تبیان، دستیار زندگی
هنوز مدت کوتاهی از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما و به دنبال آن افزایش قیمت ها نگذشته که شوک بزرگی را به مسافران وارد کرد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شوک بزرگ دولت به مسافران

هنوز مدت کوتاهی از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما و به دنبال آن افزایش قیمت ها نگذشته که شوک بزرگی را به مسافران وارد کرد...

فراوری: ه-هدایتی-بخش اقتصاد تبیان
بلیط هواپیما

دولت در هفته دوم آذرماه، آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را ابلاغ کرد تا به این وسیله نرخ بلیت در 170 مسیر داخلی آزادسازی شود؛ اما با وجودیکه بارها اعلام شده بود آزادسازی به معنای افزایش قیمت نیست، ناگهان پس از اعلام این موضوع، نرخ بلیت در پروازها به طور سرسام آوری بالا رفت، بطوریکه بلیت برای مشهد مقدس با رقم هایی تا 500 هزار تومان هم به فروش رسید.
هرچند که ایرلاین ها معتقدند این افزایش قیمت ربطی به آنها ندارد و دلالان چارتری این قیمت ها را تعیین می کنند اما واقعیت این است که افزایش ناگهانی قیمت بلیت هواپیما به دنبال اعلام آزادسازی اتفاق افتاد و زمینه را برای سودجویی عده ای در فقدان نظارت بر آژانس های متخلف ایجاد کرد.

مسافرانی كه از این پس قدرت خرید بلیت هواپیما را از دست داده اند باید با قیمت  هایی نزدیك به نرخ های قبلی بلیت هواپیما، بلیت قطار را هم تهیه كنند كه به گفته مسئولان شركت راه آهن این قیمت ها برای مسیرهای پرتقاضا تا ?? درصد افزایش خواهد داشت

همین افزایش قیمت موجب شد که بخش زیادی از متقاضیان سفر هوایی به مشهدمقدس در آستانه شهادت امام رضا(ع) از این سفر بازمانند و توان خرید بلیت با این قیمت ها را نداشته باشند و به فکر استفاده از وسیله حمل و نقل دیگری باشند اما در ادامه این تصمیم، خبر دوم دولت مبنی بر افزایش متوسط 8 درصدی قیمت بلیت قطار، شوک دیگری را به مسافران وارد کرد.
در واقع مسافران که برای استفاده از حمل و نقل هوایی ناامید شده بودند با قیمت های بالاتری در حمل و نقل ریلی هم مواجه هستند که همین موضوع، فشار بیشتری را به متقاضیان وارد می کند.

بنابر اعلام معاون مسافری شرکت راه آهن، قیمت بلیت قطار مسافری از 25 آذرماه به طور متوسط 8 درصد افزایش می یابد. به گفته وی از 137 قطاری که در شبکه ریلی تردد می کنند، 91 قطار با 10 درصد و کمتر از آن افزایش و 46 قطار نیز حدود 15 درصد افزایش قیمت خواهند داشت.
محمد راشدی با اعلام اینکه شرکت هایی مجاز خواهند بود تا 20 درصد افزایش قیمت دهند که در روزهای غیر پیک مسافر هم تخفیف لازم را برای مسافران در نظر بگیرند، افزود: با توجه به اینکه بلیت قطار 45 روزه پیش فروش می شود، کسانی که از قبل بلیت خریده اند، با همان نرخ قبلی محاسبه خواهد شد. وی تاکید کرد که 24 قطار که در مسیرهای حومه ای تردد می کنند، مشمول افزایش قیمت ها نمی شوند.

انتقاد مجلس از افزایش قیمت

در این زمینه یك عضو كمیسیون عمران مجلس با اشاره به انتقاد از افزایش قیمت ها در دو بخش حمل و نقل ریلی و هوایی، گفت: مشخص نیست كه وزارت راه و شهرسازی چه سبك و سیاقی برای افزایش قیمت ها دارد اما این موضوع به صلاح مردم نیست.

بنابر اعلام معاون مسافری شرکت راه آهن، قیمت بلیت قطار مسافری از 25 آذرماه به طور متوسط 8 درصد افزایش می یابد. به گفته وی از 137 قطاری که در شبکه ریلی تردد می کنند، 91 قطار با 10 درصد و کمتر از آن افزایش و 46 قطار نیز حدود 15 درصد افزایش قیمت خواهند داشت.

محمد دامادی با بیان اینكه نباید هر زمان مشكل یا كمبود بودجه ای هست، فشار را به مردم بیاورند، اظهار داشت: معتقدم این افزایش قیمت ها در زمان پیك سفرها كار درستی نیست و در نهایت هم اتفاق خوبی در این بخش ها نمی افتد چرا كه از توان متقاضیان كاسته می شود. او گفت: اینكه در زمان افزایش مسافر، قیمت ها را بالا ببریم، كار درستی نیست. الان در این فصل مردم گرایش دارند تا به مشهد مقدس سفر داشته باشند كه در این شرایط، قیمت ها گران شده است. دامادی، این رفتار را سودجویانه دانست و اظهار داشت: وقتی كه مردم به بلیت نیاز دارند، نباید آن را گران كنیم چرا كه در نهایت به این بخش ها هم آسیب وارد می شود، زیرا مردم نمی توانند پیش بینی برای سفرها داشته باشند و با این قیمت های گران هم تقاضا كاهش می یابد.

بنابراین به نظر می رسد، مسافرانی كه از این پس قدرت خرید بلیت هواپیما را از دست داده اند باید با قیمت هایی نزدیك به نرخ های قبلی بلیت هواپیما، بلیت قطار را هم تهیه كنند كه به گفته مسئولان شركت راه آهن این قیمت ها برای مسیرهای پرتقاضا تا ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت. این در حالی است كه از ابتدای روی كارآمدن عباس آخوندی در وزارت راه وشهرسازی همواره تاكید بر این بوده كه سهم حمل و نقل جاده ای كاهش یافته و بیشتر سفرها به ریل انتقال یابد، موضوعی كه به نظر می رسد در عمل اتفاق نیافته و مسافران زیادی از این پس به حمل و نقل جاده ای افزوده شود. براین اساس، باوجود آمار بالای تصادفات رانندگی در كشور كه سالانه چندین هزار نفر را به كام مرگ می كشاند، ایجاد تسهیلات لازم برای استفاده مسافران از حمل و نقل ریلی و هوایی ضروری به نظر می رسد اما این اقدامات دولت به طور حتم میزان استفاده از جاده را در حمل و نقل افزایش می دهد.


منابع : شفاف / مهر