تبیان، دستیار زندگی

راه‌های مبارزه با سرماخوردگی

شاید سرماخوردگی عادی باشد، اما تقریبا همیشه آزاردهنده است. وقتی دیگر انرژی ندارید صبح از رختخواب بیرون بیایید، چگونه کارها و وظایف‌تان را انجام می‌دهید؟ خوشبختانه می‌توانید مجموعه‌ای از درمان‌ها و راهکارهای طبیعی را برای سرماخوردگی بکار ببرید که ارزش امتحان کردن را دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عطسه و سرفه

 

برایتان اتفاق افتاده است که آماده شده‌اید تا بعد از گذراندن یک روز بلند در محل کار، مدرسه و یا مراقبت و رسیدگی خانه و بچه ها استراحت کنید و آرامش داشته باشید، ولی می بینید احساس خوبی در سرو بدن تان ندارید.

آب ریزش بینی دارید، سردرد دارید، و در بینی و قفسه سینه تان احساس گرفتگی می‌کنید. ممکن است گلوی تان خارش داشته باشد و دردناک باشد، و شاید عطسه های غیرارادی و غیرقابل کنترلی داشته باشید که تمام آنهایی را که در نزدیکی شما هستند خبردار کند و بیازارد. احتمالا سرفه‌های‌تان نیز شروع می‌شود و در بدن‌تان احساس درد و ناراحتی و کوفتگی دارید. حتی ممکن است دچار تب و تهوع هم شوید. تمام این نشانه ها دال بر یک بیماری ناخوشایند هستند: سرماخوردگی.

داشتن خواب با کیفیت و بدون وقفه در شب به شما کمک می‌کند تا با سرماخوردگی مبارزه کنید

شاید سرماخوردگی عادی باشد، اما تقریبا همیشه آزاردهنده است. آیا تاکنون واقعا فرصت داشته‌اید این رخداد فصلی را تیمار کنید؟ وقتی دیگر انرژی ندارید تا صبح از رختخواب بیرون بیایید، چگونه کارها و وظایف‌تان را انجام می‌دهید؟

می‌توانید از جدیدترین داروهای سرماخوردگی موجود در داروخانه محل‌تان  استفاده کنید، اما داروهای شیمیایی اغلب عوارضی دارند که بهتر است تجربه‌شان نکنید. خوشبختانه می‌توانید مجموعه‌ای از درمان‌ها و راهکارهای طبیعی را بکار ببرید که ارزش امتحان کردن را دارند.

زیاد آب بنوشید

وقتی سرما خورده‌اید، آب می‌تواند یکی از بهترین راهکارها باشد. وقتی بیمار هستید، حفظ آب کافی برای بدن حیاتی است و نوشیدن آب فراوان عموما بهترین راه تامین این نیاز می‌باشد. گرم و سرد آن فرقی نمی‌کند، فقط مطمئن شوید که هر روز آب کافی می نوشید. این بهترین کار برای پیشگیری از کم آبی بدن است.

بخور بدهید

وارد شدن بخار به بینی و ریه ها کمک می‌کند تا گرفتگی آنها برطرف شود. به شیوه های متنوعی می‌توانید خودتان را در معرض بخار قرار دهید. گرفتن دوش آب گرم یا حمام داغ راهی است ساده برای این منظور. همچنین می‌توانید مدتی در وان آب گرم بمانید.

می‌توانید کاسه‌ای را از آب در حال جوش پر کرده، حوله نازکی را روی سرتان گذاشته و از بخاری که بالا می‌آید تنفس کنید.

با آب نمک غرغره کنید

غرغره کردن با آب نمک می‌تواند به خارج کردن مایعات اضافی از حلق و گلو کمک کند. همچنین این کار با رقیق کردن ترشحات گلو، به خارج کردن آلرژن‌ها و باکتری‌ها نیز کمک می نماید.

سوپ مرغ بخورید

زمان طولانی نیست که سوپ به عنوان درمانی برای سرماخوردگی شناخته شده است. وقتی سرما خورده‌اید، خوردن سوپ مرغ واقعا می‌تواند به شما در داشتن احساسی بهتر کمک کند. بنا به گفته دکتر استفان رنارد، متخصص ریه که در مرکز پزشکی داشگاه نبراسکا در اوماها کار می‌کند، سوپ مرغ حاوی موادی است که به مبارزه با علائم ناخوشایند در قسمت فوقانی سیستم تنفسی کمک می نماید.

مکمل زینک مصرف کنید

طبق اطلاعات یافته شده در وب سایت کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، مصرف قرص های مکیدنی زینک (روی) می‌تواند مفید باشد. هرچند این شیوه شاید به پیشگیری از سرماخوردگی کمکی نکند، اما می‌تواند در کوتاه کردن دوره بیماری موثر باشد.

قوری نتی برای شستن بینی

 

با قوری نتی بینی‌تان را بشویید

قوری نتی (neti pot) با قوری های معمولی تفاوت دارد. لوله این قوری مستقیم و سر آن مدور است تا به خوبی در سوراخ بینی جا بگیرد. قوری فاقد دسته است تا در سر انگشتان دست قرار گیرد و به راحتی در دست چرخش داشته باشد.

اگر تاکنون این وسیله ساده را امتحان نکرده‌اید، می‌توانید یکبار برای کاهش علائم سرماخوردگی‌تان از آن استفاده کنید. این وسیله سینوس های تان را از آلرژن ها و پشت حلق تان را از ترشحات پاک می‌کند.

کمی ورزش کنید

البته قرار نیست زیاده روی کنید، اما انجام ورزش در حد متوسط می‌تواند هنگام سرماخوردگی به شما احساس بهتری بدهد. ورزش به رفع احتقان و گرفتگی کمک کرده و مجرای بینی‌تان را تمیز می‌کند.

سوپ مرغ حاوی موادی است که به مبارزه با علائم ناخوشایند در قسمت فوقانی سیستم تنفسی کمک می‌نماید. وقتی سرما خورده‌اید، خوردن سوپ مرغ واقعا می‌تواند به شما در داشتن احساسی بهتر کمک کند

 

بخوابید

مطالعات نشان داده‌اند عدم خواب کافی روی سیستم ایمنی تان تاثیر می گذارد و بالعکس، داشتن خواب با کیفیت و بدون وقفه در شب به شما کمک می‌کند تا با سرماخوردگی مبارزه کنید.

ویتامین ث مصرف کنید

ویتامین ث حتی اگر بهترین درمان طبیعی سرماخوردگی نباشد، اما مصرف مکمل آن می‌تواند به شما احساس بهتری بدهد. اگر این ویتامین به شکل مکمل آن در دسترس تان نیست، می‌توانید یک لیوان آب پرتقال بنوشید.

کمی بخندید

مدت‌هاست که خنده به عنوان کمکی برای دفع بیماری شناخته شده است. خنده به شما کمک می‌کند علائم سرماخوردگی را تخفیف دهید.

اگر بخاطر سرماخوردگی در رختخواب درازکشیده‌اید، یک فیلم خنده دار تماشا کنید یا یک داستان طنز بخوانید. آنگاه می‌بینید زودتر از آن چه فکرش را بکنید احساس بهتری خواهید کرد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.