تبیان، دستیار زندگی

در هوای سرد ورزش کنیم یا نه؟

بدون شک ورزش کردن در هوای دلپذیر بهار و خنکای پاییز لذت بخش است. اما سوال اینجاست که آیا در فصل سرما نیز باید ورزش کرد یا اینکه کتانی‌ها را درآورد و به کنج گرم و نرم خانه خزید؟ البته که ورزش در هر حالی خوب است. در این مطلب به این سوال مهم جواب می‌دهیم و راهنمایی‌های بیشتری برای ورزش در این فصل داریم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 ورزش و زمستان ،  ورزش و سرما ، ورزش و هوای سرد ،

ورزش همیشه و همه جا

درست است که هوا سرد شده است، اما این به معنی قطع فعالیت‌های بدنی نیست. نباید ورزش را کنار گذاشت، اما باید درست عمل کرد. ورزش کردن در سرمای زمستان نیز مفید است، چون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

درست است که هوا سرد است، دماغ ها چکه می‌کنند و باد سردی می وزد، اما بدن انسان مقاوم تر از این حرف هاست و باید خود را با شرایط وقف دهد. این مسئله کمی زمان می‌برد، اما اگر درست و منطقی عمل کنید و مقاومت بدن را بالا ببرید، خیلی زود به شرایط عادت می‌کنید و از فواید ورزش در هر فصلی بهره می‌برید.

اگر به ورزش‌های زمستانی علاقه دارید و می‌خواهید در هوای آزاد ورزش کنید، لازم است تمام بدن‌تان را به خوبی با دستکش، کلاه، شال گردن و کفش مناسب بپوشانید

 

ورزش در هوای آزاد آری، اما نه برای همه!

ورزش کردن در هوای آزاد آن هم در فصل سرما برای افراد بالای چهل سال توصیه نمی‌شود. زمانی که هوا سرد می‌شود، قلب بیشتر فعالیت می‌کند تا گرمای لازم را به اندام‌ها برساند، در نتیجه تندتر از حد عادی می‌زند. علاوه بر این سرما به طور مستقیم روی ریه‌ها و برونش ها تاثیر می‌گذارد.

به همین دلیل لازم است افراد بالای 40 سال، افرادی که دارای سابقه‌ی فامیلی مشکلات قلبی (مانند سکته قلبی) هستند باید از ورزش کردن در هوای آزاد بپرهیزند و ورزش مناسبی در سالن ورزشی انتخاب کنند.

مراقب خطرهای احتمالی باشید

انجام ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری در فصل زمستان مناسب نیست، چون سرعت این قبیل ورزش‌ها بالاست و بدن زمان کافی برای وقف دادن خود با شرایط جدید را ندارد. ورزش‌های سرعتی در این فصل توصیه نمی شود، چون هوای سردی که تنفس می‌شود به طور مستقیم برونش ها و ریه ها را حساس می‌کند. در نتیجه امکان بروز برونشیت و بیماری های ریوی افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر این خطر افتادن و حوادث نیز در چنین ورزش‌هایی بالاست. یخ زدگی زمین و لیز بودن آن به خودی خود خطرساز است.

بدن‌تان را بیشتر گرم کنید

در هوای سرد جریان خون کمابیش به سختی انجام می‌شود و رگ های خونی منقبض می‌شوند. عضلات و تاندون های پا، ران ها و بازوها نیز منقبض هستند. بنابراین لازم است که مدت زمان گرم کردن بدن را طولانی کنید.

اگر بدن‌تان را به اندازه‌ی کافی با حرکات کششی مناسب گرم نکنید، احتمال پیچ خوردگی و بروز آسیب های عضلانی بویژه در صورت زمین خوردن بیشتر می‌شود.

خودتان را بپوشانید

اگر به ورزش‌های زمستانی علاقه دارید و می‌خواهید در هوای آزاد ورزش کنید، لازم است که تمام بدن‌تان را به خوبی بپوشانید. این کار باعث بهبود گردش خون می‌شود. دستکش، کلاه، شال گردن و کفش مناسب از واجبات ورزش‌های زمستانی است.

لازم است که انتهاهای بدن یعنی انگشتان دست و پا به خوبی پوشانده شوند، چون بیشترین حساسیت را نسبت به هوای سرد دارند. هر چه انتهاهای بدن سردتر شوند، جریان خون با مشکل بیشتری مواجه می‌شود و کندتر حرکت می‌کند.

آب بیشتری بنوشید

حتی زمانی که هوا سرد است نیز بیشتر آب بنوشید تا بدن‌تان دچار کم آبی نشود. درست است که با سرد شدن هوا کمتر احساس تشنگی می‌کنید، اما این مسئله نباید باعث شود مصرف آب را کاهش دهید.

اکثر افراد تصور می‌کنند که با سرد شدن هوا زیاد عرق نمی‌کنند، اما باید بدانید که در هوای سرد نیز به اندازه‌ی هوای گرم بدن آب از دست می‌دهد. بنابراین بطری آب همیشه همراهتان باشد و به طور مرتب جرعه جرعه آب بنوشید. بهتر است از نوشیدن آب شرب خودداری کنید.

خوب نفس بکشید

تنفس درست این است که هوا را از طریق بینی وارد کرده و از طریق برونش ها خارج می‌کند. به این ترتیب هوای سرد به طور مستقیم وارد سیستم تنفسی نمی شود، چون هوا ابتدا از طریق مجاری تنفسی فوقانی عبور کرده و ملایم شده است.

توصیه‌ی دیگر این است که خودتان را از جریان مستقیم هوا دور نگه دارید، یعنی خلاف جهت باد حرکت کنید. به این ترتیب نیز خطر جذب مستقیم هوای سرد کمتر می‌شود.

افراد بالای 40 سال، افرادی که دارای سابقه‌ی فامیلی مشکلات قلبی (مانند سکته قلبی) هستند باید از ورزش کردن در هوای آزاد بپرهیزند و ورزش مناسبی در سالن ورزشی انتخاب کنند

 

به بدنتان فشار نیاورید

در هوای سرد بدن نیاز به زمان کافی برای وقف دادن خود با شرایط جدید و انرژی بیشتر دارد تا به درستی عمل کند. بنابراین نباید به خودتان فشار بیاورید. اگر حالتان خوب نیست، سردرد دارید، نمی توانید به درستی نفس بکشید و یا تپش قلب گرفته‌اید، دست از ورزش کردن بکشید.

زمانی که هوا بیش از اندازه سرد می‌شود، به فعالیت‌های دیگری بپردازید. نیازی نیست حتما در پارک و فضای آزاد بدوید؛ پیاده روی کنید و غیره. ورزش‌های باشگاهی یا حتی انجام حرکات ورزشی در منزل نیز مفید هستند.

آیا لازم است چربی بیشتری مصرف کنید؟

اکثر مردم تصور می‌کنند که زمستان فصل خوردن غذاهای سنگین و چرب است. متخصصان تغذیه به ویژه برای ورزشکاران توصیه می‌کنند که انرژی بیشتری به عضلات برسانند تا به درستی به وظایف خود عمل کنند.

در فصل سرما بدنی که فعال است، به انرژی بیشتری نیز نیاز دارد. مصرف کربوهیدرات‌ها برای کسب انرژی مفیدتر هستند و از خستگی عضلانی جلوگیری می‌کنند.

بعد از ورزش احتیاط کنید

اگر احتیاط کنید، بدون سرماخوردن ورزش خواهید کرد. برای این کار علاوه بر رعایت توصیه‌های لازم در حین ورزش، باید بعد از ورزش نیز محتاط باشید. برای دور ماندن از سرماخوردگی بعد از ورزش، لباس‌های یخ زده، مرطوب و خیس عرق را در آورید. یک دوش آب گرم بگیرید.

بدن‌تان را بکشید، یعنی اینکه حرکات کششی انجام دهید. لباس خشک و مناسب بپوشید. یک نوشیدنی گرم مانند چای گرم، چای با لیمو یا شیرکاکائوی گرم برای خودتان آماده کنید و بدن‌تان را به آرامش برسانید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.