تبیان، دستیار زندگی
شاید باور این مسئله راحت باشد که بگوییم وقتی فایلی را پاک می کنیم، بطور کامل از حافظه پاک می شود. اما حقیقت چیز دیگری است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

باورهای رایج اما اشتباه کامپیوتری-قسمت دوم

شاید باور این مسئله راحت باشد که بگوییم وقتی فایلی را پاک می کنیم، بطور کامل از حافظه پاک می شود. اما حقیقت چیز دیگری است...

ترجمه:محمد امین سعادت-بخش دانش و زندگی تبیان
کامپیوتر

با حذف اطلاعات، آنها بطور کامل از حافظه پاک می شوند
شاید باور این مسئله راحت باشد که بگوییم وقتی فایلی را پاک می کنیم، بطور کامل از حافظه پاک می شود. اما حقیقت این است که اینطور نیست.
هنگامی که شما فایلی را پاک می کنید، بخش قابل مشاهده ی فایل در حافظه پاک می شود، اما مقداری از اثر فیزیکی آن باقی می ماند. البته این اثر در زمانی که اطلاعات دیگری در آن فضا ذخیره شود، از بین می رود.
اگر بخواهیم این مسئله را ساده تر بیان کنیم، می توان چنین فضایی را ترسیم کرد: فرض کنید کف خانه تان خاکی شده و شما از اتاق بیرون می آیید. نتیجتا رد پای شما روی خاک می ماند و این رد پا تا زمانی باقی می ماند که شما یا افراد دیگری در آن محیط رفت و آمد کنید و این مشابه همان اتفاقی است که در رابطه با پاک کردن اطلاعات و حافظه  می افتد.
در اصل، هنگامی که فایلی پاک می شود، در هارد بعنوان فضای خالی برچسب می خورد اما تا زمانی که فایل دیگری روی آن نوشته نشود، همچنان قابل بازیابی است.
برای پاک کردن تمام فایل ها، عده ای استفاده از یک آهنربا و نزدیک کردن آن به هارد را پیشنهاد می کنند؛ در حالی که این مسئله در رابطه با حافظه های قدیمی فلاپی صدق می کند. اطلاعات حافظه های HDD و SSD امروزی با آهنربا تخلیه نمی شوند. البته می شود برای این کار، از برنامه هایی استفاده کرد که در آن، از پروسه ای استفاده می کنند که بر روی هارد تعداد زیادی گزاره 0 و 1 نوشته و پاک می شود، و این کار تا زمانی ادامه می یابد که اطلاعات دیگر قابل بازیابی نباشند.

مک از PC بهتر است / مک بی دلیل گرانقیمت است
مک ها همان PC(Personal Computer) هستند، با این تفاوت که از سیستم عامل OS x بجای ویندوز یا لینوکس استفاده می کنند.

کامپیوتر

قیمت بالای مک از آن جهت است که کیفیت و کمیت بالاتری نسبت به اکثریت پی سی ها دارند. یعنی اگر شما یک پی سی را بخواهید با مشخصات مک داشته باشید، تقریبا همان مقدار باید هزینه کنید.
این را هم در نظر داشته باشید که یک مک به تنهایی با یک پی سی قابل مقایسه نیست، چرا که یک ماوس و کیبورد بعلاوه مانیتور و همچنین اسپیکر، بیشتر از یک کیس پی سی دارد. و همه این ها از کیفیت های مثال زدنی برخوردار هستند.

برای اینکه آسیب پذیر نباشید، از مرورگر x استفاده کنید
هریک از مرورگر های موجود در بازار، ویژگی ها و امکانات جانبی خاص خود را دارند که آنها را از یکدیگر متمایز می کنند و کاربران را به سبب نیازشان جذب می کنند. اما همه شان محیطی بر بستر JavaScript هستند و از حیث باز کردن صفحات اینترنتی برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند و همگی به یک اندازه نسبت به حملات نفوذپذیر هستند.
و ذکر این نکته هم ضروری است که تقریبا تمام حملاتی که از طریق مرورگر صورت می گیرند، در اصل از طریق Add-on ها و پلاگین ها اتفاق می افتند. و برای مقابله با این نوع حملات، باید از آنتی ویروس هایی استفاده کرد که بد افزار های آنلاین را هم شناسایی می کنند.

افزایش رم، هسته و .... موجب افزایش سرعت می شوند
افزودن رم بهره وری کامپیوتر را افزایش می دهد و باعث می شود پردازش ها سریعتر انجام گیرند. هسته ها از طرف دیگر، بسته های مخلوط هستند. از نظر کیفی، یک پردازنده چهار هسته ای درجه بالا، می تواند همانند یک پردازنده هست هسته ای درجه پایین عمل کند.
بعلاوه اینکه کلمه "بهتر" در جاهای مختلف و برای کاربران مختلف کاربرد متفاوتی دارد.

اگر کامپیوترتان را خودتان جمع کنید، از نظر مالی به صرفه تر است
سال ها پیش، این یک گزاره درست بود. اما امروز کامپیوتر های سرهم شده نسبتا ارزان تر هستند. البته این بدین معنی نیست که سرهم کردن کامپیوتر کاری اشتباه است. بلکه برای کاربرانی حرفه ای که جزء به جزء سیستم شان برایشان اهمیت دارد، این کار بهتری است. اما به هرحال برای کاربران عادی که نوع اجزاء برایشان زیاد مهم نیست و فقط بازدهی کامپیوتر برایشان اهمیت دارد، خرید یک کیس اسمبل شده پیشنهاد می گردد.


منبع: makeuseof