تبیان، دستیار زندگی
حتما تا به حال هنگام عبور از خیابان های منتهی به حرم مطهر قصد کرده اید سلامی به گنبد و حرم آقا بدهید اما ناخواسته متوجه مدرن گرایی اطراف حرم شده اید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدرن گرایی در اطراف حرم رضوی

حتما تا به حال هنگام عبور از خیابان های منتهی به حرم مطهر قصد کرده اید سلامی به گنبد و حرم آقا بدهید اما ناخواسته متوجه مدرن گرایی اطراف حرم شده اید...

فرآوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان
مدرن گرایی در اطراف حرم رضوی

هسته اولیه شهر مشهد به قدر زمان شهادت علی ابن موسی الرضا علیه السلام قدمت دارد و از آن زمان تا كنون مامن مومنین و عرفا و اولیاء خداوند بوده است و به تبع آن از شریف ترین مكان های روی زمین است.
نكته آنجاست كه معماری و شهرسازی نیز تابعی از همین گزاره هایی است كه الزامات هویت شهری مشهدالرضا را شكل می دهند.
یادش بخیر سالها پیش كه برای اجرای طرح توسعه حرم زمینهای اطراف آن خریداری شده بود؛ بر تابلوهای كوچكی كه در خیابانها نصب شده بود نوشته بود: "لطفا با حضور قلب عبور كنید؛ اراضی طرح توسعه حرم"
اما به راحتی و با انجام یک پروژه توسعه با عنوان زیرگذر حرم، مرز درون و برون از میان برداشته می شود و اهمیت حضور قلب رنگ می بازد.
سالهاست از آن روزگار گذشته و حالا چند صباحی است كه به همت دوچندان بورژواها و سودای طمع آنان كه سود مالی و اعتبارات بانكی خود را در گرو برج سازی در حریم حرم آن امام می بینند؛ سیما و منظر سنتی و اسلامی این شهر تغییر كرده است.
در این باب سخن بسیار است. اما چیزی كه بیش از همه آنان را كه دل در گرو آستان قدس حضرتش دارند، رنجور می كند؛ نوعی از معماری و شهرسازی است كه نه تنها منطبق با هویت مذهبی و معنوی این شهر نیست بلكه در تعارض با شهرسازی اسلامی نیز هست. مشهد الرضا آنچنان كه از نامش نیز هویداست؛ از شهادت هفتمین فرزند حضرت زهرا چشمه می گیرد و اوست كه باید فصل الخطاب و كانون توجهات شهرسازی و معماری آنجا باشد.

مشهد قرارگاه عاشقان اهل بیت(ع) است و نباید اهداف تجاری و اقتصادی از معنویت این شهر کم می کرد و در حال حاضر با ورود به مشهد گمان نمی کنیم که وارد دومین کلانشهر مذهبی جهان شده ایم زیرا متولیان محافظت از آثار تاریخی و معنوی آن گونه که شایسته بوده به معنویت و فرهنگی که در دل این شهر نهفته است، توجه نکرده اند.

اما حتی خیابانهای منتهی به حرم نیز كه محور اصلی و راه رسیدن به حرم اند (با دقت بخوانید، راه رسیدن به حرم!) هیچ نشانی از راه ندارند. راه باید مبین مقصد باشد و در عالم تمثیل، بر منتهای خود دلالت كند.
به راستی خیابان امام رضا (ع) چه نشانی از این نام دارد؟
جز آنكه جولانگاه معماری پست مدرن شده است و بر سبیل زراندوزان می تازد؟ بدتر آنكه این خبط و خطا از نهادهایی سر می زند كه با نام ائمه ثبت شده اند و آن را بر سردرهای خود نصب نموده اند.

مشاهده گنبد رضوی از میدان شهدا آرزویی دست نیافتنی
در این شهر دیدن گنبد رضوی از همین میدان شهدا هم آرزویی دست نیافتنی شده و شتاب ساخت و سازهای بی رویه خاطر زائران و مجاوران را آزرده ساخته است.

یک مهندس شهرسازی در این خصوص گفت: نظم که یکی از شاخص های معماری اسلامی ایرانی است در ساختمان سازی مسیرهای منتهی به حرم مطهر دیده نمی شود و این چالش روز به روز در کالبد شهر رخنه می کند.
مخدوش شدن چهره پایتخت معنوی
هادی محسنی بیان کرد: برخی از مهندسان شهری آشنایی کافی نسبت به اصول معماری ندارند و اغلب شاهد ساختمان هایی در شهر هستیم که هیچ شباهتی به یک ساختمان در شهر مذهبی ندارد؛ این موضوع بیش از همه معنویت این شهر را زیرسوال می برد.
وی با اعلام اینکه سر برآوردن غول های آهنی در کنار حریم مطهر رضوی همچون سایر ساخت و سازهای بی هویت چهره پایتخت معنوی را مخدوش کرده، افزود: عدم تحقق مدیریت واحد شهری سبب شده هر فردی بنا به سلیقه و مصلحت خود در این شهر اقدام کند و به نظر می رسد در سایه مدیریت واحد، مسئله معماری نیز در این شهر حل می شود.

مدرن گرایی در اطراف حرم رضوی

ساخت گسترده ساختمان های تجاری در پایتخت معنوی خسارت آفرین است
این مهندس شهرسازی یادآور شد: ساخت و ایجاد برج های سربه فلک کشیده دردی را از زائران و مجاوران این شهر دوا نکرده و این موضوع موجب رونق توریسم مذهبی نمی شود زیرا اغلب زائران به عشق زیارت بارگاه رضوی و تماشای معماری اسلامی و کهن به این شهر سفر می کنند لذا افرادی که تفکر احداث هتل و ساختمان های تجاری و اداری پیرامون حرم مطهر را دارند باید باور کنند که ادامه این روند به ماهیت این شهر مذهبی آسیب زده و خسارت آفرین است.
در گذشته موقعیت حرم مطهر به گونه ای بود که حتی از دورترین فاصله نیز بارگاه رضوی دیده می شد اما اکنون از برخی خیابان های منتهی به حرم مطهر هم نمی توان حرم مطهر را مشاهده کرد و این نقطه ضعفی بزرگ در شهرسازی است.منابع : مشرق / فرهنگ نیوز / مهر