تبیان، دستیار زندگی
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: فعالیت هیئت های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۲۱ آذر و فعالیت هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲۸ این ماه آغاز می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جدول زمان بندی انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: فعالیت هیئت های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۲۱ آذر و فعالیت هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲۸ این ماه آغاز می شود.

بخش سیاست تبیان
انتخابات

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی پورعلی مطلق همچنین اظهار کرد: هیئت های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری در ظرف زمانی پنج روز و هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در ظرف زمانی شش روز تشکیل خواهند شد.
وی در ادامه تصریح کرد: هیات های اجرایی پس از پایان مهلت ثبت نام ظرف یک دوره زمانی ده روزه، صلاحیت داوطلبان را به استناد ماده 50 قانون انتخابات و براساس استعلامات از مراجع چهارگانه معین در قانون انجام می دهد. پس از بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت های اجرایی، بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت های نظارت و پس از آن در شورای نگهبان انجام خواهد شد که این روند تا 5 اسفند ادامه خواهد یافت.
مدیرکل انتخابات وزارت کشور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مدت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان گفت: براساس جدول زمان بندی و طبق ماده 23 آیین نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری، زمان تبلیغات داوطلبان نمایندگی این مجلس از 22 بهمن تا 5 اسفند به مدت 14 روز تعیین شده است.
وی افزود: زمان تبلیغات برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از 29 بهمن تا 5 اسفند به مدت یک هفته تعیین شده است.

پورعلی مطلق در پاسخ به پرسش دیگری درباره کیفیت تبلیغات انتخاباتی نیز گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون انتخابات در شورای نگهبان با ایرادهایی مواجه و به مجلس بازگردانده شد که اگر مجلس آن را اصلاح کند و در شورای نگهبان به تصویب برسد در نحوه تبلیغات انتخاباتی داوطلبان تغییراتی در مقایسه با دوره های پیش ایجاد خواهد شد.
دبیر ستاد انتخابات کشور در پاسخ به پرسش دیگری درباره سرفصل های روند برگزاری انتخابات طبق جدول زمان بندی افزود: براساس این جدول، زمان بندی برای روند اجرایی انتخابات خبرگان 77 روز و برای مجلس شورای اسلامی 70 روز تنظیم شده و از نظر محتوا نیز دارای تفاوت هایی است. به عنوان نمونه، کار بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری فقط در شورای نگهبان انجام می شود، اما این اقدام برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیئت های اجرایی، هیئت های نظارت و شورای نگهبان انجام خواهد شد.

طبق ماده 16 آئین نامه اجرایی هیئت مرکزی نظارت، اطلاعات داوطلبان مجلس خبرگان را به مدت 3 روز در اختیار شورای نگهبان قرار می دهند تا کار بررسی صلاحیت ها آغاز شود. این شورا نیز از 6 دی تا 15 بهمن صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را بررسی می کند

پورعلی مطلق همچنین از برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی برای بیش از 960 هزار نفر از عوامل اجرایی انتخابات در مناطق مختلف کشور با هدف تسلط بر مباحث حقوقی، اجرایی، مالی، پشتیبانی و امنیتی خبر داد و گفت: آخرین این دوره ها 17 و 18 آذر با حضور بیش از 186 نفر از فرمانداران و بخشداران در اهواز با حضور عوامل اجرایی از استان های مجاور خوزستان برگزار می شود. پس از این دوره، همایش آموزشی توجیهی برای همه عوامل اجرایی انتخابات شامل هیئت های اجرایی، ستادهای انتخابات استان ها، فرمانداران و بخشداران برگزار خواهد شد.
دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی گفت: طبق ماده 16 آئین نامه اجرایی هیئت مرکزی نظارت، اطلاعات داوطلبان مجلس خبرگان را به مدت 3 روز در اختیار شورای نگهبان قرار می دهند تا کار بررسی صلاحیت ها آغاز شود. این شورا نیز از 6 دی تا 15 بهمن صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را بررسی می کند.
مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از 5 تا 14 دی در هیئت های اجرایی انجام می شود و پس از آن، بررسی صلاحیت ها طبق روال در هیئت های نظارت استانی، هیئت مرکزی نظارت و شورای نگهبان تا 5 اسفند ادامه خواهد یافت.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تغییر در تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان گفت: با احتساب دو نماینده مجلس خبرگان رهبری از استان البرز، فقط در تعداد نمایندگان خبرگان رهبری تغییر ایجاد و شمار نمایندگان این مجلس از 86 نفر به 88 نفر افزایش می یابد.
پورعلی مطلق افزود: در تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتخابات اسفند تغییری ایجاد نمی شود و 290 نماینده از 207 حوزه انتخابیه برگزیده خواهند شد.
دبیر ستاد انتخابات کشور در پایان گفت: در انتخابات آینده در 430 شهرستان، 207 حوزه انتخابیه خواهیم داشت که با آرای مردم 290 نماینده به مجلس دهم راه می یابند.منبع: ایسنا