تبیان، دستیار زندگی
تیم ملی فو تبا ل ایران بر اساس رده بندی فیفا به احتمال فراوان با یکی از تیم های ژاپن یا استرالیا همگروه خواهد شد تا این بار خبری از دیدار رفت و برگشت مقابل کره ای ها نباشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ژاپن یا استرالیا همگروه ایران در جام جهانی

تیم ملی فو تبا ل ایران بر اساس رده بندی فیفا به احتمال فراوان با یکی از تیم های ژاپن یا استرالیا همگروه خواهد شد تا این بار خبری از دیدار رفت و برگشت مقابل کره ای ها نباشد.

بخش ورزشی تبیان
تیم ملی ایران

تیم ملی فو تبا ل ایران در آخرین رده بندی فیفا در سال 2015 با 653 امتیاز همچنان صدرنشین قاره کهن باقی ماند تا حدود پنج ماه مانده به قر عه کشی مرحله نهایی انتخابی جا م جها نی 2018 روسیه اهمیت این رتبه بندی بیش از پیش شود.
اردیبهشت ماه سال 95 قر عه کشی مرحله نهایی انتخابی جا م جها نی 2018 روسیه در مالزی برگزار می شود تا 12 تیم قاره آسیا در دو گروه ر قا بت های خود را در شهریور ماه سال آینده دنبال کنند، اما سوال حائز اهمیت این است که چه تیم هایی در گلدان های ششگانه قرار می گیرند تا در نهایت 12 تیم صعود کننده به مرحله بعد در دو گروه شش تیمی به ر قا بت بپردازند.
تیم ملی فو تبا ل ایران در آخرین رده بندی فیفا با 653 امتیاز در رتبه نخست، کره جنوبی با 617 امتیاز تیم دوم، ژاپنی ها با 607 امتیاز تیم سوم و استرالیا با 585 امتیاز به عنوان تیم چهارم آسیا معرفی شدند.
طبق برنامه دیدار تیم های ملی فو تبا ل در سایت فیفا هر یک از این چهار تیم تا قر عه کشی اردیبهشت ماه دو دیدار را برگزار خواهند کرد که این دو دیدار در چارچوب ر قا بت های مرحله دوم انتخابی جا م جها نی است. ایران مقابل هند و عمان، کره جنوبی مقابل لبنان و کویت، ژاپن مقابل افغانستان و سوریه و استرالیا مقابل تاجیکستان و اردن به میدان خواهند رفت.
این دو دیدار برای تیم های آسیایی بسیار مهم است و در صورت برد یا لغزش هر تیمی امکان جابه جایی در رتبه چهار تیم صدرنشین قاره آسیا وجود دارد، اما آنچه بیش از هر گزینه ای احتمال دارد پیروزی هر یک از این چهار تیم مقابل حریفان خود در دو دیدار پیش رویشان است. با این احتمال تیم های ایران و کره جنوبی در گلدان شماره یک، ژاپن و استرالیا در گلدان شماره دو و سایر تیم ها به صورت دو به دو در گلدان های شماره سه تا شش قرار خواهند گرفت.
به این ترتیب ایران با کره جنوبی همگروه نخواهد شد و با یکی از تیم های ژاپن یا استرالیا به عنوان قدرتمندترین تیم های آسیا ر قا بت خواهد کرد، هر چند فوتبال ایران سابقه همگروهی با کره ای ها را بیش از هر تیم دیگری در کارنامه دارد.
کره جنوبی در سال های 2010 و 2014 و ژاپن در سال 2006 همگروه ایران در مرحله انتخابی جا م جها نی بوده اند. استرالیا نیز سابقه شکست مقابل ایران در مرحله پلی آف جا م جها نی 1998 فرانسه را در یک دیدار تراژیک تجربه کرده است.
با شرایطی که وجود دارد و پیروزی محتمل ایران برابر هند و عمان در تهران باید حضور ایران در سید یک رقابت های انتخابی جام جهانی را قطعی دانست؛ اتفاق فرخنده ای که به دلیل عملکرد با ثبات تیم ملی در سه سال اخیر رخ خواهد داد.


منبع : ایسنا