تبیان، دستیار زندگی
به تازگی کتابی از اردشیر صالح پور با عنوان تاریشا رونمایی شده که به بررسی نقش برجسته های ایذه می پردازد. این کتاب بزودی روانه بازار خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریشا، نگارکندهای ۲۸۰۰ ساله

به تازگی کتابی از اردشیر صالح پور با عنوان تاریشا رونمایی شده که به بررسی نقش برجسته های ایذه می پردازد. این کتاب بزودی روانه بازار خواهد شد.

بخش هنری تبیان
تاریشا

اردشیر صالح پور نویسنده و پژوهشگرکتاب "تاریشا" با بیان این مطلب تصریح کرد که غار معبد تاریشا یکی از غارهای باستانی مربوط به عیلام نو است که سابقه حکاکی نگارکندهای آن به  2800 سال پیش باز می گردد.
او با اشاره به سابقه باستانی و نشانه های زیست چند هزار ساله اقلیمی در این منطقه تصریح کرد که 4 نگار کند با تصاویر زیبا و جذاب از هانی پادشاه محلی آیاپیر (ایذه)، شوترو وزیر وی و آمانتا زن هانی در  2 نگارکند جداگانه دیده می شود که گویای سکونت و احترام و نیایش خانواده حکمران محلی نسبت به این معبد مقدس است.
وی اظهار داشت: در 2 کتیبه دیگر در دل همین غار، نگاره ای با خط میخی به صورت مبسوط درباره احترام به این معبد و خدایان عیلامی حکاکی شده است که همه افراد در آن به حالتی ایستاده و دست برسینه و موقعیت دعا قرار دارند که پاهای آنان نیز به نشانه حرمت برهنه است.
صالح پور با اشاره به ویژگی های جذاب و منحصر به فرد این نگارکند ها به ویژه تصاویر زن و کودکان (دختر و پسر) تأکید کرد که حضور زنان در این مکان نشانگر حرمت، اهمیت و منزلت زن در ایران باستان است.
حضور زنان در نگارکندهای ایذه که از اهمیت، نقش و منزلت زنان در امور اجتماعی و مذهبی در ایران باستان حکایت دارد از امتیازات ویژه عیلامیان است.
نویسنده و پژوهشگر کتاب"تاریشا" تصریح کرد که در هیچ جای ایران تصاویری با این ویژگی و به این زیبایی به زنان و کودکان پرداخته نشده است و از این حیث این نگارکند ها در نوع خود ممتاز و بی مانند است.
پژوهشگر کتاب تاریشا گفت: با توجه به تعداد زیاد سنگ نگاره ها، کتیبه ها و نقوش آیینی و مذهبی در ایذه (آیاپیر) می توان این شهر را به عنوان شهر نگارکندها و شهر موزه نگاره ها معرفی کرد.
هفته گذشته، مراسم رونمایی کتاب "تاریشا" اشکفت سلمان، غار معبد باستان نوعیلامیان نوشته اردشیر صالح پور با حضور نویسنده، مسئولان محلی، علاقمندان و...با همکاری انجمن ها و نهادهای دوستار میراث فرهنگی در محل موضوع پژوهش (غار معبد باستان تاریشا) در غار اشکفت سلمان در شهر ایذه برگزار شد.
کتاب"تاریشا" یکی دیگر از مجلد های پژوهشی صالح پور است که پس از (الیما) که مهرماه امسال در موزه ملی ایران رونمایی شده بود روانه بازار می شود.
این اثر پژوهشی با همکاری کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) در یکهزار نسخه و 140صفحه با کاغذ گلاسه و تصاویر تحلیلی و توصیفی از آثار و نگاره ها به چاپ رسیده است.


منبع: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری