وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر نفت با بیان اینکه شرکت های بزرگ نفت جهان می توانند شعب خود را در ایران تاسیس کنند، اعلام کرد: تحریم های نفتی ایران در چند روز آینده به طور کامل لغو می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زمان لغو کامل تحریم نفتی ایران

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت های بزرگ نفت جهان می توانند شعب خود را در ایران تاسیس کنند، اعلام کرد: تحریم های نفتی ایران در چند روز آینده به طور کامل لغو می شود.

بخش سیاست تبیان
تحریم نفت

 بیژن زنگنه امروز در دوازدهمین همایش صنعت پتروشیمی ایران با اشاره به نهایی شدن روند مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ١+٥  و لغو تحریم ها در روزهای آینده گفت: با لغو تحریم ها صنعت پتروشیمی ایران قدم به دوران جدید خواهد گذاشت و می توانیم به تحقق کامل برنامه های موجود در چشم انداز ٢٠ ساله کشور امیدوار باشیم.

وزیر نفت با اشاره به اجرای سیاست های اصل ٤٤ در صنعت پتروشیمی ایران، تصریح کرد: هم اکنون محوریت توسعه این صنعت به بخش خصوصی و تعاونی ها واگذار شده و مهمترین بحث در این صنعت، تأمین پایدار خوراک و ایجاد زیرساخت ها از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

این عضو کابینه دولت با تأکید بر اینکه برای صنعت پتروشیمی ایران جهش بزرگی را برنامه ریزی کرده ایم، اظهار داشت: براساس قیمت های محصولات پتروشیمی در سال ٩٢، ارزش محصولات پتروشیمی ایران براساس برنامه ریزی ها به ٧٠ میلیارد دلار خواهد رسید که تحقق این هدف نیازمند سرمایه گذاری عظیم، فناوری روز و بازاریابی است.

این مقام مسئول، تأمین خوراک را مهمترین بحث کنونی صنعت پتروشیمی دانست و افزود: ایران به اندازه کافی خوراک در سواحل خلیج فارس برای مجتمع و طرح های جدید دارد و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در طرح های جدید تولید اتیلن ها از ان. جی. ال و اتان و پروپان برنامه ریزی شده است.

زنگنه با یادآوری اینکه براساس برنامه ریزی انجام گرفته، تولید اوره از ۴.۵ میلیون تن کنونی به ١٣ میلیون تن و متانول از ٥ میلیون تن کنونی به ١٥ میلیون تن خواهد رسید، اظهارداشت: علاوه بر این، با تکمیل فازهای پارس جنوبی تا سال ٢٠١٧ میلادی اتان، پروپان و نفتا به اندازه کافی برای طرح های جدید صنعت پتروشیمی به عنوان خوراک وجود خواهد داشت.

وی ادامه ادامه : همچنین با تکمیل طرح های پالایشگاهی کشور تا ٣ سال آینده، نفت سفید و نفت کوره مازاد بر نیاز کشور وجود خواهد داشت که می تواند خوراک صنایع پتروشیمی شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه یکی از مزیت های سرمایه گذاری در ایران دسترسی به خوراک مناسب است، تاکید کرد: با تکمیل طرح های پالایشگاهی در بخش نفت و گاز بیش از ١٢ میلیون تن ال پی جی، ٤,٥ میلین تن اتان، ١٣ میلیون تن نفت علاوه بر خوراک های موجود آماده تخصیص به سرمایه گذاران است، ضمن آنکه خوراک گاز نیز به اندازه کافی در دسترس سرمایه گذاران قرار دارد.

زنگنه، سیاست وزارت نفت را حمایت از بخش خصوصی و تعاونی های فعال در صنعت پتروشیمی دانست و گفت: همزمان با حمایت از سرمایه گذاران داخلی تمایل داریم سرمایه گذاران خارجی نیز در این صنعت حضور داشته باشند.

وزیر نفت با اشاره به دسترسی به فناوری های پیشرفته در صنعت پتروشیمی، افزود: ایران از ادامه همکاری موثر با شرکت های تراز اول به منظور انتقال فناوری استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه ایران پس از تحریم با ایران پیش از تحریم بسیار متفاوت است، ادامه داد: شرکت های خارجی که پیش از این در ایران حضور داشته اند، می توانند به نام خودشان در ایران شعبه تاسیس کرده و با حمایت ما به انتخاب شرکای راهبردی ایرانی در این زمینه اقدام کنند.

زنگنه، سیاست وزارت نفت را حضور در عرصه بین المللی بازرگانی پتروشیمی دانست و تاکید کرد: از جمله تصمیم های مهم در این زمینه واگذاری اجرای طرحهای ان جی ال به بخش خصوصی و تعاونی است.

وی همچنین با بیان اینکه از اجرای واحدهای پروپیلین در داخل سرزمین حمایت می کنیم، افزود: اصرار داریم تاسیس این واحدها همراه با ایجاد صنایع پایین دستی باشد، ضمن اینکه به دنبال این نیستیم تا پروپیلین را صادر کنیم بلکه تاکید داریم تا از آن محصولات دیگری را ساخته و صادر کنیم.

زنگنه با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی دولت و وزارت نفت برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، افزود: بر این اساس بالاترین تخفیف در قیمت خوراک تا ٣٠ درصد برای احداث زنجیره های پایین دستی دیده شده که این اختیار از سوی دولت در اختیار وزارت نفت قرار داده شده است.

وزیر نفت ، مهمترین نقش شرکت ملی صنایع پتروشیمی را رگولاتوری در این صنعت دانست و ادامه داد: از دیگر وظایف این شرکت جلوگیری از اقدام های برهم زننده رقابت سالم است.منبع: باشگاه خبرنگاران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین