تبیان، دستیار زندگی
هر ساله دانش آموزان زیادی در کنکور شرکت می کنند. یکی از مشکلاتی که دانش آموزان کنکوری با آن مواجه می شوند این است که نمی دانند همزمان با مدرسه و درس های روزانه، چگونه برای کنکور نیز مطالعه کرده و آماده شوند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه یک دانش آموز کنکوری موفق باشیم

هر ساله دانش آموزان زیادی در کنکور شرکت می کنند. یکی از مشکلاتی که دانش آموزان کنکوری با آن مواجه می شوند این است که نمیدانند همزمان با مدرسه و درس های روزانه، چگونه برای کنکور نیز مطالعه کرده و آماده شوند. این مساُله، زمانی مهم تر می شود که بدانیم بر خلاف دانش آموزان، سایر داوطلبان پشت کنکوری، وقت و زمان بیشتری برای مطالعه دروس خود دارند.مساُله مطالعه برای کنکور، همزمان با مدرسه آن قدر مهم است که بعضی از دانش آموزان که عملکرد ضعیف تری دارند، چنان این مساله را برای خود بزرگ و بغرنج می کنند که روحیه خود را از دست داده و دیگر نمی توانند آن گونه که باید وتوان دارند، برای کنکور مطالعه کنند. با توجه به آنچه که گفته شد،در این مقاله تصمیم گرفتیم تا درباره نحوه مطالعه دانش آموزان، همزمان با مدرسه صحبت کنیم.

دانش آموز

کارهایی که شما عزیزان باید برای مطالعه خوب و مفید انجام دهید تقریباً شامل موارد زیر می شود:
1-برنامه ریزی صحیح
یکی از مهم ترین و اساسی ترین عوامل پیشرفت یا شکست در کنکور، برنامه ریزی است. ما بارها و بارها درباره اهمیت برنامه ریزی برای داوطلبان(حتی در کارهای روزمره) صحبت کرده ایم. اهمیت برنامه ریزی برای دانش آموزان نیز همچون سایرداوطلبان بر کسی پوشیده نیست. شما دانش آموز غزیز کنکوری باید تلاش کنید تا یک برنامه صحیح و اصولی برای خود تنظیم نموده و طبق همان برنامه پیش بروید. به خاطر داشته باشید که ار واقعاً به برنامه خود عمل کنبد حتماً نتیجه بسیار خوبی خواهید گرفت. برای داشتن یک برنامه خوب کنکوری، چون شما عزیزان به مدرسه می روید و بخشی از وقت خود را در آنجا می گذرانید، باید به مدت زمان برنامه درسی خود که صرف مطالعه و آماده کردن تکلیف ودرس هایتان می شود و زمان رفت و آمد به مدرسه یا کلاس های تقویتی و... توجه کنید.

شما باید یک برنامه ریزی هفتگی داشته باشید و در این برنامه به ساعات مدرسه ونیز اوقاتی که باید هر روز برای تکالیف خود اختصاص دهید، توجه کنید؛ مثلاً اگر دانش آموز رشته ریاضی هستید و روزهای سه شنبه فیزیک دارید، مدت دو ساعت را برای انجام تکالیف و مطالعه درس های داده شده اختصاص دهید. به خاطر داشته باشید که مطالعه و آمادگی در دروس امسال، اهمیت زیادی برای کنکور شما نیز دارد؛ زیرا شما با مطالعه خوب و آمادگی کامل در ایندروس، می توانید به تست های کنکور هم پاسخ خوبی دهید.
نکته دیگری که شما عزیزان در برنامه ریزی باید در نظر بگیرید این است که حتماً به توان و انرژی خوود نیز توجه کنید. یک برنامه ریزی خوب آن است که مبتنی بر واقعیات باشد؛ متلاً چون دانش آموز هستید و فکر می کنید که باید ساعات بیشتری مطالعه کنید، از وقت استراحت و خواب خود نزنید. این کار، علاوه بر اینکه باعت خستگی شما می شود، باعث می گردد تا کم کم از برنامه تان عقب مانده و دچار ناراحتی و استرس شوید.


2-تلاش و پشتکار و انگیزه قوی شخصی
هر ساله درکنکور، دانش آموزان بسیاری موفق به کسب رتبه های عالی می شوند؛ پس رسیدن به این رتبه ها برای شما هم حتماً غیر ممکن نیست و شما هم می توانید نتیجه و رتبه خوبی در آزمون سراسری به دست بیاورید؛ اما لازمه این نتیجه خوب آن است که انگیزه و پشتکار وتلاش زیادی داشته باشید. حتماً هر روز قبل از مدرسه رفتن یا مطالعه،به خود بگویید که موفق خواهید شد. مطمئن باشید که پیروز می شوید و بزودی موفقیت خود را جشن خواهید گرفت؛ سپس در طول روز و بدون فکر کردن به مسائل منفی، فقط با پشتکار و تلاش و انگیزه قوی درس بخوانید. یادتان باشد که اگر انگیزه و پشتکار داشته باشید، به اندازه داوطلبان پشت کنکور و حتی بیش از آنها می توانید درس خواندهو موفق شوید.


3-نظم در امور
یکی از مشکلاتی که برخی از دانش آموزان کنکوری با آن مواجه هستند، این است که به دلیل رفتن به مدرسه، انجام تکالیف روزانه و ... نمی توانند خوب درس بخوانند؛ به عبارت دیگر، کنترل اوضاع برنامه درسی وقت خود را از دست می دهند. شما عزیزان براحتی می توانید بر این مشکل غلبه کنید و چاره این کار هم همان بر قراری نظم در کارهایتان است. سعی کنید که خود را به داشتن برنامه و نظم خاص در انجام تکالیف روزمره، مثل رفتن به مدرسه، مطالعه دروس، خواب و استراحت مقید کنید؛ به این ترتیب با برقراری نظم، جلوی هدر رفتن بخش زیادی از وقت شما گرفته خواهدشد.


4-حمایت و پشتیبانی خانواده
خانواده، نقش بسیار مهمی در حمایت و پشتیبانی از کنکوری ها دارد. اعضای خانواده، بخصوص والدین، می توانند با راهنمایی های درست و اصولی خود نقش مهمی در هدایت تحصیلی و آمادگی داوطلب داشته باشند. برای اینکه این موضوع تحقق یابد، یک سوی جریان رابطه، شمادانش آموزان عزیز هستید. سعی کنید هر وقت با مشکلی مواجه می شوید، نیاز به آرامش یا هم فکری دارید و یا احساس می کنید که مساله ای در امور درسی بخصوص کنکور ذهن شما را به همریخته است، آن را با خانواده خود در میان بگذارید.اگر حتی پدر  مادر شما نتوانند بنا به دلایل مختلفی، مثل کم سواد یا بی سواد بودن با داشتن مشغله زیاد، شمارادریابند، با خواهر و یا برادر خود، مشکلتان را در میان بگذارید. گاهی حتی اگر نتوانند کاری برای شما انجام دهند؛ همان صحبت کردن از مشکل هم باعث می شود تا شما احساس راحتی و آرامش کنید.


5-با خودتان رقابت کنید
چون شما عزیزان هر روز با همکلاسی وهم دبیرستانی خود در ارتباط هستید، ممکن است که بحث کنکور، بیشتر از حد معمول در صحبت های روزمره شما وارد شود. این بحث ها هم می تواند مثبت و هم می تواند منفی باشد. جنبه مثبت آن این است که می تواند در مدرسه یا حتی وقتی که در خانه هستید، به شکل تلفنی یا حضوری یا هم کلاسی های خود به مطالعه و رفع اشکال بپردازید. جنبه منفی آن هم این است که ممکن است در این ارتباط ها افکار منفی یا گزارش های غلط و استرس بر انگیزی از کنکور، میزان مطالعه بقیه داوطلبان، اطلاعات آنها، رتبه سال های قبل و... رد وبدل شود که تاثیر منفی بر شما عزیزان گذارد.

نکته ای که بایدتوجه داشته باشید این است که سعی کنید به سخنان منفی و استرس بر انگیز همکلاسی های خودتان توجه نکنید.به این موضوع اهمیت ندهید که چه کسی، چقدر مطالعه داشته است و شما در مقایسه با آن فردچگونه هستید.باید بدانید که اولاً سطح هر داوطلب در دروس مختلف با یکدیگر فرق می کند؛ مثلاً ممکن است نیاز باشد تا شما درس زیست شناسی را زیاد مطالعه کنید، اما همکلاسی تان این درس را بسیار کمتر از شما بخواند؛ از طرف دیگرممکن است که شما در دروس عمومی قوی باشید و بتوانید با یک مطالعه سطحی، درصد خوبی در این دروس به دست آورید. در مجموع، برنامه ریزی داوطلبان با یکدیگر تفاوت دارد؛ مثلاً طبق برنامه ریزی، ممکن استکه شما فصل دوم شیمی دو بوده و همکلاسی شما فصل هارم این درس باشد؛ اما این موضوع به این معنی نیست که شما نتوانید این درس را تا کنکور به پایان برسانید؛ پس برای اینکه روزها مدرسه و کنکور را بخوبی سپری کنید، اصلاً اهمیت ندهید که دیگران چقدر مطالعه کرده یا در چه سطحی هستند؛ بلکه با خودتان رقابت کنید و خودتان را نسبت به هفته، ماه قبل یا دانسته های قبلی تان، بسنجید و ارزیابی کنید.


6-اعتماد به نفس داشته باشید
بسیاری از دانش آموزان، از آنجایی که بر عکس سایر داوطلبان پشت کنکوری، کنکور را برای اولین بار تجربه می کنند، نگران هستند و با کوچکترین موضوعی(مثلاً اشتباه زدن چند تا تست پیاپی یا ندانستن چند مطلب در یک درس) بلافاصله ناامید شده و احساس می کنند که در آزمون اصلی هم موفقیتی کسب نخواهند کرد.
در چنین شرایطی، مانند همه مدتی که ماخواهید کنکور بدهید، داشتن اعتماد بنفس، یکی از مهم ترین و کلیدی ترین مسائل است. همه داوطلبان،حتماً باید به خاطر داشته باشند که نتیجه نهایی هر داوطلب، فقط و فقط بعد کنکور مشخص می شود و قبل از آن بر اساس حدس و گمان؛ پس با داشتن یک اعتماد بنفس قوی و بالا، به هدف خود فکر کنید و اجازه ندهید تا مشکلات کوچکیا سخنان ناامید و دلسرد کننده دیگران تاثیر منفی بر روند آمادگی شما در کنکور گذارد و باعث شکست شما گردد.


7-کتاب درسی؛ مهم ترین مرجع کنکور
یکی از نگرانی هایی که بیشتر داوطلبان دانش آموز دارند، اسن است که در وقت کمتری که آنان نسبت به سایر داوطلبان پشت کنکوری دارند، نمی توانند کتاب های کمک درسی یا کتاب های تست زیادی را مطالعه کنند و به این صورت احساس می کنند که از سایرین عقب خواهند ماند. باید اشاره کنیم که کتاب درسی، مهمترینو اصلی ترین مرجع همه سوالات کنکور است، و اگر شما عزیزان، این کتاب ها را بخوبی مطالعه کنید، براحتی می توانید به سوالات آزمون سراسری پاسخ داده و رتبه خوبی را کسب کنید؛ پس نگران وقت کم برای مطالعه و مطالعه نکردن کتاب های کمک آموزشی نباشید و تمرکز خود را فقط روی کتاب های درسی خود بگذارید. برای تست زنی هم به سراغ تست های آزمون سراسری بروید.

8-استفاده بهینه از کلاس درس
یکی از کارهای بسیار مهمی که شما دانش آموز داوطلب کنکور باید انجام دهید این است که در سر کلاس درس، همه حواس خود را به درسی که معلم می دهد، متمرکز کنید. اینموضوعف اهمیت زیادی دارد؛ زیرا، چه بخواهید چه نخواهید، بخشی از وقت شما در کلاس درس می گذرد. در واقع شما مجبور هستید که در کلاس حضور داشته باشد، پی خوب به صحبت های معلم خود گوش دهید تا همه چیز را به خاطر بسپارید. شاید مطالبی که معلم شما می گوید باعث شود تا شما وقت کمتری را به مطالعه مجدد آن درس اختصاص دهید و از طرف دیگر به تست های آن بحث در کنکور بخوبی پاسخ دهید.
نکته دیگر که شما دانش آموزان عزیز باید به آنتوجه داشته باشید این است که علاوه بر تمرکز دقیق و کامل در کلاس، در حل مسائل و بحث ها فعال نیز باشید و با معلم خود همراهی کنید. این کار باعث می شود تا بحث هایی که شما در آن شرکت می کنید بیشتر در ذهنتان بماند و بخوبی در جلسه آزمون سراسری ب خاطرتان آید.


9-مدیریت خوب دروس پیش دانشگاهی
شما مجبورید که بخشی از زمان خود را به مطالعه دروس پیش دانشگاهی اختصاص دهید. یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که با توجه به وقت و زمان و نیز میزان دانسته ها و اطلاعاتتان و نیز نقاط ضعف و قوتتان در هر درس، زمان مشخصی را به دروس پیش دانشگاهی و سال های قبل اختصاص دهید. به یاد داشته باشید که فقط و فقط این شما هستید که با توجه به شرایط درسی خود تصمیم بگیرید که چه زمانی، طرف چه درسی شود.
در هنگام مطالعه دروس پیش دانشگاهی، دقت کنید که هیچ مساله مهمی را از قلم نیندازید و به گونه ای درس بخوانید که بار دیگر مجبور نباشید همه مطالب را دوباره به طور کامل بخوانید،بلکه مطالعه بگونه ایی باید باشد که شما حتماً در مرحله بعد، فقط مزالب مهم را مرور نمایید. برای این کار، زیر موارد مهمرا خط بکشید، مطالب را خلاصه نویسی کنیدو حتی به جدول ها و اشکال هم خوب دقت کنید.


10-تفریح ممنوع
سال کنکور برای همه داوطلبان کنکور سراسری، از جمله دانش آموزان عزیز، سالی مهم است. اصلی ترین و مهمترین کاری که باید در این سال صورت گیرد، یک برنامه ریزی خوب برای موفقیت در کنکور است. شما دانش آموزان، چون مجبور هستید که بخشی از وقت خود را به مدرسه و انجامتکالیف اختصاص دهید، سعی کنید که از انجام تفریحات متعدد و صرف وقت برای کار های غیر ضروری جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که شما وقت زیادی برای تفریح دارید و امسال را که سال کنکور شماست، فقط باید صرف مطالعه و آمادگی برای شرکت در آزمون کنید.
با این همه، حتماً وقتی در برنامه درسی برای استراحت خود در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که مغز شما به دلیل کار فکری گسترده، نیاز به استراحت و آرامش دارد؛ دز غیر این صورت، نمی تواند مطالب خوانده شده را مرتب در خاطر نگه دارد؛ پس مثل برخی از داوطلبان،افراطی عمل نکنید که فقط به مطالعه فکر می کنند و از خواب و استراحت خود می زنند؛ بلکه تعادل داشته باشید و هم نکات را راعایت کنید، در ضمن شما عزیزان می توانید وقت کمی را هم به ورزش اختصاص دهید. ورزش می تواند توان ذهنی شما را برای یادگیری بالا برده و انرژی و نیروی جسمی شما را دو چندان نماید.

منبع: پیک سنجش

تنظیم: مرجان سلیمانیان