تبیان، دستیار زندگی
استقلال و پرسپولیس در هفته سیزدهم لیگ نتوانستند برتری خود در دربی های کوچک پایتخت را حفظ کند. آنهم در هفته ای که فولاد دربی اهواز را برد و استقلال خوزستان تنها به خاطر گل زده کمتر صدر را از دست داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سکته های سرخابی در هفته سیزدهم

استقلال و پرسپولیس در هفته سیزدهم لیگ نتوانستند برتری خود در دربی های کوچک پایتخت را حفظ کند. آنهم در هفته ای که فولاد دربی اهواز را برد و استقلال خوزستان تنها به خاطر گل زده کمتر صدر را از دست داد.

بخش ورزشی تبیان
فوتبال

هفته سیزدهم از پانزدهمین دوره رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور طی روزهای یکشنبه هشتم و دوشنبه نهم آذرماه با برگزاری هشت بازی پیگیری شد که باز هم صدر و قعر جدول به رنگ آبی باقی ماند.
در هفته ای که از بین سه دربی، تنها دربی اهواز برنده داشت، تبریزی ها بهترین نتیجه را میان شهرستانی ها کسب کردند اما هر دو نماینده مشهد مغلوب شدند. در این بین سپاهان با ۳ پله سقوط ناکام بزرگ و صبای قم و گسترش فولاد با دو پله صعود، تیم های موفق هفته لقب گرفتند.
پیروزی صبای قم برابر سیاه جامگان در مشهد، نخستین دیدار هفته بود. در رقابت علی دایی با فرهاد کاظمی، تیم میهمان قمی توانست به ۳ امتیازی برسد تا موقتا به رده سوم صعود کند، هرچند این جایگاه تنها ۲۴ ساعت دست این تیم بود و دوباره به ذوب آهن پس داده شد. البته سیاه جامگان هم با توجه به برتری فولاد در دربی اهواز، به رده پانزدهم جدول سقوط کردند.
سپس گسترش فولاد در تبریز با یک گل مقابل سپاهان قهرمان دوره گذشته لیگ به پیروزی دست یافت تا ضمن صعود به شش ضلعی مدعیان، دومین شکست متوالی را به زردپوشان اصفهانی تحمیل کند. سپاهان بعد از باخت در دربی اصفهان در رقابتهای جام حذفی، با شکست در تبریز تا رده هفتم تنزل پیدا کرد تا ایگور استیماچ شروعی خوبی در این تیم نداشته باشد.
چهارمین باخت راه آهن در ۵ بازی گذشته مقابل استقلال خوزستان آنهم در خانه رقم خورد. مهدی تارتار که بعد از تمدید ۵ ساله قراردادش قصد داشت توانایی اش را به مدیران باشگاه ثابت کند، در نبرد مربیان جوان لیگ، قافیه را به عبدالله ویسی و تیم شگفتی سازش باخت تا این تیم اهواز موقتا به صدر جدول لیگ صعود کند.
دربی در شرق تهران، نخستین بازی روز دوم از هفته سیزدهم بود. جایی که علیرضا منصوریان کاپیتان پیشین استقلال با تیمش یعنی نفت تهران از پرسپولیس پذیرایی می کرد. پرسپولیس در نیمه نخست عملکرد بسیار خوبی داشت و مزد برتری اش را با برد یک بر صفر گرفت. در نیمه دوم اما این تیم سرخپوش بارها و بارها موقعیت هایش را از دست داد، خصوصا ضربه پنالتی که توسط مهدی طارمی از دست رفت تا نفتی ها با گلزنی محمد دانشگر به بازی برگشته و از شکست نجات پیدا کنند. پرسپولیس که می توانست با این برد تا پنجم بالا برد، با از دست دادن ۲ امتیاز مسابقه به رده هشتم سقوط کرد.

در اصفهان هم ذوب آهن با نتیجه ۳ بر یک از سد پدیده مشهد گذشت تا ضمن بازگشت به رده سوم، فاصله اش با دو تیم آبی پوش صدرنشین را حفظ کرده و به روند خوبش ادامه دهد. پدیده هم با این شکست ۲ پله در جدول سقوط کرد.
تراکتورسازی اما یک برد ارزشمند بدست آورد و این تیم را می توان برنده بزرگ هفته نامید. آنها که به خاطر نتایج نه چندان مطلوب هفته های اخیر تا رده یازدهم تنزل کرده بودند، دست به کار بزرگی زده و در خانه ملوان به پیروزی یک بر صفر رسیدند. این برد که با گلزنی یک خارجی بدست آمد، تا حدودی آرامش را به تیم تونی اولیویه را باز گرداند اما وضعیت حمید استیلی و تیمش را بحرانی تر کرد. ملوان که این روزها با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند، با این باخت به رده دهم سقوط کرد تا از نظر نتیجه گیری هم با مشکلات جدیدی روبرو شود.
در ادامه این رقابتها، دربی اهواز بین دو قعرنشین لیگ برگزار شد. نیمه نخست این بازی با برتری استقلال اهواز همراه شد اما فولادی ها در نیمه دوم و گلزنی در ثانیه های پایانی مسابقه، ورق را به سود خود برگرداندند و با کسب پیروزی در این بازی، ضمن صعود به رده چهاردهم، به آرامش نسبی رسیدند. البته آبی پوشان اهوازی با این باخت، همچنان در قعرجدول باقی ماندند.
در تهران و در روز رویارویی جواد نکونام با استقلال و سیدمهدی رحمتی در دربی دیگر پایتخت، دو تیم استقلال تهران و سایپا تهران به تساوی رضایت دادند. استقلال که برای بازپس گرفتن صدر نباید در این بازی می باخت، تا مرز پیروزی هم پیش رفت اما در ۱۰ دقیقه پایانی برتری یک بر صفر را با تساوی یک بر یک عوض کرد.
با این تساوی استقلال به خاطر گل زده بیشتر نسبت به همنام خوزستانی، به صدر جدول بازگشت اما سایپا در رده پنجم باقی ماند. شاگردان جلالی در صورت پیروزی در این بازی، می توانستند به رده چهارم برسند اما در صورت باخت تا رده هفتم تنزل پیدا می کردند که هیچکدام از این اتفاقات، برای شان رخ نداد.

نتایج کامل دیدارهای هفته سیزدهم از پانزدهمین دوره مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور به شرح زیر است:
* سیاه جامگان مشهد یک - صبای قم ۲
گل ها: احمد امیرکامدار (۸۴) برای سیاه جامگان - ابوالفضل ابراهیمی (۱۵) و جلال الدین علی محمدی (۵۵) برای صبای قم
* گسترش فولاد تبریز یک - سپاهان اصفهان صفر
گل: شهرام گودرزی (۱۵) برای گسترش فولاد
* راه آهن تهران صفر - استقلال خوزستان یک
گل: مهدی زبیدی (۷۲) برای استقلال خوزستان
* نفت تهران یک - پرسپولیس تهران یک
گل ها: محمد دانشگر ۷۳ برای نفت - میلاد کمندانی دقیقه ۴۰ برای پرسپولیس
* ملوان بندرانزلی صفر - تراکتورسازی تبریز یک
گل: حمزه یونس (۸۴) برای تراکتورسازی
* ذوب آهن اصفهان ۳ - پدیده مشهد یک
گل ها: مسعود حسن زاده (۴۵ و ۵۸) و مرتضی تبریزی (۶۹) برای ذوب آهن - محسن یوسفی (۷۹- پنالتی) برای پدیده مشهد
* استقلال اهواز یک - فولادخوزستان ۲
گل ها: فرزاد آشوبی (۳۸ - پنالتی) برای استقلال اهواز - مهرداد جماعتی (۶۱) و حسین ابراهیمی (۶+۹۰- پنالتی) برای فولاد خوزستان
* استقلال تهران یک - سایپا تهران یک
گل ها: جابر انصاری (۶۰) برای استقلال - علی زینالی (۸۲) برای سایپا

جدول آقای گل لیگ برتر:
۷ گل: مهدی طارمی (پرسپولیس)
۶ گل: حسن بیت سعید (استقلال خوزستان) و مهرداد محمدی (راه آهن)
۵ گل: امید ابراهیمی (استقلال)
۴ گل: کاوه رضایی، مسعود حسن زاده و مرتضی تبریزی (ذوب آهن)، غلامرضا رضایی (سایپا)، جابر انصاری (استقلال) و محسن یوسفی (پدیده)


منبع : مهر

ردیفتیمبازیبردمساویباختزدهخوردهتفاضلامتیاز
1استقلال تهران14761221210+27
2استقلال صنعتی1375114410+26
3صبای قم146711495+25
4سایپا البرز1473416124+24
5ذوب آهن اصفهان1365219811+23
6سپاهان اصفهان1456313112+21
7گسترش فولاد135531293+20
8تراکتورسازی تبریز1447314113+19
9پرسپولیس تهران1354418162+19
10نفت تهران1337314131+16
11ملوان انزلی144469123-16
12پدیده مشهد1344514184-16
13راه آهن1425713196-11
14فولاد خوزستان14239102111-9
15سیاه جامگان مشهد132297147-8
16استقلال اهواز1313972617-6