تبیان، دستیار زندگی

بیماری‌هایی که با هم اشتباه گرفته می‌شوند

در حالی که با بروز کوچک‌ترین علائم، اکثر بیماری‌ها مشخص می‌شوند، اما برخی بیماری‌ها نیز وجود دارند که به دلیل شباهت نشانه‌هایشان با سایر بیماری‌ها، به سختی قابل تشخیص هستند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بیماری، سلیاک، سکته مغزی، سندرم روده تحریک پذیر، لایم، ام اس، افسردگی، آپنه خواب، میگرن،
اسهال، کاهش وزن غیر منتظره، دل درد و...، احتمالا علامت بیماری سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر هستند. آیا درست است؟

باید بدانید اینها می‌توانند علامت بیماری سلیاک، بیماری کرون، کولیت زخمی، پرکاری تیروئید و یا حتی سرطان روده بزرگ باشد.

در حالیکه با بروز کوچک‌ترین علائم، اکثر بیماری‌ها مشخص می‌شوند، اما برخی بیماری‌ها نیز وجود دارند که به دلیل شباهت نشانه‌هایشان با سایر بیماری‌ها، به سختی قابل تشخیص هستند.

در برخی کشورها تخمین زده شده از بین هر 20 نفر، یک نفر بیماری‌اش اشتباه تشخیص داده می‌شود.

درد و ورم مفاصل در افراد مبتلا به فیبرومیالژی نیز دیده می‌شود. درد این بیماری گاهی به صورت پرشی عمل می‌کند و تفاوتش با آرتریت روماتوئید در همین است که درد در نقاط مختلف بدن می رود و فرد را می‌آزارد

 

آپنه خواب با افسردگی

برای هر کسی پیش آمده است که به دلیل خواب ناکافی، دچار کلافگی شود، اما کسانی که دچار آپنه‌ی خواب هستند، تقریبا هر روز با خلق و خوی بد با دیگران برخورد می‌کنند و رفتارهایی مانند علائم افسردگی از آنها سر می‌زند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقریبا 73 درصد از افراد مبتلا به آپنه‌ی خواب، این شرایط را دارند و گاهی به خودکشی می‌اندیشند.

علائم افسردگی عمدتا احساس اندوه و ناامیدی، کمبود انرژی و اضطراب است و علائم بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات دیگر نیز می تواند مانند افسردگی باشد، از جمله مشکلات تیروئید، اختلال دو قطبی، کمبود ویتامین D و کاهش قند خون.

سلیاک با سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر

شاید به نظر برسد که راه تشخیص سلیاک، مصرف مواد دارای گلوتن و شیرینی‌جات است. اما مشکل اینجاست که بیماری سندروم روده تحریک پذیر با سایر بیماری‌های گوارشی در نوع علائم همپوشانی دارد و هیچ تست دقیقی وجود ندارد که بتوان به طور کاملا دقیق نوع بیماری را تشخیص داد. به علاوه سلیاک بیماری است که ممکن است 6 تا 10 سالگی بروز کند.

سکته‌ی مغزی با میگرن

اکثرا دلیل بی‌حسی اندام‌ها، اختلال در تکلم و تاری دید در افراد زیر 50 سال، میگرن، سرگیجه و یا مسمومیت با الکل تشخیص داده می‌شود. 14 درصد از افراد به اشتباه تشخیص داده می‌شوند و پزشک گمان می‌کند که بیمار دچار سرگیجه‌ی معمولی و یا میگرن است در حالی که کاملا اشتباه است.

اشتباهی که برخی از پزشکان مرتکب می‌شوند این است که احتمال سکته ی مغزی قبل از 45 تا 50 سالگی را کم می‌دانند، در حالیکه سکته‌ی مغزی در هر سنی اتفاق می افتد.

فیبرومیالژی با آرتریت روماتوئید

درد و ورم مفاصل در افراد مبتلا به فیبرومیالژی نیز دیده می‌شود و اغلب این بیماری با سردرد و خواب آلودگی و ناراحتی‌های روده همراه است. درد این بیماری گاهی به صورت پرشی عمل می‌کند و تفاوتش با آرتریت روماتوئید در همین است که درد در نقاط مختلف بدن می رود و فرد را می آزارد.

پیشنهاد می‌شود افرادی که بیماریشان آرتریت روماتوئید تشخیص داده شده است، در صورت مواجهه با پدیده‌ی پرش درد از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر، مجددا جهت اطمینان از تشخیص بیماری به پزشک مراجعه کنند.

بیماری لایم با بیماری ام اس

خستگی، سردرد و درد عضلانی از علائم مشترک بیماری ام اس و لایم هستند . لایم علائم مشترکی با سایر بیماری‌ها مانند آنفلوآنزا و نیز فیبرومیالژیا دارد. از آنجا که لایم و ام اس علائمی بسیار شبیه به هم دارند، پزشکان در موارد زیادی در تشخیص این دو بیماری، دچار اشتباه می‌شوند.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.