماهه بودن اقساط کارت های اعتباری توافق شده بود اما پس از مدتی تعداد اقساط به 18 ماه کاهش پیدا کرد.

وی با ابراز "در جلسه نهایی که با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور برگزار شد، با 18 قسط موافقت شد"، ادامه داد: در جلسه تولیدکنندگان با وزیر صنعت، معدن و تجارت و پیشنهاد وی، تولیدکنندگان اقساط 18ماهه با سود 12 درصد را پذیرفتند تا کار زودتر پیش برود.

دبیرکل مجمع کارآفرینان با اعلام اینکه در تمام این مدت مدیران بانک مرکزی در این باره همیاری کردند و زحمات زیادی کشیدند، گفت: در نهایت مشخص نشد که در وسط راه چه اتفاقی افتاد و پس از مدتی سکوت خبری کامل از سوی بانک مرکزی، مسیر طرح به طور کلی تغییر کرد.

غزنوی با اشاره به کاهش تعداد اقساط کارت اعتباری به 12 ماه و ورود کالاهای خارجی به طرح کارت اعتباری، درباره اینکه گفته می شد منابع بانک مرکزی به خرید کالاهای خارجی اختصاص پیدا نمی کند، گفت: منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای خارجی مورد استفاده قرار نمی گیرد اما این امر از طریق منابع بانک ها امکان پذیر شده است.

غزنوی با اشاره به کاهش تعداد اقساط کارت اعتباری به 12 ماه و ورود کالاهای خارجی به طرح کارت اعتباری، درباره اینکه گفته می شد منابع بانک مرکزی به خرید کالاهای خارجی اختصاص پیدا نمی کند، گفت: منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای خارجی مورد استفاده قرار نمی گیرد اما این امر از طریق منابع بانک ها امکان پذیر شده است

وی افزود: مردم اختیار پولی را که در جیبشان است، دارند، نه پولی که بانک پرداخت می کند. مردم بانک را به عنوان یک وکیل مطمئن قبول دارند که به آن ها پرداخت می کنند، بنابراین بانک مرکزی نباید ریلی بگذارد که از مسیر اصلی خود خارج شود.

دبیرکل مجمع کارآفرینان با بیان "تمام سیستم اداری کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی حرکت می کند"، گفت: مگر می شود در این میان بانک مرکزی به بانک ها بگوید از منابعی که در اختیارشان است می توانند برای تسهیلات خرید کالاهای خارجی هم استفاده کنند؟

غزنوی با یادآوری "درباره 18ماهه شدن اقساط کارت اعتباری هم کار کارشناسی بسیاری انجام گرفته بود"، اظهار کرد: چطور ممکن است کسی که احتیاج به 10میلیون تومان وام دارد، بتواند ماهیانه 900هزار تومان قسط پرداخت کند؟

دبیرکل مجمع کارآفرینان ادامه داد: این کارت ها قرار است برای افرادی باشد که امکان خرید نقدی ندارند، اما با این اقساط سنگین، این طرح جذابیتی برای تحریک تقاضای مؤثر ندارد.

وی با اعلام "در حال حاضر مردم می توانند با شرایط مناسب تر لوازم خانگی را به صورت قسطی از بازار خریداری کنند"، گفت: طرح های زیادی در گذشته برای تحریک تقاضا و کمک به تولید توسط بانک مرکزی اجرا شده است و اکثر آن ها شکست خورده است، بنابراین باید به گونه ای عمل شود که این طرح به سرنوشت طرح های قبلی دچار نشود.


منبع : مشرق