تبیان، دستیار زندگی
روبان قرمز چنان آرام بر گردن می نشیند که آنها ناخواسته بدانند گرفتار این مار خوش خط و خال شده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مار خوش خط و خال بی بند و باری جنسی!

روبان قرمز چنان آرام بر گردن می نشیند  که آنها ناخواسته بدانند گرفتار این مار خوش خط و خال شده اند.

فرآوری: ه.هدایتی-بخش اجتماعی تبیان
ایدز

روبان قرمز چنان آرام بر گردن می نشیند  که آنها ناخواسته بدانند گرفتار این مار خوش خط و خال شده اند در این میان جدی گرفتن هشدارهای کارشناسان و رعایت نکات بهداشتی مهمترین نقش را در کنترل این بیماری مرگبار دارد.
بیماری ایدز یک بیماری اکتسابی است که از طریق ویروسی به نام  HIV (ویروس ایمنی انسانی) در بدن ایجاد می شود. این ویروس سیستم دفاعی بدن را مورد حمله قرار داده و توسط آن فرد، آلوده شده و دچار بیماری ایدز می شود. بر اثر این بیماری سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و احتمال بروز انواع بیماری های عفونی و انواع خاصی از سرطان ها در بدن فرد افزایش می یابد و نهایتاً ممکن است که فرد به دلیل این بیماری ها به کام مرگ کشیده شود در صورتیكه عامل مرگ به طور مستقیم خود ویروس نباشد، اثر ویروس در سیستم ایمنی و پیدایش سایر بیماری های عفونی یا بعضاً بروز سرطان ها به زندگی این فرد پایان می دهد.

ویروس ایدز وارد ایران شد

بیماران ایدزی  بسیاری در جامعه ما با ترس و هراس فاش شدن راز زندگی شان در تنهایی و انزوا روزگار می گذرانند به امید روزی که نگاه ها به حضور آن ها در جامعه تغییر کند و قانونی برای آسایش و آرامش آن ها نگاشته شود

اولین مورد ایدز در کشور ما در کودکان هموفیلی که فاکتور هشت را از طریق تزریق خون دریافت می کردند، دیده شد. در آن زمان این بیماری گسترش پیدا نکرده بود و فاکتورهای انعقادی که از خارج کشور به داخل وارد می کردند از نظر ویروس HIV چک نمی شد و چند کودک بدین طریق به این بیماری مبتلا شدند و موج اول این بیماری به این صورت وارد کشور شد.

موج دوم ایدز از طریق معتادان تزریقی که حدود 200 هزار نفر هستند، در ایران شكل گرفت. طی گزارش رسمی وزارت بهداشت و دفترUNAIDS  در کشور ما حدود 15 تا 18در صد معتادان تزریقی کشور، آلوده به ویروسHIV  هستند و اگر این رقم را در رقم خوش بینانه 200 هزار ضرب کنیم، متوجه خواهیم شد که احتمالاً حدود 30 هزار تا 40 هزار HIV مثبت در بین معتادان تزریقی کشور وجود دارد. و اما موج دوم ورود ایدز به موج سوم یعنی انتقال ویروس از طریق رفتارهای جنسی تبدیل شده است اما مساله ای که در جامعه شاید کمی بدتر ازخود  بیماری ایدز باشد نوع رفتار مردم با این بیماران است.

درد دیگری به درد بیماران ایدزی نیافزاییم
«دست های زخمی و تاول زده» یا چسباندن انگ «بی بند و بار جنسی» تصویری است که متاسفانه از ایدز در اذهان مردم نقش بسته، در حالیکه مبتلایان به این بیماری همانند دیگر بیماران بوده و زندگی معمولی را سپری می کنند.
اطلاعات مردم از بیماری ایدز تا آن اندازه نادرست است که برخی افراد فکر می کنند این بیماری از طریق تماس با فرد مبتلا یا روبوسی و دست دادن با او منتقل می شود.

از سوی دیگر همواره در فیلم ها، چنین نمایش داده شده که تنها علت ابتلا به ایدز داشتن روابط جنسی غیراخلاقی و خارج از چهارچوب های شرعی و قانونی بوده و این مساله موجب ساخته شدن یک «انگ اجتماعی و فرهنگی» برای بیماری ایدز شده است. این درحالیست که عوامل مختلفی از جمله از طریق همسر آلوده به ویروس «اچ.آی.وی» یا تزریق خون آلوده در بیمارستان، می تواند موجب ابتلا به ایدز شود.

به هرحال این انگ و ترس و ساختن یک تصویر غیرواقعی از بیماری ایدز از سوی افراد و نهادهای مختلف بویژه رسانه ها موجب شده تا مبتلایان به ایدز علاوه بر داشتن رنج بیماری، دچار انواع صدمات اجتماعی و فرهنگی و معنوی شوند که این مساله درد آنان را نسبت به بیماران دیگر دوچندان کرده است.

نگاه مردم کی تغییر می کند؟
مصائب و مشکلاتی که مبتلایان به ویروس HIV مثبت دارند در یک کفه ترازو است و افکار و نگاه مردم به آن ها که اغلب رنگ و بوی تنفر دارد و به چشم یک خلافکار و گناهکار نگاه می شود در یک کفه دیگر تازو می گنجد.

بیماران ایدزی  بسیاری در جامعه ما با ترس و هراس فاش شدن راز زندگی شان در تنهایی و انزوا روزگار می گذرانند به امید روزی که نگاه ها به حضور آن ها در جامعه تغییر کند و قانونی برای آسایش و آرامش آن ها نگاشته شود.

ایران به «حذف همه گیری ایدز» پیوست
رییس اداره ایدز وزارت بهداشت از پیوستن ایران به برنامه بین المللی «حذف همه گیری ایدز» تا سال 2030 خبر داد و اهداف 90 - 90 - 90 را در حذف این همه گیری تشریح کرد.
دکترعباس صداقت  درباره پیوستن ایران به تعهد بین المللی حذف همه گیری ایدز تا سال 2030 گفت: در چند سال اخیر با تلاش دانشمندان و پژوهشگران، روند بیماری ایدز در دنیا رو به کاهش است؛ لذا تصمیم جهانی بر این است که برای سال های 2030 تا 2015 برنامه جدیدی تهیه شود به نام " حذف همه گیری ایدز". این به آن معناست که در هیچ کشوری ایدز، یک دغدغه و یک مشکل بهداشتی، یک مشکل اجتماعی و یک مشکل فرهنگی نباشد و ابتلا به این بیماری یک ابتلای ساری و جاری در جوامع نباشد. بر این اساس تمام کشورها از جمله ایران متعهد به انجام این برنامه جدید شدند و هریک تعهداتی دارند تا به اهداف 90-90-90 نائل شوند.

اهداف 90- 90 - 90 در حذف همه گیری ایدز

تصمیم جهانی بر این است که برای سال های 2030 تا 2015 برنامه جدیدی تهیه شود به نام " حذف همه گیری ایدز". این به آن معناست که در هیچ کشوری ایدز، یک دغدغه و یک مشکل بهداشتی، یک مشکل اجتماعی و یک مشکل فرهنگی نباشد و ابتلا به این بیماری یک ابتلای ساری و جاری در جوامع نباشد

بر اساس این اهداف انتظار می رود تا سال 2020 میلادی، 90 درصد مبتلایان به اچ آی وی شناسایی شوند، 90 درصد افراد شناسایی شده تحت درمان لازم قرار گیرند و در 90 درصد افراد تحت درمان مطمئن شویم که درمان با ثبات و پایدار و موفق است و تا سال 2030 به حذف همه گیری برسیم.

صداقت با اشاره به اینکه تنها یک سوم افراد مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده اند، گفت: رسیدن به این تعهد بین المللی دشوار ولی انجام شدنی است. کشورهایی در حال حاضر به این اهداف رسیده اند. کشور ما در منطقه ای واقع شده است که عفونت نه تنها سیر نزولی پیدا نکرده، بلکه همچنان سیر صعودی دارد. بر اساس مدل سازی ریاضی مبتنی بر مطالعات انجام شده تنها یک سوم افراد مبتلا به HIV در کشور را شناسایی کردیم. ما باید راه را به طور میانبر طی کنیم تا به اهداف ذکر شده برسیم.

کاهش تدریجی سن ابتلا به ایدز
رییس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به جوان بودن کشور و کاهش سن ابتلا به ایدز، ادامه داد: در سال های اخیر میزان ابتلا به HIV در کشور افزایش یافته و به عبارتی سن ابتلا آهسته آهسته پایین تر آمده است. هرچه سن ابتلا پایین تر باشد، کشور در معرض خطر بیشتر است. از سوی دیگر تعداد زنان مبتلا به خصوص در دو سال اخیر افزایش یافته است. هرکشوری که تعداد زنان مبتلا در آن بیشتر باشد، در معرض خطر بیشتری است؛ زیرا نسل های آینده نیر می توانند مبتلا شوند. از این رو اطلاع رسانی علمی و همگانی به دور از هر برخورد احساسی برای مردم به خصوص نسل جوان از اهمیت بالایی برخورداست. بر اساس مطالعات انجام شده بسیاری از جوانان از راه های انتقال بیماری آگاهی صحیح ندارند، نگرش آنها باید تغییر یابد و حتی باید شاهد تغییر در رفتار آنها باشیم.
صداقت ادامه داد: افزایش آگاهی عمومی و همچنین دسترسی به مراکز مشاوره، باعث می شود تا کسانی که سابقه رفتارهای پرخطر دارند، برای مشاوره و در صورت لزوم انجام آزمایش تشخیصی به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کنند.منابع : باشگاه خبرنگاران / ایرنا / خبرآنلاین