تبیان، دستیار زندگی
حالا بیایید به یک سفر متفاوت برویم. سفر به یک سیاره جالب و تجربه ای متفاوت. این سیاره مثل بقیه سیاره ها به دور خودش نمی چرخد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 مکان عجیب در فضا (قسمت دوم)

5 مکان عجیب در فضا (قسمت دوم)

فقط روز، فقط شب

 حالا بیایید به یک سفر متفاوت برویم. سفر به یک سیاره جالب و تجربه ای متفاوت. این سیاره مثل بقیه سیاره ها به دور خودش نمی چرخد. این سیاره آن قدر به خورشید خودش نزدیک است که جاذبه آن نمی گذارد از جایش تکان بخورد و به دور خود بچرخد. به همین دلیل این سیاره روز و شب ندارد. یک طرف آن دائم رو به خورشید و روز و طرف دیگر آن همواره در تاریکی و شب است. این عدم چرخش باعث آب و هوایی عجیب و غریب می شود. تقریباً یک طوفان همیشگی در اطراف آن در جریان است. 

ستاره صیقلی

5 مکان عجیب در فضا (قسمت دوم)

سطح این سیاره نوترونی از سطح شیشه هم صاف و صیقلی تر است. ستاره نوترونی زمانی متولد می شود که ستاره ای بزرگ انرژی اتمی خود را از دست می دهد و هسته آن متلاشی می شود. جاذبه این ستاره در حال تمام شدن آن قدر قوی است که هر چیزی حتی گرد و غبار را نیز صاف و مسطح می کند بنابراین ما نمی توانیم آن جا برویم یا آن جا بمانیم. خب پس از همین جا توی سفینه آن را ببینید. الان شما شاهد لرزش شدید روی سطح این ستاره هستید که باعث خلق کوه می شود. درست مانند کاری که زلزله بر روی کره زمین انجام می دهد ولی در این جا کوه ها در عرض چند لحظه خلق و دوباره نابود می شوند زیرا جاذبه این ستاره کوه ها را به هسته مرکزی خود می کشاند و دوباره سطح آن به حالت صاف و صیقلی خود بر می گردد.

 آتش بازی و غبار ستاره

5 مکان عجیب در فضا (قسمت دوم)

 آخرین سفرمان به سوی سوپرانو است. ستاره ای در حال انفجار! از داخل فضاپیما تماشاگر یک واکنش هسته ای شدید هستید که منجر به انفجار داخلی این ستاره می شود. شاهد انفجاری هستید که نور آن به اندازه نور میلیون ها ستاره در کنار هم است. مانند یک آتش بازی عظیم الجثه است پر از گازهای رنگی و غبارهایی که فضا را پر می کند. این گاز و غبار مواد لازم برای خلق همه چیز را در خود دارد از سیارات گرفته تا اقیانوس ها و حتی انسان ها! لحظه شروع آفرینش و جهان هستی، عناصر ابتدایی و حیاتی تشکیل دهنده آن هیدروژن و هلیوم بود. بقیه عناصر از کربن تا آهن در هسته مرکزی ستارگان درست شدند و انفجار ستارگان این عناصر را وارد فضای اطراف کرد که منجر به ایجاد حیات و زندگی در کهکشان بود.

منبع: ماهنامه نبات

تنظیم: فهیمه امرالله

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.