تبیان، دستیار زندگی
در روزهای اخیر نرخ ارز و نوسان های گاه و بیگاه آن باعث شد تا دوباره بانک مرکزی و سیاستگذاری هایش نقد شود و حتی این شائبه هم در بازار وجود داشته باشد که بانک مرکزی و دولت قصد افزایش نرخ دلار را همزمان با تک نرخی کردن آن دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فضاسازی برای گرانی دلار در بازار آزاد

در روزهای اخیر نرخ ارز و نوسان های گاه و بیگاه آن باعث شد تا دوباره بانک مرکزی و سیاستگذاری هایش نقد شود و حتی این شائبه هم در بازار وجود داشته باشد که بانک مرکزی و دولت قصد افزایش نرخ دلار را همزمان با تک نرخی کردن آن دارند.

بخش اقتصاد تبیان
دلار،ارز

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شهروند ،  این شائبه از آنجایی بیشتر قوت گرفت که در سایت های مرجع نرخ ارز، نرخ دلار بالاتر رفت و بیشتر فعالان بازار نرخ مرجع را نرخ آزاد یا صرافی ها دانستند که این روزها به مرز ٣٧٠٠ تومان هم رسیده بود اما رقم ٣٧٠٠ هیچ وقت ثبت نشد.  به همین دلیل هم بسیاری از افراد گمانه زنی برای نرخ ٤ هزار تومانی دلار را کلید زدند. روز گذشته اما خبر از دلار ٣٧٢٠ تومانی رسید و در عین حال بسیاری از کارشناسان گفتند که دلار به ٤ هزار تومان نخواهد رسید.  در دولت های نهم و دهم صحبت از قیمت ٣٨٠٠ تومان هم شد اما قیمت دلار در دوره ٢ساله گذشته هرگز به این حد نرسیده اما به یکباره صحبت از دلار ٤هزارتومانی در بازار شروع شده است.  نرخ دلار در روزهای گذشته به رقم ٣٦٥٠ تا ٣٦٦٠ تومان افزایش یافت و دیروز نیز به ٣٦٦٦ تومان رسید.  البته خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که قیمت دلار در ٢٤ خرداد ١٣٩٢ معادل ٣٦٣٠ تومان بود و در سال ١٣٩١ به ٣٨٠٠ تومان و در سال ١٣٩٢ به حدود ٣٥٠٠ تومان نیز رسیده بود.  قیمت دلار در پایان سال ١٣٩٢ و پس از انتخابات ریاست جمهوری، به کمتر از ٣ هزار تومان نیز رسید.  در این باره صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با اشاره به تاثیر کاهش قیمت نفت و طلا بر بازار ارز و افزایش قیمت ها گفت:  پیش بینی می کنیم این عوامل در آینده نزدیک در بازار نباشد و نرخ ارز کاهش یابد.

او با بیان این که یکی از علت های روند افزایش نرخ ارز، تغییرات نرخ بهره وری ارزهای خارجی است، گفت:  رابطه یورو و دلار فرق کرده و افزایش تقاضای ارز، کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت طلا هم موثر است زیرا کسانی که طلا دارند طلاهای خود را تبدیل به ارز می کنند. نقطه تعادلی نرخ ارز پایین تر از قیمت فعلی خواهد بود.
کریمی گفت: بانک مرکزی به هیچ عنوان درصدد تضعیف نرخ ارز نیست و سیاست ثبات در نرخ ارز را ندارد و معتقد به شناور بودن قیمت آن است.  در ماه های باقیمانده عرضه ارز افزایش می یابد و با وجود افزایش تقاضا، به نرخ های واقعی و متعادل تر در قیمت ارز می رسیم.  همچنین مرتضی الله داد، کارشناس مسائل اقتصادی درباره قیمت دلار گفت:  در سال ٩١ نرخ ارز ٣٨٠٠ و در سال ٩٢ متوسط حدود ٣٥٠٠ تومان بود و در انتهای سال ٩٢ پس از انتخابات ریاست جمهوری به کمتر از ٣هزار تومان هم رسید.
وی افزود: با توجه به سود بانکی ٢٢ درصد، نرخ ارز از ابتدای سال ٩٤ تا کنون 7/5 درصد افزایش یافت که 3/5 درصد آن در ماه آبان بود اما هنوز با نرخ حقیقی که در سال ٩٢ بود فاصله زیادی دارد.
شاهین شایان آرانی، کارشناس مسائل مالی نیز درباره دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر و رسیدن قیمت این ارز به بیش از ٣ هزار و ٦٠٠ تومان، گفت: آن طور که من حدس می زنم چنین افزایشی ٣ عامل دارد.  مهم ترین عامل آن افزایش تقاضا برای ارز در شرایط زمانی فعلی است.
در مقطع کنونی به دلیل نزدیکی با روزهای اربعین بسیاری به عتبات عالیات سفر کردند و به همین دلیل تقاضا برای ارز بالا رفت. چنین اتفاقی در دوران حج یا اندکی قبل از عید نیز می افتد و به همین دلیل نمی توان نوسان اخیر را مهم ارزیابی کرد زیرا مقطعی است. ٢ عامل دیگر نیز مربوط به نرخ سود بانکی و موسسات پولی و بانکی است.


منبع : اقتصاد انلاین