تبیان، دستیار زندگی
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در دیدار نخست وزیر مجارستان با اشاره به زمینه های متعدد ارتباط و همکاری بین دو کشور، منطق جمهوری اسلامی را همکاری با ملت ها خواندند و خاطرنشان کردند: سیاست اعلامی دولت مجارستان در «نگاه به آسیا» سیاستی درست است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر مجارستان

رویش معنوی آرام و نامحسوسی در غرب در حال شکل گیری است

بخش سیاست تبیان

رهبری و نخست وزیر مجارستان

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار، سطح پایین روابط اقتصادی و غیر اقتصادی ایران و مجارستان را نامناسب ارزیابی کردند و افزودند: ملت ایران از مجارستان هیچ خاطره ناخوشایندی ندارد و با توجه به هیات همراه شما که از تراز خوبی برخوردار است امیدواریم با وجود اراده، این سفر مقدمه ای برای افزایش همکاری ها شود.

رهبر انقلاب، منطق جمهوری اسلامی را همکاری با همه انسانها و ملتها خواندند و گفتند: البته استثناهایی با دلایل مشخص وجود دارد اما به جز آن موارد خاص، ما عواطف و سیاستهای شرافتمندانه را با عواطف صادقانه پاسخ می دهیم.

ایشان با تایید اظهارات نخست وزیر مجارستان در خصوص ضرورت درک متقابل ملتها و دولتها به عنوان پایه همکاریها، افزودند: باید شاکله و ساختاری اصولی برای همکاری ها و تبادلات اقتصادی، علمی، فرهنگی و آموزشی ایجاد شود.

حضرت آیت الله خامنه ای منشاء بسیاری از دشمنی ها و کینه جویی ها را نبود شناخت صحیح و متقابل برشمردند و گفتند: امروز در فضای تبلیغاتی حاکم بر دنیا واقعیت ها دگرگون نشان داده و این فضاهای غبارآلود به ضرر انسانیت و بشریت تمام می شود.

رهبر انقلاب با اشاره به برقراری گفت وگوهای خوب و مهربانانه بین دنیای اسلام و مسیحیت از سوی جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کردند: استفاده از این فرصتها برای «افزایش نقاط مشترک و روشن کردن حقایق»، گامی در ایجاد شناخت صحیح و از جمله دستورات اسلام است.

ایشان خاطرنشان کردند: البته اکنون یک رویش معنوی آرام و نامحسوس، هم در اروپا و هم در امریکا با محوریت جوانان در حال شکل گیری است و در آینده نیز احتمال دارد اروپا بتواند بین پیشرفتهای «مادی، علمی و فناوری» با «معنویت» همگامی به وجود آورد

ایشان تبلیغات وسیع علیه انقلاب اسلامی در 4 دهه گذشته را نمونه دیگری از برخورد مزوّرانه دستگاههای تبلیغاتی دنیا با حقایق خواندند و افزودند: «گفت وگو و رفت وآمد میان متفکران و اندیشمندان» به نفع حقیقت و در جهت روشن شدن آن است و بر همین اساس ما با اینگونه تبادلات موافق هستیم.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود، ارزیابی نخست وزیر مجارستان از شرایط نامساعد غرب در بخش های مختلف اقتصادی و دفاعی و وجود بحران های معنویت و مشکلات فرهنگی را ماهرانه و نزدیک به واقعیت خواندند و گفتند: برخی متفکرین دلسوز غربی سالهاست که این خطر را متوجه شده و در خصوص آن هشدار داده اند.

ایشان خاطرنشان کردند: البته اکنون یک رویش معنوی آرام و نامحسوس، هم در اروپا و هم در امریکا با محوریت جوانان در حال شکل گیری است و در آینده نیز احتمال دارد اروپا بتواند بین پیشرفتهای «مادی، علمی و فناوری» با «معنویت» همگامی به وجود آورد.

در این دیدار که جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز حضور داشت، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: من با یک هیات بزرگ تجاری و اقتصادی به منظور تقویت روابط دوجانبه به ایران آمده و معتقدم ظرفیتهای زیادی برای همکاریهای دو کشور وجود دارد.

نخست وزیر مجارستان، ضرورت «تقویت ساختار همکاری ها» را یادآور شد و افزود: «درک متقابل»، پایه و اساس همکاری های با دوام است و با توجه به جایگاه برجسته و محترم ایران در معادلات جهانی، امیدواریم با حمایت شما بتوانیم فرصت همکاری های دوجانبه را در سطوح مختلف ایجاد کنیم.

نخست وزیر مجارستان با اشاره به سخنان رهبر انقلاب اسلامی درباره وارونه جلوه دادن حقایق توسط دستگاه های تبلیغاتی، خود و اعضای کابینه اش را از عناصر انقلابی علیه اشغالگری خواند و افزود: تا زمانی که در جریان مبارزات انقلابی بودیم، مشکلی نداشتیم، اما همین که فهمیدند بنا داریم نظام جدیدی را برای ساختن کشور ایجاد کنیم، تبلیغات منفی علیه ما شروع شد.

اوربان با اشاره به اینکه مناسبات جهانی در حال «تغییر» است، گفت: این تغییرات سریع، به تصویری که غرب و قدرتهای جهانی از خود ایجاد کرده اند، صدمه زده و آنان را در شرایط نامساعد روحی قرار داده است.

وی گفت: مبنا قرار گرفتن «توسعه»، معیارهای گذشته غرب را در حوزه های اخلاق، سیاست و دین در معرض فروپاشی قرار داده و شرایط سخت و حساسی را ایجاد کرده است.

نخست وزیر مجارستان مشکلاتی نظیر «کاهش جمعیت»، «از دست رفتن ارزش خانواده و تشویق به تشکیل خانواده های ناسالم»، «بحران های پی درپی اقتصادی»، «تضعیف توان امنیتی و دفاعی» و «حضور تروریستها» را از مسائل فراروی اروپا در شرایط کنونی خواند و گفت: این بحران ها غرب را وادار کرده است که رویکرد و نگاه خود را به شرق نزدیک کند تا با یافتن ارزشهای معنوی بتواند به راه حل هایی دست یابد.


منبع ایسنا